Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
13. september 2023, 09:22

Na tlačovke Smeru

Igor Matovič sa pred úradom vlády pobil s Robertom Kaliňákom (+ video)

Igor Matovič sa pred úradom vlády pobil s Robertom Kaliňákom (+ video)

Foto: Instagram/OĽaNO

Konflikt musela riešiť polícia.

Igor Matovič sa pred úradom vlády dostal do fyzickej potýčky s Robertom Kaliňákom. Líder OĽaNO narušil tlačovku Smeru o nelegálnej migrácii a kritizoval Roberta Fica a spol. za potvrdenie pre migrantov.

S autom, na ktorom mal zavesené amplióny, sa pristavil pred skupinkou politikov zo Smeru, na ktorých začal kričať. 

„Kvôli vám sú tu migranti. Vy ste zničili Slovensko, mafiáni,“ kričal šéf OĽaNO. „Na základe vášho zákona môžu cudzinci získať papierik, kvôli ktorému chodia na Slovensko. Vy ste ho schválili.“

Robert Kaliňák sa ho pokúsil zastaviť a vytrhnúť mu mikrofón z ruky. Otvoril Matovičovi dvere auta a došlo k vulgárnym nadávkam, postrkovaniu a niekoľkým vzájomným úderom. „Vypadni, je to náš majetok. Choď do prdele, zlodej,“ nadával Matovič Kaliňákovi a kopol ho do hrude.

Kaliňákovi prišiel pomôcť aj kandidát Smeru Richard Glück, ktorý dvakrát udrel Matoviča do tváre. Hovorca Smeru Ján Mažgút sa medzitým snažil odpojiť Matovičovi na aute reproduktory, čo sa mu nepodarilo.

Konflikt musela riešiť polícia, ktorá Matoviča vyzvala, aby z miesta odišiel. Urobil tak až po opakovaných výzvach. OĽaNO z celej udalosti natočilo video, ktoré zverejnilo na svojej facebookovej stránke.

(Video: Postoj/Michal Lukáč)

Kaliňák si pýtal dovolenie od Fica

Popoludní zareagoval na udalosť spred úradu vlády predseda Smeru Robert Fico. „Matovič dostal len to, po čo si prišiel,“ povedal vo videu na Facebooku.

Fico počas konfliktu stál pri rečníckom pulte, z ktorého uvádzal tlačovku, kým ho neprerušil Matovič. Vtedy sa ho Robert Kaliňák opýtal, či „sa mu môže ísť povenovať“, na čo mu dal Fico dovolenie.

„Na vojne ma učili, že s debilmi sa nedá vyjednávať a jedna facka je lepšia ako tridsať minút vyjednávania. Je mi iba ľúto, že nedostal mokrou rukou, lebo vtedy by to bola vodoliečba.“

Kaliňák popoludní na tlačovej konferencii uviedol, že v súvislosti s incidentom podali trestné oznámenie. Hovorí, že musel zakročiť, lebo Matovič podľa neho urobil niekoľko priestupkov a autom na chodníku ohrozoval ľudí. Tvrdí, že išiel za ním, aby s tým prestal.

„Boli sme veľmi zdržanliví,“ hovorí. Na otázku, či je incident hanbou, odpovedal, že je, ale pre lídra OĽaNO. „Matovič nebude porušovať zákon. Vždy sa mu to prepieklo a vždy si to vybavil,“ poznamenal.

Matovič tvrdí, že sa bránil

Po Kaliňákovi mal tlačovú konferenciu aj Matovič. Vysvetľoval, že na brífing Smeru prišiel, lebo ho považoval za verejný, keďže si to strana dala do pozvánky. Tvrdí, že považoval za verejný záujem povedať predstaviteľom Smeru, že sú „zodpovední za nelegálnu migráciu“. Chcel poukázať na to, že potvrdenie o zotrvaní na Slovensku pre migrantov navrhol Kaliňák v roku 2018.

Inzercia

Matovič vysvetľuje, že auto, na ktorom prišiel, je súkromný majetok hnutia. Hovorí, že Kaliňáka desaťkrát vyzval, aby od auta odišiel. „Neuposlúchol moju výzvu a ja som sa v krajnej núdzi bránil a pomohla mi ľavá kopačka,“ opísal incident.

Šéf Obyčajných dostal od novinárov otázku, čo očakával, keď ráno išiel na tlačovku Smeru. Odpovedal, že presne to, čo sa stalo, len inú formu. „Nečakal som, že budú takí hlúpi a budú útočiť a že príde možno až k bitke. Ale čakal som, že zatrasieme celým Slovenskom a poukážeme neštandardnou formou na pokrytectvo Smeru,“ spresnil.

Lídra OĽaNO mrzia reakcie politikov. Reagoval na slová Borisa Kollára, podľa ktorého obaja zlyhali. „Pýtam sa, v čom som zlyhal. Že som prišiel na verejnú tlačovku konfrontovať zlodejov a klamárov? To je zlyhanie, Boris? To nemyslíš vážne,“ hovorí s tým, že ho mrzia aj reakcie PS, KDH a SaS.

„Pán Šimečka, Sulík, Majerský, Kollár, s mafiou sa v rukavičkách nebojuje,“ doplnil.

Reakcie politikov

Na konflikt zareagovalo viacero politikov z iných politických strán. „Presne toto ukazuje, že prvého októbra sa môžete zobudiť do nejakého sveta, kde tu bude nejaká banánová republika, ktorá bude o nenávisti,“ vyhlásil premiér Ľudovít Ódor.

„Toto naozaj chceme, toto chce Slovensko ukazovať deťom. Chceme žiť v takejto krajine?“ pýtal sa po rokovaní vlády. Zároveň apeloval na tých, ktorí prídu voliť, aby veľmi dobre zvážili, akú krajinu chcú odovzdať ďalším generáciám. „Nemyslím si, že nenávisť, hulvátstvo a cirkus je naša budúcnosť. Naša budúcnosť by mala byť niekde inde,“ doplnil predseda vlády.

„Proti Ficovi a Kaliňákovi sa nebojuje kopancami a päsťami, ale riešeniami,“ skonštatoval Juraj Šeliga z Demokratov.

„Hanba. Presne takto to nemá vyzerať,“ napísal na Facebooku predseda PS Michal Šimečka. „Cielená provokácia, vulgarizmy, kopance aj úder do tváre. Bitka bývalého premiéra Matoviča s bývalým ministrom vnútra Kaliňákom. Až na takéto dno doviedli slovenskú politiku.“

Líder strany Modrí, Most-Híd Mikuláš Dzurinda povedal, že to, čo sa stalo ráno, ho zdvihlo zo stoličky. „To, čo sa odohralo, je len a len o rozoštvávaní ako metóde politického zápasu pred voľbami. Je mi ľúto, že sa takto rozhodol Robert Fico a že mu na to nabehol Igor Matovič,“ uviedol.

Šéf parlamentu Boris Kollár žartoval, že mu je ľúto, že Kaliňák „nevyfackal“ jeho, lebo by možno Sme rodina stúpli percentá. „Ak by som chcel pomôcť Igorovi Matovičovi, tak by som to urobil rovnako,“ reagoval Kollár a dodal, že sa absolútne dištancuje od takého konania. Problém vidí na strane Matoviča aj Kaliňáka. Jeden podľa neho nemal provokovať a druhý ho nemal fyzicky napádať. 

„Kto po tomto pekle volí opäť Matoviča, volí pokračovanie pekla so všetkými jeho dôsledkami na život slovenských občanov,“ uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini. Doplnil, že Hlas nebude na „politický cirkus odpovedať násilím a prehlbovať rozdeľovanie národa“.

Predseda KDH Milan Majerský tvrdí, že súťaž politických strán o voliča sa musí diať v rámci limitov bazálnej úcty k človeku. „Môžem s politickým protivníkom nesúhlasiť, ale nemožno sa znížiť k fyzickým atakom a násiliu. Slovensko potrebuje upokojiť a posunúť sa dopredu. Bitky, agresivita či vyvolávanie fyzického konfliktu zo strany politikov k tomu rozhodne neprispievajú.“

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 3 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 4 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

pred 4 hodinami

Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

pred 5 hodinami

Čo pre vás pripravuje Postoj počas volebného víkendu:

  • náš tím reportérov bude večer prinášať informácie a postrehy priamo z volebných štábov;

  • na našej stránke nájdete zverejnené exit polly aj aktualizované výsledky volieb;

  • chystáme pre vás aj špeciálne volebné štúdio, kde budú naši komentátori analyzovať dianie;

  • od nedele budeme prinášať komentáreanalýzy a všetky podstatné informácie o voľbách a možných scenároch vývoja.

  • všetko dôležité sa dozviete aj v našom špeciálnom newslettri Volebný Postoj. Odoberať ho môžete tu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.