Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 21:12

PS na stretnutí európskych liberálov

Štáty by nemali zbierať údaje o pohlaví občanov, navrhujú slovenskí progresívci

Štáty by nemali zbierať údaje o pohlaví občanov, navrhujú slovenskí progresívci

Foto: TASR/Jaroslav Novák

V rezolúcii predstavenej počas stretnutia v Štokholme je viacero požiadaviek, ktoré PS na Slovensku bežne nespomína. Chcú do európskych zmlúv pridať „rodovú identitu“ a „rodový prejav“ ako chránené charakteristiky.

Progresívne Slovensko na stretnutí svojej materskej Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) predstavilo rezolúciu s názvom „Prestaňte ubližovať transľuďom v EÚ“, v ktorej predkladá požiadavky, ktoré na Slovensku bežne neprezentuje. Ako prvý na to upozornil denník Štandard.

Progresívci napríklad nechcú, aby štáty zaznamenávali údaje o pohlaví svojich občanov.

„Vyzývame stranu ALDE, jej členské organizácie a inštitúcie Európskej únie, aby štáty prestali uchovávať záznamy o pohlaví alebo rode svojich občanov,“ uvádza sa v rezolúcii. Jedinou výnimkou by mali byť štátne pomocné programy, ktoré napríklad bojujú proti diskriminácii.

Pohlavie však podľa rezolúcie nemusí byť napríklad na cestovných dokladoch, kde majú podľa autorov „zanedbateľnú hodnotu“.

Progresívne Slovensko chce aj vytvorenie legislatívy postihujúcej zločiny z nenávisti voči transrodovým ľuďom a pridanie „rodovej identity“ a „rodového prejavu“ ako chránených charakteristík do európskych zmlúv.

Rezolúcia tiež požaduje uzákonenie pohlavnej sebaidentifikácie, čiže právnu zmenu pohlavia na základe vyhlásenia na matrike. Progresívci to požadujú preto, lebo „bez dokladov, ktoré odrážajú ich rod, sú transrodoví ľudia vystavení ohavnému porušovaniu ľudských práv vrátane diskriminácie, obťažovania a násilia“.

Progresívci požadujú aj zavedenie odškodného pre osoby, ktoré boli kvôli zmene pohlavia sterilizované. V niektorých krajinách EÚ vrátane Slovenska je totiž sterilizácia podmienkou pre úradnú zmenu pohlavia.

Ako upozorňuje denník Štandard, nejde o požiadavky, ktoré Progresívne Slovensko na Slovensku spomína bežne. Návrhy ako zrušenie zaznamenávania údajov o pohlaví občanov nie sú ani v programových dokumentoch strany.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.