Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2022, 14:52

Kotlebova Ľudová stráž hraníc

Organizovanie podobných hliadok je nezákonné, tvrdí Mikulec

Organizovanie podobných hliadok je nezákonné, tvrdí Mikulec

Foto – reprofoto/Facebook a TASR

Polícia bude proti podobným skupinám zasahovať, ak budú obmedzovať práva migrantov.

Minister vnútra Roman Mikulec v relácii Braňo Závodský naživo na Rádiu Expres povedal, že organizovanie zložiek na ochranu štátnych hraníc je nezákonné. Reagoval tak na skupinu obvineného Mariana Kotlebu, ktorý založil Ľudovú stráž hraníc, ktorej cieľom je podľa šéfa ĽSNS ochraňovať hranice dovtedy, kým to nezačnú robiť príslušné štátne orgány.

„Ľudová stráž hraníc vo svojich radoch privíta všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí na báze dobrovoľnosti a vlastenectva chcú svojím osobným nasadením pomôcť pri ochrane Slovenska pred nelegálnou migráciou,“ vysvetľoval Kotleba vo videu na sociálnej sieti.

„Toto je neprijateľné. Nemáme záujem o takého hliadky a ani s nimi nebudeme v žiadnom prípade spolupracovať,“ vyhlásil Mikulec s tým, že polícia monitoruje, či v prípade skupiny okolo Mariana Kotlebu nedošlo k porušeniu zákona. „V prípade, že áno, budeme, samozrejme, konať,“ dodal Mikulec.

Polícia bude podľa ministra vnútra zasahovať proti podobným hliadkam už v prípade, že budú obmedzovať práva migrantov.

„Zatiaľ nemám informácie, že by k niečomu takému dochádzalo, ale polícia to veľmi detailne monitoruje,“ povedal Mikulec. Zároveň pripomenul, že v súvislosti s migráciou nezaznamenal „ani jeden jediný bezpečnostný incident“ alebo „pokus o nejaké protispoločenské konanie“.

Kotlebovci ohlásili vznik kontroverznej hliadky v polovici novembra. Priaznivci ĽSNS prednedávnom potestovali pri stanovom tábore pre utečencov v Kútoch, kde na migrantov nepríjemne kričali. Zišlo sa tam približne 200 ľudí sympatizujúcich so stranou Mariana Kotlebu, ktorého pred časom Najvyšší súd uznal vinným z toho, že rozdávaním šekov vo výške 1488 eur prejavoval sympatie k neonacistickej ideológii.

„Ľudová stráž hraníc je apolitická občianska organizácia, ktorej cieľom je donútiť políciu a zodpovedných predstaviteľov ministerstva vnútra a vlády, aby začali vykonávať účinnú ochranu pred nelegálnou migráciou,“ vysvetľoval Kotleba.

Od kotlebovcov, ale aj ďalších opozičných politikov sa objavujú hlasy, že migranti postupne začnú na Slovensku vraždiť či znásilňovať. „Toto sú plytké a nechutné praktiky Roberta Fica a jemu podobných politikov, ktorí to zneužívajú na to, aby strašili občanov,“ vyhlásil Mikulec.

Cez zimu sa situácia upokojí

Minister vnútra zároveň odhadol, že v zimnom období sa situácia v súvislosti s nelegálnou migráciou stabilizuje a upokojí. Očakáva, že v jarných mesiacoch počty migrantov opäť vzrastú, a to aj na slovenskom území. Zhodnotil to na základe skúseností z minulých rokov. „Keď je zima, tak ich je menej, keď je leto, tak sa vydajú na cestu,“ uviedol Mikulec.

Inzercia

Podľa šéfa rezortu vnútra nedokážeme zatvoriť celú zelenú hranicu s Maďarskom. „Po vstupe do schengenu sme zrušili infraštruktúru, prepustili sme mnohých policajtov, ktorí boli vyškolení v problematike cudzineckej hraničnej polície,“ uviedol, pričom dodal, že by to nebolo možné ani za pomoci armády.

Mikulec zároveň tvrdí, že zmysel by malo kontrolovať vonkajšiu hranicu schengenu a nie tie vnútorné. Od krajín, ktoré zaviedli vnútornú kontrolu hraníc (Česko voči Slovensku či Rakúsko voči Slovensku), vyžaduje, aby pochopili princíp schengenského priestoru.

Mikulec vyzval Európsku komisiu na rokovaniach v Bruseli, aby vydala usmernenie vo vzťahu k schengenskému kódexu a návratovej smernici, aby si všetky krajiny Európskej únie vysvetľovali princíp schengenského priestoru rovnako.

Podľa ministra na základe týchto dokumentov – schengenského kódexu a návratovej smernice – reťazové readmisie, čiže navracanie migrantov, nefungujú. „Je to porušovanie schengenských pravidiel,“ povedal šéf rezortu vnútra, ktorý bude vo štvrtok opozíciou opäť odvolávaný.

Európske právo na strane migrantov

Podľa zákona o pobyte cudzincov je cudzinecká polícia povinná každého nelegálneho migranta zadržaného na slovenskom území administratívne vyhostiť. Platí to aj pre tých, ktorých nám Česko vráti.

„Len v prípade, ak sa po zadržaní cudzinca zistí, že existujú zákonné prekážky administratívneho vyhostenia upravené v zákone o pobyte cudzincov, musí cudzinecká polícia administratívne vyhostenie zastaviť,“ napísal rezort vnútra.

Európske právo zároveň nedovoľuje vyhostiť vojnových utečencov, akými sú práve utečenci zo Sýrie. Majú tak právo zotrvať aj na území Slovenska. Ministerstvo však pripomenulo, že ak osoba predstavuje bezpečnostné riziko, štát prijme „adekvátne kroky na zamedzenie ďalšieho voľného pobytu“ danej osoby.

„V prípade cudzincov z iných štátov ako Afganistan alebo Sýria, ktorých je možné administratívne vyhostiť, cudzinecká polícia rozhodne o ich administratívnom vyhostení,“ vysvetlil rezort.

Podľa ministerstva sa vojnoví utečenci v stanovom mestečku v Kútoch zdržiavajú deň, maximálne dva.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

pred 3 hodinami

Premiér Robert Fico v RTVS prehlásil, že Západ chcel využiť vojnu na Ukrajine ako zámienku na zničenie Ruska. „Mysleli si (západné krajiny, pozn. red.), že využijú tento krok, nastavia celý svet a konečne zničia Ruskú federáciu, ale nefunguje to. Ten konflikt je zamrznutý. (...) A komu to vyhovuje? Mne to nevyhovuje, že sa tam mastia Slovania,“ dodal Fico s tým, že je úplne jasné, že Rusko na základe tohto konfliktu Západ nezničí. Za základnú poučku konfliktu pokladá to, že Slovania sa zabíjajú a Západ to podporuje. Keď to vidí, je mu vraj do plaču. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.