Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. február 2023, 11:24

Vydavateľstvo upravilo detské knihy od Roalda Dahla, aby boli politicky korektné

Vydavateľstvo upravilo detské knihy od Roalda Dahla, aby boli politicky korektné

Foto: Flickr

V nových vydaniach sa tak napríklad nenachádzajú slová ako „škaredý“ alebo „tučný“.

Vydavateľstvo Puffin upravilo „necitlivý“ jazyk v niektorých detských knihách od britského autora Roalda Dahla, ktorý bol známy svojím používaním čierneho humoru, informuje National Review.

V nových vydaniach, pri príprave ktorých vydavateľstvo spolupracovalo so skupinou Inclusive Minds, sa tak napríklad nenachádzajú slová ako „škaredý“ alebo „tučný“, ktorými Dahl opisoval niektoré postavy.

Knihy boli upravené takisto tak, aby neboli urážlivé voči ženám či boli viac inkluzívne. V známej knihe Charlie a továreň na čokoládu sa napríklad opis oompa-loompov ako „malých mužíkov“ zmenil na „malých ľudí“. Podobne sa „oblační muži“ v Kamošovi obrovi zmenili na „oblačných ľudí“.

Čarodejniciach bolo v pasáži, ktorá opisuje, že čarodejnice majú pod parochňou iba plešinu, pridané upozornenie, že „existuje množstvo dôvodov, prečo by ženy mohli nosiť parochne, a nie je na tom nič zlé“.

Spoločnosť The Roald Dahl Story Company denníku Guardian povedala, že pravidelné úpravy starších diel sú v súčasnosti štandardné, a ubezpečila novinárov, že sa editori pokúšajú zachovať literárny štýl pôvodného autora.

Matthew Dennison, životopisec Roalda Dahla, ale nesúhlasí, a tvrdí, že tieto úpravy môžu narušiť zážitok detských čitateľov z textu len preto, aby vyhoveli všetkým skupinám čitateľov. Poznamenáva, že pôvodný autor textu by si určite všimol, že zmeny boli uskutočnené kvôli dospelým ľuďom, nie kvôli deťom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 2 hodinami
pred 4 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 5 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.