Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
13. september 2023

Predvolebná diskusia Postoja

Ráno začnem kampaň, vravel Matovič v predvečer bitky s Kaliňákom

Krajniak vníma Progresívne Slovensko ako extrémistickú stranu. Matovič by progresívcom šancu dal, ale určil by im mantinely.

Ráno začnem kampaň, vravel Matovič v predvečer bitky s Kaliňákom

Foto: Postoj/Andrej Lojan

V utorok večer sa v priestoroch bratislavského Teatro Colorato uskutočnila predvolebná diskusia denníka Postoj. Hosťami boli predseda OĽaNO Igor Matovič, člen predsedníctva KDH a dvojka na kandidátke Jozef Hajko a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak.

Do debaty bol pôvodne pozvaný aj predseda KDH Milan Majerský. Jozef Hajko jeho neúčasť vysvetlil tým, že diskusia nie je debatou troch volebných lídrov. „Som dvojka na kandidátke na KDH. Pán Krajniak je podpredseda Sme rodina a pán Matovič tiež nie je jednotka na kandidátke,“ argumentoval.

Ďalšia otázka smerovala na Igora Matoviča a týkala sa toho, že pred minulými voľbami sa o tomto čase viezol na veľkej vlne, no teraz je ho počuť o dosť menej a vidieť len fiatky. „Rozmýšľam, že už by sa patrilo začať. Tak dobre, od zajtrajšieho rána idem na to,“ sľúbil Matovič večer pred tým, ako sa dostal do fyzickej potýčky s Robertom Kaliňákom pred úradom vlády.

Jozef Hajko reagoval na otázku, či kauza „pliaga“ kresťanským demokratom skôr pomohla, alebo uškodila: „Určite u ľudí, ktorí progresívnu ideológiu vnímajú negatívne, nám to pomohlo,“ uviedol Hajko. „No u ľudí, ktorí sa stotožnili s tým, že pán Majerský útočil na konkrétnych ľudí, to zapôsobilo asi inak. Ale musím povedať, že šírenie tejto správy bol hoax. Keby si to niekto v tej istej relácii dopočúval, tak tam to pán Majerský vysvetlil,“ dodal.

Videozáznam z predvolebnej diskusie denníka Postoj

Milan Krajniak sa vyjadril ku kauze týkajúcej sa dvoch exmileniek šéfa Sme rodina Borisa Kollára, ktoré ho obvinili z násilia či nútenia do potratov. „Nie sú za tým Kollárove exmilenky, je za tým Zoroslav Kollár, Tomáš Rajecký a ďalší ľudia,“ vyjadril sa. „Táto kampaň je dlhodobá, je platená, ony sa k tomu aj priznali. Zoroslav Kollár je podľa mňa pomstychtivý človek,“ pokračoval Krajniak.

„Je presvedčený, že Boris Kollár ho dal zavrieť, čo je, samozrejme, hlúposť. Druhá vec je, že údajne sa uchádzali o priazeň tých istých dám, akurát to vyhral Boris. A to vraj Zoro ťažko niesol. Toto ja považujem za dôvody,“ vysvetlil Krajniak. „Zaujímavé je, že tá istá partička, ktorá to teraz robí Kollárovi, to pred minulými voľbami robila Kiskovi,“ dodal.

Krajniak nevidí bezpečnostné riziko v tom, keď má vysokopostavený politik ako Boris Kollár intímny styk s dcérou vyhláseného mafiána. „Pre Borisa Kollára je to vec, ktorú o ňom vie úplne každý. On tento životný štýl nikomu nevnucuje a neodporúča ho ani vlastným deťom, lebo starať sa o trinásť detí a jedenásť matiek je dosť náročné,“ vysvetľoval Krajniak.

„Problém je to vtedy, keď niekto tají, že má takúto orientáciu,“ pokračoval. „Pokiaľ to nie je niečo, čím človeka môžu vydierať, tak to nie je bezpečnostné riziko. Keby to tajil, tak vtedy by bol vydierateľný.“

Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Krajniaka pri „kauze pliaga“ sklamalo, že Majerský sa za svoje slová ospravedlnil. „Konzervatívny politik by sa progresívcom nikdy nemal ospravedlňovať, najmä ak neurobil žiadnu chybu. Nemal sa zľaknúť. Je to najväčšia chyba, ktorú konzervatívec v súčasnom progresívno-liberálnom mediálnom rauši môže urobiť.“ Podľa vlastných slov ho sklamalo aj to, že Majerského niektorí predstavitelia KDH, ako napríklad Ivan Štefanec, nepodržali.

Jozef Hajko svojho predsedu obhajoval. „Pán Majerský sa ospravedlnil ľuďom, ktorí sa cítili dotknutí. Ľudia si prečítali v médiách, že by Majerský pomaly sekerou zabíjal ľudí inej orientácie. Za pánom Majerským stojí celé predsedníctvo, a čo sa týka reakcií niektorých členov, poviem to tak, KDH má niekoľkotisíc členov na rozdiel od iných strán,“ vyjadril sa Hajko. Iné názory niektorých členov na slová Milana Majerského vníma Hajko ako znak plurality v strane.

Smer a PS

Pri téme nelegálnej migrácie Matovič odmietol, že by za súčasný problém boli zodpovední nominanti OĽaNO, exminister Roman Mikulec a policajný šéf Štefan Hamran.

Napriek tomu, že Mikulcova polícia už počas vlaňajška vydávala migrantom potvrdenie o zotrvaní na slovenskom území, Matovič odmietol zodpovednosť svojho ministra s argumentom, že je presvedčený, že o pochybnom povolení vedel Robert Fico. „Ak by Mikulec s Hamranom vedeli, že ten papierik je lákadlom, dávno by sa to riešilo,“ vyhlásil líder OĽaNO.

Matovič v debate kritizoval progresívne kruhy, že hovoria o jedinej ceste, ako zabrániť vláde Roberta Fica, a to víťazstvom Progresívneho Slovenska vo voľbách. Podľa lídra OĽaNO to však môže byť Pyrrhovým víťazstvom.

„Tým, že PS vycucá všetky ostatné strany, tak môže byť z neho celkom zaujímavá opozícia, ale môže tu mať mafia ústavnú väčšinu,“ varoval Matovič. „Takže si myslím, že jediná cesta, aby sa mafia nevrátila k moci, je nevoliť PS.“

Líder OĽaNO Igor Matovič. Foto: Postoj/Andrej Lojan

Krajniak uviedol, že Slovensko má problém s dvomi radikálnymi extrémami. „Jeden je Smer, druhý Progresívne Slovensko. Máme robiť všetko pre to, aby mohla vláda vzniknúť bez ktoréhokoľvek z týchto extrémov,“ uviedol. „Niektorí pustili do gatí dávno pred voľbami a majú pocit, že si treba vybrať: Buď Smer, alebo PS, veď inak sa to urobiť nedá. To vôbec nie je pravda,“ upozornil podpredseda Sme rodina s tým, že ľudia ešte nie sú rozhodnutí, komu dajú svoj hlas.

„Jedna časť spoločnosti, ktorú politicky vedie Smer, je za podvolenie sa Moskve a takémuto videniu sveta. Druhá časť – ‚PSkári‘ hovoria, že ak nechcete byť v Moskve, tak musíte na sto percent akceptovať úplne všetko progresívne, ideologické šialenosti, ktoré nám chce diktovať Brusel. My odmietame aj jednu, aj druhú cestu,“ uviedol Krajniak s tým, že Slovensko má byť sebavedomé a rozhodovať sa na základne vlastného uhla pohľadu a našich záujmov.

Podľa Hajka po voľbách nehrozí príklon Slovenska k Rusku. „Nechcem to zľahčovať, no garantujem vám, že ak Fico bude vo vláde, tak zabudne na celé Rusko. Dnes sme zakotvení v NATO a EÚ. Máme vo vlastných rukách, aby sme riešili svoju situáciu.“

Krajniak je presvedčený, že nikto – možno s výnimkou Republiky a ĽSNS – nebude presadzovať po voľbách vystúpenie z EÚ a NATO. „Slovensko neurobí po voľbách v tomto smere žiadne harakiri. Budeme súčasťou Západu, ide o to, aby sme boli natoľko sebavedomí, aby sme vedeli robiť vlastné rozhodnutia smerom k Rusku, Ukrajine aj Bruselu.“

„Môžeš byť, Milan, súčasťou Západu, ale tak ako opozícia v Maďarsku,“ reagoval Matovič. „Síce vedia, že budú mať voľby, a znova ich prehrajú. Alebo sa zmení volebný systém tak, aby vyhovoval vládnej strane. Reálne dnes riskujeme, že zlo bude mať po voľbách aj ústavnú väčšinu. A nie na štyri roky, ale na dvadsať či tridsať rokov.“

Čítajte tiež

Extrémisti z PS

Krajniak v diskusii vyhlásil, že po zverejnení programu Progresívneho Slovenska sa ukázalo, že je to „radikálne extrémistická strana“.

Potvrdil slová svojho šéfa Borisa Kollára, že Sme rodina nepôjde do takej vlády, ktorej premiéra by nominovalo Progresívne Slovensko. S progresívcami by boli ochotní vládnuť iba v prípade, ak by bolo PS „v submisívnejšej pozícii“.

Dvojka kandidátky KDH Jozef Hajko v diskusii povedal, že nachádza spoločné črty medzi Progresívnym Slovenskom a Smerom. „Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá“, uviedol s tým, že komunistické myšlienky vidí pri oboch.

Zamýšľal sa nad tým, či by tieto strany za určitých okolností nemohli tvoriť novú koalíciu. Líder progresívcov Michal Šimečka však jasne odmieta spoluprácu so Smerom, rovnako tak Robert Fico nechce mať nič s PS a ich progresívnou ideológiou.

Inzercia

„To je riadna konina,“ reagoval neskôr na Hajkovu úvahu o spojení Smeru a PS Matovič.

KDH podľa Hajka nepôjde do vlády so Smerom a extrémistami. „To je jednoznačné,“ povedal. O ostatných spoluprácach je vraj ešte predčasné hovoriť. „Chceme sa vymedziť na základe programu,“ odpovedal na to, či by kresťanskí demokrati išli do povolebnej spolupráce s Hlasom a PS. „Nepôjdeme do vlády, ktorá bude presadzovať registrované partnerstvá, a nepôjdeme do vlády, ktorá zastaví vyšetrovanie a zruší špeciálnu prokuratúru.“

Člen predsedníctva KDH Jozef Hajko. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Ja si nemyslím, že popularitu Smeru zdvihli len liberálne či progresívne médiá. Smer bol vo februári 2020 na kolenách. Prečo sa zdvihol?“ pýtal sa Hajko. „Nie je to aj politikou, ktorú sme mali doteraz?“ dodal.

Matovič v debate kritizoval KDH aj za zodpovednosť počas ich osemročného vládnutia v rokoch 1998 až 2006. „A za Radičovej vlády ste znova mali moc, boli ste vládna strana. Ja som bol apendix v SaS. Nechcený koaličný poslanec,“ vravel Matovič.

Krajniak si myslí, že najväčšou chybou posledných troch rokov bolo, že aj dobré veci, ktoré sa urobili, boli prekryté tým, že Matovič nakoniec na niekoho zaútočil. „Aj teraz útočíš na Hajka, ktorý za minulú politiku KDH nemôže,“ povedal podpredseda Sme rodina. Matovič reagoval, že neútočil, ale iba pripomenul, že KDH pre rodiny neurobili toľko, čo OĽaNO. Matovič zároveň dodal, že praje kresťanským demokratom, aby sa dostali do parlamentu.

Čítajte tiež

Hlas ako možný koaličný partner

Aj podľa lídra OĽaNO sú v súčasnej politike dve zlá. „Jedno zlo je korupcia a druhé zlo je progresívna propaganda,“ povedal Matovič.

„Pri tej korupcii chcem byť dôsledný. Nepôjdem cestičkami ako teraz Milan Majerský, že vymyslel konštrukt, že Hlas mu tam do toho spadne, hoci to je skorumpovaná banda zlodejov. Taká istá ako Smer,“ vravel Matovič.

Podľa Matoviča chodia progresívni novinári do „stavebnín a kupujú tam vápno a líčia skorumpovaného Pellegriniho, že je z neho pomaly Panenka Mária“. Po otázke, čo by urobil, keby vláda bez Smeru bola možná iba s Hlasom, líder OĽaNO označil novinárov Postoja za „propagátorov“ strany Petra Pellegriniho. „So zlom nikdy,“ povedal s tým, že pri mafii nemôže „robiť odbočky“.

Po tom, čo Krajniak povedal, že „nikdy nepodporia“ Matovičov návrh 500 eur za voľby, čo je jednou z podmienok OĽaNO pre vstup do vlády, Matovič reagoval, že Sme rodina si našlo ďalšiu „výhovorku, prečo kolaborovať so zlom zo Smeru, ktorý je premaľovaný na Hlas“.

Jozef Hajko, Igor Matovič a zástupca šéfredaktora denníka Postoj Jozef Majchrák. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„My sme si situáciu vyhodnotili tak, že Smer a Progresívne Slovensko považujeme za väčšiu hrozbu pre Slovensko ako Hlas,“ dodal podpredseda Sme rodina. 

Matovič vidí medzi Smerom a PS rozdiel. „Po Smere už ovocie poznáme. Dvanásť rokov mali možnosť sa realizovať a rozkradli Slovensko. Pri PS si teraz povedali, že ideme písať program, tak popíšeme, čo to dá. Ale tam im viete klepnúť po prstoch. Ja by som im šancu dal, ale zároveň treba povedať odtiaľ-potiaľ.“

Líder OĽaNO označil KDH za „namyslenú nevestu“ a kresťanskí demokrati aj ľudia okolo Borisa Kollára budú podľa neho po voľbách spolupracovať s Hlasom. „Na základe programu je jasné, že po voľbách poviete: nič sa nedá robiť, musíme s tým Pellegrinim ísť.“

Kontroval mu Krajniak, ktorý uviedol, že má zmysel sa usilovať „hľadať spojencov na podporu vlastného programu“, a to tak, že ak sú na výber strany Smer, PS a Hlas, tak si chce nájsť spojenca v Hlase. „Lebo ho nepovažujem za natoľko ideologicky vyhranený, aby som ho považoval za hrozbu,“ uviedol Krajniak.

Prorodinná politika

Jednou z hlavných tém diskusie bola aj prorodinná politika a zdravie verejných financií.

Hajko na výhradu Matoviča o tom, že KDH nepodporilo rodinný balík, uviedol, že kresťanskí demokrati nekritizovali podstatu balíka, ale účelový prístup OĽaNO. „Pán Matovič to prvý raz predložil v súvislosti s daňovou reformou. Netrpezlivo sme čakali, ako bude vyzerať, no napokon sa zvrhla na pomoc rodinám. Druhý raz sa zákon schválil s pomocou proti vysokým cenám. My si myslíme, že prorodinné opatrenia by sa mali prijímať sólo, pretože sú potrebné, a nie preto, že treba bojovať proti inflácii alebo meniť daňový systém,“ povedal Hajko.

Podľa vlastných slov si váži, že do toho bývalá vláda išla, ale nebolo to dotiahnuté, pretože samosprávy majú v súvislosti s týmto opatrením veľké problémy. „Vypadli im príjmy len preto, lebo bol prijatý daňový bonus. Malo sa to ošetriť. Bude to ešte horúci zemiak, ktorý si teraz prehadzujeme.“

Samosprávy začnú mať podľa Hajka problém v poslednom štvrťroku tohto roka. „Je to jedna z mín, ktorá čaká na novú vládu.“

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus, exminister Milan Krajniak a kandidát KDH Jozef Hajko. Foto: Postoj

Podľa Matoviča sa vôbec nepotvrdilo to, čo hovorili analytici, a samosprávy sú v lepšej kondícii, ako tvrdili. „Nárast príjmov samospráv je taký dramatický, najmä z daní z príjmu, že my si tam môžeme dovoliť vložiť nohu do dverí.“

Problém bude podľa neho dramaticky menší, ako to prezentovali experti. Samosprávy majú výrazne vyšší príjem, ako mali v minulom roku, aj napriek zavedeniu daňového bonusu. „Za prvý polrok sú na tom v hospodárení o 150 miliónov eur lepšie, ako boli ku koncu minulého polroka. Hoci vtedy daňový bonus zavedený nebol.“ Podľa Matoviča tak aj vďaka nárastu nominálnych miezd nebudú mať samosprávy problém ani v najbližších rokoch. 

Opäť vyčítal KDH, že ich pri presadzovaní prorodinných opatrení nepodporilo „Vedel som, že keď prídeme s touto zástavou prorodinnej politiky, tak ancikristi v politike budú bojovať proti rodinám a dvesto eurám. Úprimne som si myslel, že KDH nás bude dvomi rukami držať od chrbta. A bác ho po krížoch. Namiesto toho, aby ste nás podporili, tak som si pretieral oči, že či sa mi sníva. Išla mi z toho žiarlivosť.“

Podľa Krajniaka vláda urobila za tri roky veľa dobrých vecí v oblasti prorodinnej politiky. Celé to však bolo prekryté konfliktami a zlou komunikáciou. „Aj očividne dobré veci dokázala opozícia a progresívne médiá zhejtovať takým spôsobom, že ich dnes verejnosť nepovažuje za všeobecne akceptovateľné.“

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.