Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. február 2023, 13:01

Kolekcia kníh Roalda Dahla vyjde aj v pôvodnom znení, rozhodlo vydavateľstvo

Kolekcia kníh Roalda Dahla vyjde aj v pôvodnom znení, rozhodlo vydavateľstvo

Foto: wikimedia.org

Podľa vydavateľstva si čitatelia budú môcť vybrať medzi pôvodným znením diel a upravenými verziami.

Vydavateľstvo Puffin rozhodlo, že bude aj naďalej vydávať diela britského spisovateľa Roalda Dahla v ich pôvodnom znení, informoval denník The Telegraph.

Kolekcia sedemnástich diel s názvom The Roald Dahl Classic Collection vzniká po tom, ako vydavateľstvo podľa svojich vlastných slov „načúvalo debate“ a pochopilo, že existujú „dobré otázky o tom, ako možno príbehy udržať relevantnými aj pre ďalšie generácie“.

Podľa vydavateľstva si čitatelia budú môcť vybrať medzi pôvodným znením diel a upravenými verziami.

Ako sme vás už informovali, minulý týždeň vyšlo najavo, že vydavateľstvo Puffin upravuje detské knižky od Roalda Dahla, aby viac vyhovovali požiadavkám politickej korektnosti.

V nových vydaniach, pri ktorých príprave vydavateľstvo spolupracovalo so skupinou Inclusive Minds, sa tak napríklad nenachádzajú slová ako „škaredý“ alebo „tučný“, ktorými Dahl opisoval niektoré postavy.

Knihy boli zároveň upravené tak, aby neboli urážlivé voči ženám či boli viac inkluzívne. V známej knihe Charlie a továreň na čokoládu sa napríklad opis umpa-lumpov ako „malých mužíkov“ zmenil na „malých ľudí“. Podobne sa „oblační muži“ v Kamošovi obrovi zmenili na „oblačných ľudí“.

V Čarodejniciach bolo v pasáži, ktorá opisuje, že čarodejnice majú pod parochňou iba plešinu, pridané upozornenie, že „existuje množstvo dôvodov, prečo by ženy mohli nosiť parochne, a nie je na tom nič zlé“.

Denník Postoj o tejto téme v sobotu priniesol aj kritický komentár. „Za sladko pôsobiacimi slovami vydavateľa i Inkluzívnych myslí sa však skrýva niečo hrozivé, mnohokrát temnejšie ako Dahlov ostrovtip či čierny humor, taký typický pre jeho tvorbu. Skrýva sa za ním nielen úplný dešpekt k duševnému vlastníctvu, no i dôkaz toho, že pre týchto ľudí nie je nič sväté – ani detská literatúra,“ píše v ňom Jakub Lipták.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 6 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.