Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. apríl 2016

Anna Verešová: Aj český pro life pochod riešil pomoc ženám

Na pódiu pražského pochodu za život vystúpili aj zástupcovia slovenského pro life hnutia.
Anna Verešová: Aj český pro life pochod riešil pomoc ženám

Foto: FB/Anna Verešová

V sobotu sa konal v Prahe 16. ročník Národného pochodu za život. Podľa organizátorov prišlo približne 7-tisíc účastníkov. Pritom na prvom národnom pochode v roku 2001 bolo 700 ľudí. 

Rozprávali sme sa s Annou Verešovou z organizácie Áno pre život, ktorá vystúpila na pódiu českého pochodu za život. 

Aký bol z vášho pohľadu český Národný pochod za život?

Mala som z pochodu skvelý pocit. Boli sme tiež svedkami pekného a dojímavého symbolu. Na svätej omši v Katedrále sv. Víta priniesli mladí dobrovoľníci 300 bielych ruží, ktoré poukladali pred oltár. Symbolizovali 300 detí, ktoré sa denne narodia v Česku. 

Potom priniesli 57 červených ruží, ktoré uložili na oltár. Tie symbolizovali počet umelo potratených detí denne v Čechách.

K téme: 
Česi mali Národný pochod za život. Hlásia rekordnú účasť Zdieľať

Aká bola atmosféra priamo na pochode, na programe?

Atmosféra bola veľmi radostná, bolo tam množstvo mladých rodín s deťmi. Tvorili drvivú väčšinu účastníkov. Organizátori sa tešili z toho, že každým rokom stúpa počet účastníkov, i keď v porovnaní s počtom ľudí na našich pochodoch na Slovensku sa to nedá porovnať.

Spolu s Marcelou Dobešovou z Fóra života ste vystúpili na pódiu...

Áno, prihovorili sme sa účastníkom a takto sprostredkovali pozdravy zo Slovenska. Po našom vystúpení za nami prišlo niekoľko Slovákov, ktorí pracujú v Prahe. To nás veľmi potešilo, že na český národný pochod prišli aj Slováci.Marcela Dobešová a Anna Verešová na českom Národnom pochode za život. (FB/A. Verešovej)

Keby ste mali porovnať národný pochod na Slovensku a ten v Prahe?

Inzercia

Ani som nevnímala veľmi rozdiel. Skôr rovnaké nadšenie a radosť z manifestácie svojho postoja, že som za ochranu nenarodeného dieťaťa, hoci sa to nenosí.

Čo na českom pochode viac rezonovalo – tlak na zmenu zákonov alebo pomoc ženám?

Viac sa prezentovali konkrétne projekty pomoci ženám než zmena legislatívy. Aj kardinál Duka na omši prízvukoval, že je hanbou pre našu spoločnosť, aby ženy išli na potrat proti svojej vôli pre ekonomickú situáciu. A toto rezonovalo.  

Navyše, organizátor českého pochodu zastrešuje projekt Nesoudíme. Pomáháme. Tento projekt podporilo osobným vyhlásením veľa významných českých osobností, od hercov, spevákov po spisovateľov a novinárov.

Boli na pochode aj českí politici?

Áno, na pochode sa zúčastnili aj politici. Napríklad na svätej omši sedel vedľa nás podpredseda vlády Pavel Bělobrádek. Kráčal potom aj v samotnom pochode.

Médiá spomenuli aj odporcov pro life hnutia. Videli ste ich?

Bola tam malá hŕstka týchto ľudí, odhadom do desať ľudí.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame