Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2016, 15:14

Švajčiari takmer odhlasovali zmenu ústavy v prospech manželstva

Švajčiari takmer odhlasovali zmenu ústavy v prospech manželstva

Foto: Flickr.com

Taliansko a Švajčiarsko v posledných dňoch žili aj témami rodiny a manželstva.

Kým taliansky senát schválil minulý štvrtok zákon o civilných zväzkoch, Švajčiari v nedeľu hlasovali v referende o definícii manželstva.

Hlavnou témou – otázkou referenda vo Švajčiarsku bolo, či majú úrady automaticky vyhosťovať cudzincov usvedčených zo spáchania trestného činu. Jednou z ďalších otázok referenda, o ktorej sa až tak veľmi nepísalo, bolo zrušenie daňového znevýhodnenia pre manželov.

Manželom vo Švajčiarsku sa totiž počíta daň zo spoločných príjmov oboch zosobášených partnerov. Tento systém kritizuje aj OECD, „dopláca naň okolo 80-tisíc manželských párov“, uvádza spravodajský portál LeNews.

Kresťanskodemokratická ľudová strana preto iniciovala referendový návrh na zrušenie daňového znevýhodnenia pre manželov. Ľudia napokon návrh odmietli len tesne, keď sa proti vyslovilo 50,8 percenta hlasujúcich.

Táto otázka zároveň obsahovala návrh zmeniť definíciu manželstva v ústave na „zväzok muža a ženy“. Švajčiari majú schválené registrované partnerstvá, úspech otázky by však znemožnil do budúcnosti uznať homosexuálne „manželstvá“.

Kampaň za túto referendovú otázku niesla názov „Za manželstvo a rodinu – proti trestaniu manželstva“. Švajčiarska vláda odporúčala hlasovať v referende proti iniciatíve.

V Ríme pokračuje chaos

Taliansko je na polceste k registrovaným partnerstvám. Zákon o civilných zväzkoch schválil vo štvrtok senát, ktorý ho podporil 173 hlasmi, proti bolo 71, nikto sa nezdržal.

Predkladateľka zákona o zväzkoch homosexuálov, senátorka Monica Cirinnová, po schválení návrhu. (Foto: TASR/AP)

Inzercia

Vládny návrh zákona však prešiel len vďaka dvom veciam: premiér Matteo Renzi spojil hlasovanie s vyslovením dôvery vláde a pristal na veľký kompromis, keď vypustil z návrhu najkontroverznejšiu časť – adopcie biologických detí homosexuálneho partnera v rámci zväzku (stepchild adopcie).

Premiér Renzi označil schválenie zákona za „historické“. LGBTI komunita však legislatívu odsúdila ako zradu, keďže Renziho strana Partito democratico (PD) obetovala adopcie, len aby zabezpečila schválenie zákona.

Lenže neprešiel ani týždeň a adopcie sú opäť témou – ako samostatná novela zákona o adopciách. Hlasovanie o civilných zväzkoch bol „vzácny posun vpred, ale je to len prvý krok. Nie sme ešte v cieli, cesta je ešte dlhá a budúci týždeň sa budme baviť o novele zákona o adopciách, adopciách pre každého, aby bolo jasné,“ vyjadrila sa Debora Serracchiani z vedenia PD.

Corriere della Serra píše, že adopcie by sa po schválení novely týkali nezosobášených párov, homosexuálov v registrovaných zväzkoch a tiež ľudí single. Už na budúci týždeň sa majú poslanci PD stretnúť, aby novelu začali pripravovať.

Podľa niektorých komentátorov však tento nápad vládnej väčšine pokoj nepridá. Minister vnútra Angelino Alfano sa ohradil, že dohoda s premiérom Renzim pri schvaľovaní zákona o civilných zväzkoch sa týkala odmietnutia akýchkoľvek adopcií.

„Dohoda medzi nami je jasná a vypustenie adopcií sa netýka len zákona o zväzkoch, ale všeobecne. Nikdy by sme nehlasovali za návrh zákona, ak by nám povedali, že „stepchild adopcie“ sú len dočasné riešenie a že sa chystá nový zákon o adopciách,“ povedal Alfano v rozhovore pre denník Il Messaggero.

Zákon o civilných zväzkoch by mal doraziť do dolnej komory parlamentu tento týždeň. Finálne schvaľovanie by sa malo odohrať v apríli.  

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Boris Kollár vysvetľuje svoj výrok, že by mohol mať do dvoch dní o päť poslancov viac. Hovorí, že niektorí poslanci prejavili záujem vstúpiť do klubu Sme rodina. Nechcel komentovať, či sú medzi nimi aj zákonodarcovia z OĽaNO. Dodáva však, že teraz nepotrebuje zvyšovať počet členov svojho klubu. (Rádio Expres)

pred 22 minútami

Boris Kollár hovorí, že sa neospravedlní za výraz "čurillovská mafia." Tam sú závažné podozrenia, prečo sú títo páni vo väzbe, že spolupracovali s kajúcnikmi a mafiánmi. Ak budú oslobodení, tak sa ospravedlním," hovorí na adresu obvinených vyšetrovateľov. (Rádio Expres) 

pred 31 minútami

Slovenská hliadka 3xC1 získala bronzovú medailu na MS vo vodnom slalome v Čunove. Trojica kanoistov Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš neobhájila najcennejší kov spred roka zo španielskeho Seu d'Urgell. Slováci kraľovali tejto disciplíne na MS od roku 2009, odkedy bez prerušenia získali deväť titulov po sebe. V Čunove vybojovalo zlato Francúzi, striebro Česi. (tasr)

pred 33 minútami

"Kapacitu očkovania sme vyčerpali. Kto sa chcel dať zaočkovať, tak už spravil a všetko, čo malo byť povedané, už povedané bolo. Nech sa udeje čokoľvek, percento zaočkovaných už veľmi nestúpne. Ak niekto vie, ako ho zvýšiť, prosíme si návod, ako na to," hovorí pediatrička Elena Prokopová z konzília odborníkov, ktorá potvrdila, že ECDC odhaduje vrchol tretej vlny na Slovensku začiatkom novembra s až 5000 covidovými pacietnmi v nemocniciach. 

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva