Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Knihomoľov zápisník

Boháč Fugger, nový Houellebecq, taiwanský tiger i Božia múdrosť

Sviatky som využil, aby som dobehol čítanie niekoľkých vynikajúcich kníh, ktoré vyšli v poslednom roku-dvoch.

Milí priatelia, dovoľte, aby som vás privítal pri ďalšom vydaní našej videorelácie Knihomoľov zápisník.

Neviem ako u vás, ale ja som vianočné sviatky okrem iného využil aj na to, aby som dočítal niekoľko kníh, ktoré sa mi nazbierali v priebehu posledného roka v knižnici. O tých najzaujímavejších si dnes niečo povieme.

Začnime touto. Najbohatší muž všetkých čias s podtitulom „Život a doba Jakoba Fuggera“. Napísal ju americký ekonomický novinár Greg Steinmetz a jej slovenský preklad vyšiel ešte v roku 2021 vo vydavateľstve Absynt. Ja som sa k nej dostal až tieto Vianoce, hoci manželka mi ju darovala pod stromček už vlani.

Ako názov napovedá, ide o biografiu nemeckého obchodníka, baníckeho podnikateľa a bankára Jakoba Fuggera, ktorý žil na prelome 15. a 16. storočia a dodnes je pokladaný za jedného z najbohatších ľudí v dejinách. Jeho životný príbeh je zároveň akýmsi priesečníkom, v ktorom sa zbiehalo viacero zásadných udalostí na prelome stredoveku a novoveku: vzostup Habsburgovcov, renesančné pápežstvo, Lutherova reformácia, nemecká sedliacka vojna, portugalské a španielske zámorské objavy i turecký vpád do Uhorska. Na všetkých týchto udalostiach mal Jakob Fugger nejaký podiel. A zasiahol aj do dejín územia dnešného Slovenska.

Jakob Fugger sa narodil v nemeckom meste Augsburg do rodiny obchodníkov s textilom. Kľúčová však bola jeho stávka na rakúskych Habsburgovcov, ktorých začal úverovať peniazmi ako ich bankár. Dostal za to lukratívne výsady na ťažbu striebra v Tirolsku. Disponoval tiež hutou v Korutánsku. A pre nás je najdôležitejšie, že spolu s Jurajom Thurzom investoval do medených baní v Banskej Bystrici.

Fugger financoval okrem iného aj zvolenie Karola V. za cisára Svätej ríše rímskej v roku 1519, keď proti nemu kandidovali francúzsky kráľ František I. a anglický kráľ Henrich VIII. K nadčasovým zásluhám tohto nemeckého bankára patrí aj to, že pápeža Leva X., ktorý sám pochádzal zo známej rodiny Mediciovcov, florentských podnikateľov a politikov, presvedčil, aby uvoľnil cirkevný zákaz požičiavania na úrok.

Okrem Habsburgovcov Fugger požičiaval aj pápežom. A potreba splácať tieto dlhy potom nepriamo viedla k spusteniu protestantskej reformácie, pretože cirkev na svoje splátky získavala peniaze aj z predaja odpustkov, čo tak veľmi pobúrilo Martina Luthera, že vystúpil proti nim.

Ide vskutku o šťavnaté čítanie, lebo odhaľuje dobové prepojenia biznisu, svetskej a cirkevnej moci. Jakob Fugger bol tým, čo sa dnes v angličtine nazýva crony capitalist. Teda biznismen závislý od dobrých vzťahov s politikmi. No taká bola vtedajšia feudálna doba. V jeho vzostupe však hrali rolu aj dôležité vlastnosti, ktoré nachádzame u súčasných úspešných trhových podnikateľov: detailné účtovníctvo, prepracovaný manažment vlastnej medzinárodnej obchodnej organizácie, spravodajská sieť, ktorá ho zásobovala informáciami, a železné nervy, ktoré ho previedli cez situácie, kde by sa iní zložili.

Zo slovenského pohľadu je zaujímavý opis Fuggerovho konfliktu s mladým uhorským kráľom Ľudovítom II. na začiatku 16. storočia, keď bolo Uhorsko ohrozované Turkami. Náš vtedajší panovník fakticky zoštátnil Fuggerovu banskú spoločnosť na ťažbu banskobystrickej medi a Jakob mu na sklonku života odmietol dať pôžičku, ktorú potreboval na boj proti Turkom. Tú mu po smrti Jakoba Fuggera v roku 1525 dal až jeho synovec Anton, ktorý prevzal rodinné podnikanie. No na výsledku bitky pri Moháči o pár mesiacov neskôr to už nedokázalo nič zmeniť. Dvadsaťročný kráľ zahynul a Turkom sa otvorila cesta do srdca uhorského územia…

Je to teda strhujúca kniha, ktorej výklad spája veľké dejiny Európy s tými našimi na začiatku novoveku. Ak ešte Najbohatšieho muža všetkých čias nemáte, kúpte si ho, určite vás nesklame.

Druhá kniha, na ktorú som bol veľmi zvedavý, vyšla vlani vo vydavateľstve Hadart. K nej budem kritickejší. Volá sa Ázijský šampión s podtitulom „Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane“. Tento konkrétny výtlačok mám z knižnice.

Inzercia

Kniha nadväzuje na úspešnú publikáciu Superveľmoc z roku 2020 o súčasnej Číne. Čo sa týka informácií, kniha bola veľmi prínosná, no vyznačovala sa otrockým rozpisovaním generického maskulína na ženský a mužský rod. To znamená, že všade, kde autori písali napríklad o všetkých obyvateľoch Číny, otrocky spomínali „Číňanov a Číňanky“. Na iných miestach zase „študentov a študentky“ či „súdruhov a súdružky“. Občas to bolo až groteskné.

Podobne v duchu „rodovej korektnosti“ je písaná aj táto kniha. Otravne pôsobí aj vyzdvihovanie progresívnych tém, napríklad opakované nadšené pripomínanie, že Taiwan je jedinou krajinou vo východnej Ázii, kde sa môžu sobášiť osoby rovnakého pohlavia, čomu sekunduje na druhej strane pohoršovanie sa, že na tomto ostrove je stále legálny trest smrti a väčšina verejnosti ho dokonca podporuje.

Ja by som privítal, keby viac priestoru bolo venovaného ekonomike. Predsa len, tým je Taiwan známy ako jeden zo štyroch ázijských tigrov. No potrebné informácie z nej predsa len vydolujete.

Na knihe spolupracovalo viacero autorov. Mňa najviac zaujala kapitola o slovensko-taiwanských vzťahoch. Je pozoruhodné, že aj keď Taiwan po vzniku SR prejavoval záujem o rozvinutie neformálnych vzťahov so Slovenskom, Mečiarove vlády tie signály úplne ignorovali. Naše vzťahy sa začali rozvíjať až na prelome milénia, keď nastúpili Dzurindove vlády. Na jednej strane je pochopiteľné, že komunistická Čína, ktorá Taiwan pokladá za svoju vzbúrenú provinciu, nevidí rada vzťahy iných krajín s týmto zvláštnym ostrovom. Na druhej strane Taiwan je po Južnej Kórei druhým najväčším ázijským investorom v SR. A na rozdiel od iných krajín, vzhľadom na svoju prekérnu situáciu, veľmi pozitívne reaguje na akýkoľvek prejav záujmu a sympatií z cudziny. Čiže potenciál slovenských vzťahov s Taiwanom – najmä tých ekonomických – určite ešte nie je vyčerpaný.

Milí priatelia, začiatok nového roka je vhodný aj na predsavzatia na posilnenie duchovného života. Tu si vám dovolím dať do pozornosti knihu aj u nás populárneho amerického presbyteriánskeho kazateľa Tima Kellera a jeho ženy Kathy Božia múdrosť pre zmysluplný život – je to zbierka duchovných zamyslení na každý deň v roku podľa veršov zo starozákonnej Knihy prísloví.

Tie každodenné zamyslenia otvára vždy jeden verš z Prísloví, nasleduje pastoračný výklad, potom otázka pre čitateľa na zamyslenie a modlitba k Bohu, ktorá sa odvíja od dennej témy. Knihu vydalo Slovenské evanjelizačné stredisko minulý rok. Častou témou Kellerových výkladov je, že kto chce panovať, musí najskôr slúžiť, kto chce byť bohatý, má rozdávať a že cesta hore vedie často spodkom.

Tým sa však bohatstvo tu spomenutých tém rozhodne nekončí. Ako vidíte, je to hrubá kniha. Keďže biblická Kniha prísloví patrí žánrovo k múdroslovnej literatúre, Kellerovou pointou je, že dosiahnutie Múdrosti je vedľajším produktom túžby poznať Boha a jeho cesty. Teda: Chceš byť múdry? Spoznávaj Boha!

No a napokon tu máme ešte niečo z beletrie. Asi najznámejšiemu francúzskemu spisovateľovi, škandálmi ovenčenému Michelovi Houellebecqovi vlani vyšiel román Zničiť. Je o dosť hrubší ako jeho posledné minulé diela Podvolenie a Sérotonín. Zatiaľ som asi v tretine.

Houellebecq aj v tomto diele potvrdzuje svoju povesť mizantropa a cynického reakcionára, ktorý sa nemilosrdne vysmieva súčasnej francúzskej spoločnosti. Najmä triede dobre platených a ľavicovo orientovaných štátnych zamestnancov. V tom románe je všetko: je tam špionážna zápletka, hlavný hrdina popritom bojuje s prázdnotou svojho manželského života, s rodinnými problémami a duchovnou prázdnotou. Je to okorenené francúzskymi politickými reáliami. Zatiaľ veľmi dobré čítanie, a hoci ešte nie som na konci, dovolím si už teraz odporúčať. Michel Houellebecq totiž ešte nikdy nesklamal.

Milí priatelia, ďakujem, že ste si nás dnes zapli. Ak sa vám toto video páčilo, dajte nám lajk a staňte sa odberateľmi kanála Postoj TV, potom už žiadny ďalší Knihomoľov zápisník neunikne vašej pozornosti.

Dovidenia zase niekedy nabudúce.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.