Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. september 2022

Energetická kríza

Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny? Začnite odstránením zlozvykov

Nie každý si môže dovoliť investovať do obnoviteľných zdrojov či prestavby. Usporiť však môžete aj inak.

Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny? Začnite odstránením zlozvykov

FOTO: Profimedia

Ak chcú domácnosti elektrinu za zvýhodnené ceny, budú sa musieť uskromniť. Tak aspoň vyzerá posledný návrh riešenia, ktoré má domácnostiam zabezpečiť energiu za fixované ceny.  

Za pevnú cenu budú mať iba 85 percent zo svojej bežnej ročnej spotreby. To sa môže zdať mnohým domácnostiam, najmä tým, ktoré kúria a ohrievajú vodu plynom, celkom náročné.

Nejde pritom iba o pocit. Slováci majú totiž v porovnaní s inými krajinami nízku spotrebu elektriny a vidno, že už aj pred masívnym zvyšovaním cien sa snažili šetriť.

V európskom porovnaní sme šiestou krajinou s najmenšou spotrebou elektriny na domácnosť.

Kým u nás jedna spotrebovala za rok v priemere 2,87 megawatthodiny, vo Fínsku, ktoré je na vrchole rebríčka, to bolo osem megawatthodín.

Ako teda ušetriť 15 percent, ak si človek nemôže dovoliť nákladné stavebné opatrenia? Postoj pripravil praktické rady, ktoré vám môžu pomôcť neprekročiť stanovený limit.

Krok 1: Ako bude celý systém fungovať?

Návrh celého systému sa už viackrát zmenil, jedno však zostáva rovnaké. Elektriny nebude dosť pre všetky domácnosti.

Najprv mali preto zvýhodnené ceny platiť na prvé štyri megawatthodiny. Potom sa ukázalo, že to by malo veľmi negatívny vplyv na ľudí, ktorí elektrinou kúria, keďže ich spotreba dosahuje aj 12 megawatthodín ročne. Práve ich by tak zdražovanie najviac zasiahlo.

Podľa aktuálnej verzie by mali zvýhodnené ceny platiť na prvých 85 percent zo spotreby za rok 2020. Ak teda domácnosť v roku 2020 spotrebovala tri megawatthodiny, zvýhodnenú cenu bude mať na prvých 2,55 megawatthodiny.  

Stále sa však nevie, za ktoré obdobie sa táto spotreba bude rátať. Každá domácnosť má totiž vyúčtovacie obdobie podľa toho, kedy začala odberať elektrickú energiu. Domácnosti, ktorým prichádza vyúčtovanie za elektrinu v tomto období, sa tak často pýtajú, či sa pre ne začína „úsporné“ obdobie už teraz.

Presné informácie o fungovaní celého systému by mali byť jasné v novembri. To je aj mesiac, keď budeme mať definitívnu istotu, či sa celý plán uskutoční. Najprv ho totiž musí schváliť Európska komisia a čas má až do novembra. Dovtedy sa teda ešte počítanie percent určite nezačne.

Počítať percentá spotreby by sa malo začať až začiatkom nového roka, ale odberatelia budú v každom prípade o jeho začiatku oboznámení dodávateľmi.

Výnimky
Aj tento systém znevýhodňuje niektorých odberateľov. Existuje viacero situácií, jednou je napríklad to, ak v referenčnom období rodina v byte niekoľko mesiacov nebývala kvôli rekonštrukcii. Ďalšou možnosťou je, že odberné miesto bolo spustené až tento rok a nemá tak referenčné obdobie. V takýchto prípadoch môžu odberatelia požiadať o to, aby bola ich spotreba porovnávaná s priemernou spotrebou ich tarifnej skupiny.
Takto sa bude postupovať aj v prípadoch, keď domácnosť preukáže, že už v minulosti investovala do zvýšenia energetickej efektívnosti a ďalšie úsporné opatrenia už nevie uskutočniť. To platí aj pre domácnosti, ktorým v poslednom období prudko vzrástla spotreba z dôvodu prechodu na iný zdroj vykurovania či ohrevu vody.
V mnohých prípadoch tak bude kľúčové, do akej tarify domácnosť patrí.

Krok 2: Identifikácia najväčšieho „žrúta“

Prvým krokom pri úspore elektriny je podľa vedúceho oddelenia poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Michala Iloviča preskúmanie štruktúry spotreby v domácnosti. Ľudia často ani nevedia, aké spotrebiče majú najvyššiu spotrebu.

Urobiť si obraz o spotrebe jednotlivých položiek sa dá celkom jednoducho pomocou meračov spotreby známych aj ako wattmetre. Ide o jednoduché zariadenie, ktoré sa zapojí do zásuvky, a následne sa doň zapojí samotný spotrebič. Wattmeter má displej, na ktorom presne vidíte, koľko spotrebič použije elektriny.

Ceny wattmetra sa pohybujú v rozmedzí od 10 do 30 eur, mnohé dodávateľské spoločnosti ponúkajú jeho zapožičanie zdarma.

Spotrebu možno merať aj klasickým odpočtom elektromera, čo je však menej presné. Stačí si jednoducho odpísať výšku spotreby napríklad pred použitím práčky a sušičky a po ňom a podobne. V prípade moderných smart elektromerov je možné získať ešte presnejšie informácie, a to aj na diaľku.

Vďaka tomu majú dodávateľské spoločnosti podrobnejšie informácie o spotrebe, ktoré sú zákazníkom k dispozícii zvyčajne na webovom portáli. Človek si tak môže pozrieť štatistiky podľa dní či dokonca konkrétnych časov.

V každom prípade existujú všeobecné údaje o spotrebe elektriny v domácnosti. V modelovej štvorčlennej domácnosti, ktorá má nainštalované úsporné osvetlenie, má elektrický sporák a má staršie aj novšie spotrebiče, ide podľa výpočtu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry najviac elektriny na elektroniku, čiže zariadenia ako televízor, satelit či počítač. Nasleduje varenie a pečenie a na treťom mieste je pranie. Tieto údaje sa môžu líšiť podľa toho, aká veľká je domácnosť, aké spotrebiče používa či ako dlho ich využíva.

Inzercia

Krok 3: Osvetlenie

Podľa grafu uvedeného vyššie sa môže zdať, že samotné osvetlenie nie je až takým veľký žrútom elektrickej energie. To však platí iba v prípade, že domácnosť používa LED žiarovky, ktoré sú až osemkrát efektívnejšie ako klasické žiarovky. Ilovič upozorňuje, že pri náhrade starých žiaroviek za nové je namiesto príkonu vo wattoch dôležitejšie porovnávať hodnoty toku v lúmenoch. Tie vyjadrujú, koľko svetla zdroj vyžaruje.

Tam je rozdiel veľmi jasný. Ak človek svieti 60-wattovou žiarovkou päť hodín denne, ročne zaplatí 17,5 eura. Ak používa 40-wattovú halogénovú žiarovku, zaplatí 12,2 eura. V prípade LED žiarovky výdavok dosiahne dve eurá ročne. „Ak máte v byte alebo v dome desať žiaroviek, je to ročne 175 verzus 20 eur,“ hovorí Ilovič.

Rozdiel medzi používaním bežných a LED žiaroviek tak môže byť naozaj veľký. V prvom prípade môže ísť na osvetlenie 20 percent z celkovej spotreby elektriny, v druhom prípade iba päť.

Úsporu možno dosiahnuť aj jednoduchým utretím prachu. Podľa údajov SIEA totiž prach a nečistoty na krytoch svietidiel môžu znížiť ich intenzitu až o 20 percent. Taktiež pomôže plné využitie denného svetla – vytiahnuť žalúzie, umiestniť pracovný stôl k oknu a podobne. Zvýšenie svetlosti miestnosti bez inštalácie ďalšieho osvetlenia možno dosiahnuť aj bielym náterom.

Krok 4: Biela technika

Ďalšou veľkou oblasťou je biela technika, teda spotrebiče ako práčka, sušička, chladnička či rúra na pečenie. Všetky dávajú veľký priestor na úsporu.

Hlavnú pozornosť by mala mať chladnička, keďže funguje nepretržite celý rok. Ak má viac ako desať rokov, určite sa ju podľa Iloviča oplatí vymeniť za novú. Rovnako veľké moderné zariadenia môžu mať o tretinu alebo až o polovicu nižšiu spotrebu ako tie staré. „Pri 330-litrových chladničkách s mrazničkami sa bavíme o tom, či ročne zaplatíme 50 eur alebo 25 eur pri doterajších cenách. V budúcnosti môže byť rozdiel podstatne väčší,“ hovorí.

Ide však o investíciu, ktorú si nemôže dovoliť každý. Existujú ďalšie tipy, ktoré môžu pomôcť znížiť spotrebu.

Základom je vyhýbať sa zbytočnému a dlhému otváraniu chladničky. To spôsobuje prílev tepla, a teda zvýšenú potrebu chladenia. Taktiež je dôležité odstraňovať pravidelne námrazu, ktorá spôsobuje vyšší výkon – mraznička či chladnička totiž musia pracovať aj na chladení námrazy.

Odborníci potvrdzujú aj mýtus o tom, že nie je dobré dávať teplé jedlo do chladničky. Nie však preto, že by sa pokazilo, ale preto, že na jeho vychladenie je potrebné vyššie množstvo energie. Aj v prípade chladničky je dôležité pravidelné utieranie prachu na zadnej mriežke. Prach totiž zanáša kondenzátor, čo núti kompresor k väčšej námahe.

Úspory možno dosiahnuť aj pri varení. Aj taká maličkosť ako používanie pokrievky pri varení spôsobí, že na dosiahnutie rovnakej teploty bude potrebné štyrikrát menej elektrickej energie. V prípade, že máte elektrický sporák, oplatí sa pri varení cestovín zohriať najprv vodu v rýchlovarnej kanvici. Tá je totiž omnoho efektívnejšia a opäť tak ušetríte. Jej efektívnosť však závisí od pravidelného odvápňovania.

Pri práčke zasa Ilovič radí používať úspornejšie režimy a prať na nižšej teplote. Dnešné pracie prostriedky sú omnoho účinnejšie ako kedysi a na pranie preto nie je potrebná taká vysoká teplota. Pri starostlivosti o bielizeň existujú aj ďalšie možnosti úspory. V prípade, že máte sušičku, treba obmedziť jej používanie. Elektrinu ušetríte aj tak, že budete žehliť bielizeň, keď ešte nie je úplne suchá. To zníži potrebu naparovania žehličky, čo je proces, ktorý výrazne zvyšuje jej spotrebu.

Krok 5: Čierna technika a standby režim

Veľkým „žrútom“ elektrickej energie v domácnostiach môže byť aj televízor, a to najmä v prípade, že zvykne bežať hodiny na pozadí ako zvuková kulisa. Ako hovorí Ilovič, „mnohí si neuvedomujú, že najmä televízory v HDR režime majú relatívne vysokú spotrebu. Tú možno obmedziť, ak si zvolíme úsporný režim, nebude to možno až taký farebný zážitok, ale spotreba bude násobne nižšia“.

Množstvo elektriny spotrebuje aj stolný počítač s veľkou obrazovkou, ktorý často beží aj celý deň bez toho, že by ho niekto používal.

Ďalšou veľkou témou je takzvaný standby režim, vďaka ktorému môžeme zariadenia rýchlo opätovne spustiť, môžeme tak urobiť z diaľky alebo spotrebič slúži zároveň aj ako hodinky. Spotreba v tomto režime je regulovaná Európskou komisiou tak, aby dosahovala minimum. Ak si však spočítame všetky zariadenia v standby režime, čo v domácnosti máme – od televízora cez rúru, mikrovlnku, DVD prehrávač, tlačiareň či monitor – ich vypnutie môže priniesť slušnú úsporu.

Ako hovorí Ilovič, toto vypínanie nie je síce všemocné, no „ak nás to nič nestojí a neobmedzuje to náš komfort, určite sa oplatí“. To sa dá zjednodušiť kúpou predlžovacieho kábla so spínačom, vďaka ktorému možno vypnúť viacero spotrebičov jedným kliknutím.

Ušetriť 15 percent spotreby elektrickej energie sa môže zdať náročné, v náš prospech však hrá to, že referenčným obdobím bude rok 2020, keď sme boli pre pandémiu doma a automaticky sme mali aj vyššiu spotrebu.

Úsporným opatreniam sa však aj tak nevyhneme a pocítime aj zásah do svojho komfortu.

Ako však hovorí Ilovič, najjednoduchšie sa dá ušetriť odstránením zlozvykov, ktoré si už možno ani neuvedomujeme. „Začať sa dá dôsledným zhasínaním svetla v miestnostiach, v ktorých sa nepohybujeme. V chodbách bytov sa napríklad často svieti celý čas, hoci tam nikto nie je. V lete zasa bežne vidíte otvorené okno a zapnutú klimatizáciu,“ dodáva.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.