Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2022, 14:07

Kauza Súmrak

Generálna prokuratúra zrušila paragrafom 363 obvinenie Ficovi i Kaliňákovi

Generálna prokuratúra zrušila paragrafom 363 obvinenie Ficovi i Kaliňákovi

Foto TASR

Celé trestné konanie sa musí riadiť zákonným spôsobom, povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka, pričom sa odvolal na ústavu. 

Obvineným v kauze Súmrak Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zrušili obvinenie zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Generálna prokuratúra o tom rozhodla na základe návrhu obvinených v rámci paragrafu 363.

„Celé trestné konanie sa musí riadiť zákonným spôsobom,“ vyhlásil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Odvolal sa pritom na ústavu.

Po preskúmaní prípadu došlo podľa Žilinku vo vyšetrovaní Fica a Kaliňáka k pochybeniam. Generálna prokuratúra zistila porušenia ustanovení Trestného zákona a Trestného poriadku.

„Záujem na naplnení účelu trestného konania, ktorým je náležité zistenie trestných činov a potrestanie ich páchateľov, nemôže byť nikdy nadradené zásade zákonnosti trestného konania,“ uviedol Žilinka.

Absentujú „základné veci“

Generálny prokurátor spolu so svojím námestníkom Jozefom Kanderom informovali, že v opise skutku absentujú „základné veci“ – napríklad vymedzenie obdobia založenia zločineckej skupiny či miesta pôsobnosti tejto skupiny. Prokuratúre chýba aj obdobie, keď obvinené osoby údajne pôsobili už ako členovia zločineckej skupiny.

Kandera tvrdí, že opis skutku obsahuje „neurčité, nejasné, všeobecné a domnelé konštatovania“.

Zločinecká skupina musí podľa Kanderu spĺňať aj ďalšie znaky, aby v konečnom dôsledku bolo za skutok vznesené obvinenie. Teraz skutok podľa prokurátora nie je trestným činom. Kandera tiež odmietol, že by existoval rozpor medzi rozhodovacou praxou Najvyššieho súdu a generálnej prokuratúry.

Zdôraznil tiež, že pokiaľ sa prípad netýka aj podozrenia zo spáchania zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, vykonávanie dozoru nemá patriť pod špeciálnu prokuratúru.

Politici opozičného Smeru sú od apríla obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Šéf Smeru Fico bol obvinený aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Kandera zrušil aj toto obvinenie. „Konštrukcia týchto skutkov bola taká neurčitá, že im neumožnila využiť právo na obhajobu, pretože nevedeli ani, voči čomu sa majú brániť,“ vysvetlil Kandera.

Inzercia

Vyšetrovanie sa blížilo ku koncu

Obvinení v týchto dňoch študovali spis, čo znamenalo, že vyšetrovanie kauzy bolo na konci.

Polícia sa kauzu Súmrak snažila uzavrieť čo najskôr, a to podaním obžaloby. Vyšetrovatelia NAKA boli priamo na úrade vlády spolu so spolupracujúcimi obvinenými – Ľudovítom Makóom a Františkom Imreczem. Polícia tam zisťovala, ako prebiehali stretnutia Bödörovho komanda v kancelárii expremiéra Fica.

Vyšetrovatelia tvrdili, že moc Smeru bola podmienkou fungovania zločineckej skupiny. Uznesenie o vznesení obvinenia voči Ficovi, Kaliňákovi obsahovalo výpovede kajúcnikov Makóa, Imreczeho, ale aj Daniela Čecha či Bernarda Slobodníka. Ich výpovede, podporené komunikáciou z Threemy medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom, uznali vyšetrovatelia ako „vysoko vierohodné“.

Generálny prokurátor si spis ku kauze vyžiadal ešte v júli. Žilinka chcel posúdiť zákonnosť a správnosť postupu špeciálnej prokuratúry pri rozhodovaní.

Fico na tlačovej konferencii povedal, že Žilinku nepozná a nekomunikoval s ním. Šéf Smeru takisto uviedol, že rozhodnutie generálnej prokuratúry rešpektuje. Dodal tiež, že v rámci vyšetrovania sa k nemu správali „ako k psovi“. Vysvetlil to tým, že mu zobrali zbrojný preukaz, lebo „som vraj nebezpečný páchateľ, ktorý ohrozuje tento štát“.

„Chceli nás pozatvárať na 12 rokov väzenia,“ uviedol Fico a nepodložene špekuloval o tom, že celá kauza bola len úlohou na zlikvidovanie opozície.

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že generálna prokuratúra ani nemohla rozhodnúť inak. „Tento návrh bol odsúdený na zánik,“ povedal Kaliňák.

 

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s junovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

pred 2 hodinami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.