Tieto filmy sa oplatí pozrieť na Veľkú noc

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tieto filmy sa oplatí pozrieť na Veľkú noc

Klasické i úplne nové, politicky nekorektné i bez slov a aj jedna detektívka. Prinášame zoznam 10 + 1 filmových tipov na veľkonočné sviatky.

1. Umučenie Krista (2004) – Klasika bez komentára


Gibsonovo Umučenie s Jimom Caviezelom sa stáva pomaly veľkonočnou klasikou. V kresťanských komunitách má snímka z roku 2003 už povesť meditačného filmu, premieta sa v kostoloch či na duchovných obnovách.

Zaujímavosťou je, že pôvodne bol natočený v aramejčine a latinčine, pričom dialógy sú len doslovné repliky Písma. 

Komu sa zdá Gibson príliš tvrdý, môže siahnuť po štvordielnej klasike Franca Zeffirelliho. Ježiš Nazaretský z roku 1977 rozpráva na rozdiel od Umučenia celý evanjeliový príbeh a výhodou môže byť aj menej krvi. 

2. Ostrov 

Ruský film o pravoslávnom mníchovi, niekdajšom vojakovi, ktorého ťaží smutné tajomstvo. Okrem samotného príbehu je film vzácny najmä pre plastický opis života malej komunity pravoslávnych mníchov uprostred ťažkých prírodných podmienok. 

3. Veľké ticho (2005) – Filmári v najprísnejšom kláštoreDokument z prostredia kláštora kartuziánov vo francúzskych Alpách. Natáčali ho na viackrát, samotné nakrúcanie povolili mnísi až po niekoľkých rokoch od žiadosti filmárov. Ak budete mať návštev a hluku doma už vyše hlavy, dobre padne Veľké ticho. 

4. Ben-Hur (1959) – Slávny film, ktorý Slováci nepoznajú

Sfilmovaný román Lewa Wallacea priniesol filmárom neuveriteľných 11 oscarov. Veľkofilm z roku 1959 sa v komunistickej Európe nepremietal. O to viac sa ho oplatí pozrieť.

Navyše na jeseň príde do kín jeho ďalšie spracovanie. A pozor, v novom Ben-Hurovi hrá dokonca Morgan Freeman!

5. O bohoch a ľuďoch (2010) – Dnes aktuálnejší než pri vzniku

Utrpenie tiež patrí k veľkonočným sviatkom. Film O bohoch a ľuďoch je o trapistických mníchoch podľa skutočných udalostí, ktoré sa udiali vo vojnovom Alžírsku v roku 1996.

Moslimskí radikáli ničia všetko, čo je v krajine cudzie. Skupina francúzskych mníchov si uvedomuje riziko, a predsa zostáva slúžiť miestnym. Film získal Hlavnú cenu poroty Cannes 2010.

Ide o dobrý filmový tip aj vzhľdom na nedávne udalosti v Jemene, kde teroristi zavraždili štyri rehoľníčky Matky Terezy. Tie takisto zostali v arabskej krajine napriek mnohým varovaniam. 

6. Buďte dobrí, ak môžete (1983) – Vtipný, úprimný a politicky nekorektný

Na prvý pohľad netradičné zaradenie, ale aj film o Filipovi Nerim patrí medzi tipy na Veľkú noc. Prečo? Lebo ukazuje kresťanskú radosť, ktorá sprevádzala hlbokú lásku a vieru rímskeho svätca 16. storočia.

Avšak pozor, odporúčame film Buďte dobrí, ak môžete z roku 1983, ktorého režísérom je talianska ikona Luigi Magni. Alebo inak povedané – ten film s nadávkami a cirkevnými vtípkami. Napriek všetkému je totiž lepší a autentickejší ako dvojdielny film Svätý Filip Neri (Preferisco il paradiso) z roku 2010.

Ak chcete pochopiť charizmu sv. Filipa, pozrite si tento unikátny životopisný film. Slovenskú verziu pripravilo štúdio LUX, v hlavnom znení s Mariánom Labudom.

7. Amazing Grace (2006) – Keď viera mení politiku

Primárne nie je ani náboženský, ani veľkonočný. Životopisný príbeh anglického politika Williama Wilberforca, ktorý bojoval za zrušenie obchodu s otrokmi, však má svoje čaro. A možno práve na Veľkú noc, veď oslobodenie z otroctva tu hrá svoju teologickú rolu.

Amazing Grace (Nezlomná vôľa) je však aj o pevnej náboženskej viere Wilberforca. Prosto, pekný a silný film.

8. Bedári (2012) – Na niektoré veci nestačí revolúcia

Hviezdami nabitý muzikál si aj v najnovšej verzii zachoval vernosť. Najsilnejšia je záverečná scéna s piesňou o revolúcii. 

Je tu oheň, který nikdy nezhasne
I ta nejtemnější noc skončí
A vyjde slunce
Budou znovu žít svobodně
V zahradě Pána
Půjdou za radlicemi
Odloží pryč meč
A pouta budou zlomena
A všichni budou mít svou odměnu
Připojíš se k našim křížovým výpravám?
Kdo bude silný a bude stát se mnou?
Někde za barikádou
Je tam svět, který bys chtěl vidět?

9. Marcelino – chlieb a víno (1956)

Film o malej sirote, ktorá vyrastá vo františkánskom kláštore, získal v roku 1955 ocenenie na festivale Cannes. Malý Marcelino má prostú vieru, a preto je súčasťou zázraku. Sfilmovaná legenda poteší nielen tú najmladšiu generáciu.  

10. Vražda v Orient Express: Aj detektív potrebuje pomoc zhora

Aby sme rozšírili záber, tak sme do nášho výberu zaradili aj detektívku. Vychytený detektív Poirot počas cesty Orient Expressom vyšetruje zabitie, ktoré sa stalo priamo vo vlaku. Postupne zisťuje, že išlo o hromadnú odplatu za dávnu a nepotrestanú vraždu nevinného dievčaťa. Jeho najväčšou starosťou sa tak stalo nie to, ako vypátrať vrahov, ale či ich vydať svetskej spravodlivosti v krajine s nedôveryhodnou justíciou.

Detektívka preto viac pripomína filozofickú diskusiu. Predloha vznikla v čase pred druhou svetovou vojnou, keď Európou hýbali koncepty kolektívnej viny a davu ako samozvaného sudcu. Na záver však muselo prísť rozhodnutie a zneistený Poirot si na pomoc pri rozhodovaní zobral cigaretu a ruženec.

Bonus: V mene Krista (2016) – Novinka v kinách

Ísť do kina v čase, keď vrcholí pôstne obdobie, môže znieť kacírsky. No všetko môže byť inak, ak to uchopíte za ten správny, v tomto prípade duchovný koniec.

Gibsonovmu Umučeniu Krista sa dostalo akéhosi pokračovania. Kresťanské filmové štúdiá Affirm films totiž spracovali udalosti po Ježišovej smrti. Dobre odhadli, že pátranie po Ježišovom tele, ktoré vedie rímsky legionár, musí jednoducho lákať.

Film V mene Krista (Risen) už dorazil do našich kín. A podľa viacerých stojí za pozretie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo