Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
22. júl 2022

Kauza Súmrak

Ako chcel Bödör s Ficom zlikvidovať Kisku a Matoviča

Dvaja kajúcnici sa vrátili na „miesto činu“. Priamo na úrade vlády opísali, ako fungovala policajná mafia s politickým krytím.

Ako chcel Bödör s Ficom zlikvidovať Kisku a Matoviča

Foto: TASR/Postoj

Vyzeralo to ako scéna z kriminálky, ktorú sa práve rozhodla natočiť niektorá z televízií. Skupina vyšetrovateľov v tričkách s nápisom NAKA prilákala aj pozornosť médií, ktoré nezažijú v lete veľa vzrušenia.

Koaličná kríza je v dovolenkovom móde, takže novinári sa snažia priniesť nové informácie o každej akcii, ktorá je atraktívna i vizuálne. Tentoraz sa zamerali skôr na obrázky, aby vraj nemarili priebeh vyšetrovania.

To nechceme, samozrejme, robiť ani my, ale policajné manévre na úrade vlády si zaslúžia niekoľko poznámok. V prvom rade, príslušníci NAKA tam neprišli točiť film ani seriál, hoci materiálu majú požehnane.

Ich zámerom bolo prejsť si „naživo“ situácie, ktoré opísali v kauze Očistec spolupracujúci obvinení Ľudovít Makó a František Imrecze. A neskôr sa stali podkladom v kauze Súmrak, kde sú stíhaní Robert Fico a Robert Kaliňák.

Pamäťová stopa

Na úrad vlády neprišli ani vykopávať mŕtvoly, ako pri mafiánskych vraždách 90. rokov. Napriek tomu nešlo o žiadnu formalitu: aj previerky na „mieste činu“, ktoré vykonali policajti tento týždeň, majú svoj význam.

Okrem iného aj preto, že ľudská pamäť je krátka a omylná. Ak na výsluchu poviete, že na konkrétnom stretnutí bol konkrétny človek, no on tam v skutočnosti nebol, ide o rozpor, ktorý treba vysvetliť a odstrániť.

V opačnom prípade to totiž nahráva protistrane, ktorá môže na podobnom type nezrovnalostí účinne spochybniť zadovážené dôkazy aj priebeh trestného konania. Vrátane zdanlivo nepodstatných technických detailov.

Napríklad termínu, kedy sa odohrala inkriminovaná schôdzka. Alebo opisu miestnosti, v ktorej sa stretli hlavní aktéri – prípadne aj prístupových priestorov. Ak je realita iná, nahlodáva to dôveryhodnosť svedkov.

Inkriminované schôdzky

V tomto prípade sa rozlične interpretovali dve stretnutia z roku 2017, ktoré sa mali uskutočniť v kancelárii premiéra na úrade vlády. Zásadný spor nebol v obsahu, ale v zozname účastníkov polokonšpiračných schôdzok. 

Na prvej mali byť Fico, Kaliňák, Imrecze, Norbert Bödör a Tibor Gašpar. Na chvíľu sa zastavil aj exminister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek – a v priebehu schôdzky zavolal Fico ministra financií Petra Kažimíra.

Na druhom stretnutí mali byť Fico, Kaliňák, Imrecze a Makó. Pred vchodom úradu vlády ich privítal Kažimír, na samotnej schôdzke sa však nezúčastnil. Imreczemu sa podľa všetkého zliali obe stretnutia dokopy.

Najskôr tvrdil, že sa uskutočnila jedna schôdzka, na ktorej sa zišli všetci menovaní plus Makó. Potom hovoril o dvoch stretnutiach s tým, že Makó bol tam aj tam. Nakoniec sa ustálilo, že bol len na druhej schôdzke.

Akcia Kiska

Po objasnení základného rámca môžeme prejsť k dôvodom, prečo sa vlastne mala táto partia schádzať na úrade vlády – v prítomnosti civila, vplyvného oligarchu a hlavy policajnej mafie Norberta Bödöra.

Podľa výpovedí kajúcnikov tam riešili stratégiu postupu voči vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Fico s Kaliňákom chceli spochybniť financovanie jeho kampane – a využiť to v politickom boji.

Daňové a finančné, respektíve ekonomické podklady mali zabezpečiť Imrecze a Makó. A o trestnoprávny rozmer kauzy, ktorej výsledkom by bolo stíhanie hlavy štátu, sa mali postarať Gašpar s Bödörom.

Fico s Kaliňákom si mali na schôdzke s Imreczem a Makóom listovať aj v spise Kiskovej firmy KTAG. Vtedajší premiér mal zároveň poveriť Kažimíra, aby dal vypracovať správu o financovaní jeho kampane.

Volá Fico

Styčným dôstojníkom veľkej diskreditačnej akcie voči bývalému prezidentovi mal byť Bödör, ktorý bol v úzkom kontakte s Ficom. Pravidelne si s ním volal aj pred inými členmi policajnej mafie.

Inzercia

Viackrát dokonca predčasne ukončil stretnutie skupiny s odôvodnením, že musí ísť súrne za Ficom alebo Kaliňákom. Pred voľbami 2016 sa nečakane zdvihol aj z neformálnej schôdzky s Bernardom Slobodníkom.

Spolu s Gašparom ho boli pozrieť vo vinohrade v Leviciach, po telefonáte z centrály Smeru však Bödör okamžite vyrazil do Bratislavy. Nitriansky oligarcha mal zariadiť aj mediálnu kompromitáciu prezidenta Kisku.

Na čiernu robotu si najal mafiána Rajeckého, ktorý sa už postaral, aby sa dostali príslušné dokumenty k novinárom. Bola to súčasť antikampane, ktorú mal rozohrať – s vedomím Fica a Kaliňáka – voči hlave štátu.

Akcia Matovič

Podobným spôsobom mali špičky Smeru eliminovať aj Igora Matoviča – kedysi opozičného lídra, ktorý poukazoval na korupčné kauzy Ficovej strany. Iniciatívy sa mal aj v tomto prípade chytiť oligarcha Bödör.

Na jednej schôdzke sa rozčuľoval, že Matovič stále útočí na Smer, takže ak ho nezastavia, po voľbách (2016) všetci skončia. Gašpar, Hraško, Krajmer, Slobodník, Makó aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Prítomných vzápätí vyzval, aby naňho niečo našli – Makóa zároveň poveril, aby zabezpečil sledovačku. Jeho úrad najskôr vypracoval podklady k daňovým problémom Matovičovej firmy RegionPress.

Makó ich odovzdal Gašparovi a Bödörovi, ktorý dohodol spoločnú schôdzku s Kaliňákom. Makó im následne vysvetlil, kde sú Matovičove slabé miesta. Polícia mu zároveň zobrala počítače a účtovníctvo.

GPS v aute

Paralelne začali Matoviča monitorovať Makóovi podriadení. Výstupy zo špehovania odovzdávali Bödörovi, ktorý to celé platil. Neskôr ho sledovali podriadení Roberta Krajmera – šéfa protikorupčnej jednotky NAKA.

Využívali na to bielu Škodu Rapid, politikovi namontovali na BMW radu 7 aj GPS zariadenie. Matovič tvrdil, že ho varoval aj anonym, že Bödör hľadal v Trnave ľudí, ktorým ponúkal peniaze za kompromateriály.

Dokumenty, ktoré dal vypracovať Makó – na vyžiadanie Norberta Bödöra a politickú objednávku Smeru –, sa dostali až k Ficovi. Ten s nimi potom operoval na tlačových besedách namierených proti Matovičovi.

V kauze sa podľa Imreczeho angažoval aj Erik Tomáš – v tom čase blízky spolupracovník Roberta Fica, dnes poslanec Hlasu. Podľa Imreczeho si od neho vyžiadal aj „detailnú analýzu daňového deliktu spol. RegionPress“.

Súmrak bosov?

Podľa oficiálnych výkazov totiž Matovič denne najazdil až 600 kilometrov. „Fico má legitímne právo verejne komunikovať, že je to daňový podvodník,“ mal sa vyjadriť Tomáš na schôdzke s Imreczem.

Mimochodom, aj toto stretnutie sa malo uskutočniť na úrade vlády, kde si boli tento týždeň prevetrať pamäť Makó a Imrecze. Prvý sa zdržal zhruba pol hodiny, keďže mal byť len na jednej schôdzke, ktorá zaujíma políciu.

Imrecze strávil s vyšetrovateľmi NAKA asi tri hodiny, lebo bol na všetkých troch – s Bödörom, bez neho aj s Tomášom. Ako vyhodnotí poloutajené schôdzky na úrade vlády súd, v tejto chvíli ťažko odhadnúť.

Zo svižného postupu polície v kauze Súmrak je však zrejmé, že chce tento prípad čo najskôr uzavrieť – podaním obžaloby na Fica aj Kaliňáka. Po riadnych alebo predčasných voľbách už nemusí byť priestor.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.