Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. november 2022

Dohoda s lekárskymi odbormi

Koalícia urobila dôležitý krok k tomu, aby prežila do konca

Rokovania s lekármi neboli len o zdravotníctve, ale aj o tom, či vláda vydrží do riadnych volieb.

Koalícia urobila dôležitý krok k tomu, aby prežila do konca

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vláda sa tesne pred vypršaním ultimáta nakoniec dohodla s lekárskymi odborármi a odvrátila tak hroziaci kolaps viacerých nemocníc.

Sobotňajšie vyjednávanie, ktoré nakoniec viedlo ku kompromisu, sa už udialo bez Igora Matoviča. Minister financií akurát na sociálnej sieti napísal, že z rokovaní s lekárskymi odborármi sa mu definitívne obrátil žalúdok a už viac nechce sedieť za jedným stolom s ľuďmi, pre ktorých je chorý človek v nemocnici len „nástroj na vydieranie pre vlastný prospech“.

Keď si odmyslíme emocionálnu smršť, ktorú Matovič zverejnil na fejsbúku, platia nasledujúce fakty. Šéf OĽaNO uzavretie dohody s lekárskymi odbormi umožnil, hoci bolo v jeho moci zablokovať ju. Zároveň z jeho viet kričí zámer zviezť sa na vlne antipatií voči lekárskym odborárom a získať na tejto emócii nejaké politické body.

Je to krátkozraká taktika, lebo najsilnejšou emóciou po ostatnom týždni bude obrovská úľava verejnosti, pacientov, ich príbuzných a blízkych z toho, že sa im nebudú odkladať operácie a nehrozí, že keď prídu do nemocnice, nebude ich mať kto ošetriť. Ľudia vôbec nemali záujem na tom, aby ktorákoľvek zo strán tento spor hrotila.

Keby mal Igor Matovič niekedy čas, mohol by siahnuť po známej eseji sociológa Maxa Webera Politika ako povolanie. Je to už starší text, ešte z roku 1919, ale niektoré jeho pasáže sú nadčasové.

Weber v ňom napríklad rieši, aké sú najdôležitejšie schopnosti politického lídra. Tvrdí, že mu nesmie chýbať vnútorná zanietenosť, ktorá bráni tomu, aby sa z neho stal bezcitný politický stroj, ale táto vlastnosť musí byť v rovnováhe s tým, že dokáže s chladnou hlavou zvažovať postup v jednotlivých otázkach.

Lekárske odbory vyvinuli taktikou hromadných výpovedí na vládu brutálny nátlak a z ich predákov išlo naozaj len veľmi málo spoločenskej empatie, ale zato veľa stavovskej slepoty.

Z politického pohľadu tak dohodou s lekárskymi odborármi urobila vládna koalícia dôležitý krok k tomu, aby vydržala do riadnych volieb. Zdieľať

Lenže aj Matovičove víkendové emocionálne tance a spochybňovanie dohody s lekármi s tým, že ide o nebezpečný precedens, boli úplne zbytočné. Až tak, že nemá vôbec zmysel riešiť, nakoľko išlo o úprimné pohnutie ministra financií alebo o divadelné predstavenie pre voličov.

Každému koaličnému politikovi, ktorý si, povedané Weberovými slovami, stráži, aby emócie zostali v rovnováhe s chladným rozumom, je jasné, že vláda sa s lekárskymi odborármi musela dohodnúť.

Inzercia

Išlo totiž o otázku jej prežitia.

Stačí si spomenúť na rok 2011, keď lekárski odborári použili proti vláde Ivety Radičovej rovnakú taktiku hromadných výpovedí. Tá najmä pod vplyvom vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša odmietla ustúpiť a viac ako dvetisíc lekárov podalo výpoveď. Slovenské zdravotníctvo vtedy zažilo jednu zo svojich najväčších kríz. Vláda musela v šestnástich nemocniciach vyhlásiť núdzový stav a lekárov pod sankciou trestného stíhania nútili pracovať. Stovky z nich to však bojkotovali a vyhovárali sa na pracovnú neschopnosť, ktorú si lekári navzájom potvrdzovali. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave, z ktorej odišlo viac ako tristo lekárov, vládol úplný chaos.

Nakoniec bola Radičová s Miklošom donútená lekárom ustúpiť a prijať ich požiadavky.

Keby sa takáto situácia zopakovala, kabinet Eduarda Hegera by to pravdepodobne neprežil. Boris Kollár to nedávno politikom OĽaNO aj priamo naznačil, keď povedal, že ak tisíce lekárov dajú výpovede, Sme rodina z vlády odíde.

Ale aj bez ohľadu na Borisa Kollára ustáť takúto brutálnu formu nátlaku by mal problém aj kabinet so spoľahlivou väčšinou v parlamente a s oveľa väčšou verejnou podporou, ako má Hegerova zostava.

Z politického pohľadu tak dohodou s lekárskymi odborármi urobila vládna koalícia dôležitý krok k tomu, aby vydržala do riadnych volieb. Tým ďalším je schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok.

Ak sa ho koalícii podarí v parlamente pretlačiť, je len veľmi málo pravdepodobné, že by sa voľby konali skôr ako začiatkom roka 2024.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.