Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 10:09

Platforma Filipa Sulíka

Žilinka dal preveriť, či na Youdare nedochádza k páchaniu trestných činov

Žilinka dal preveriť, či na Youdare nedochádza k páchaniu trestných činov

Zakladateľ platformy Youdare Filip Sulík a generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto – TASR/Youdare.com

Platforma Youdare má podľa slov generálneho prokurátora široký potenciál škodlivosti pre jednotlivca i pre zdravý vývoj celej spoločnosti. Majteľ firmy Sulík mladší to víta. Platforma bude podľa jeho slov najbezpečnejšou na svete.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal vo štvrtok preveriť riaditeľovi trestného odboru generálnej prokuratúry, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných výziev za odplatu na sociálnej platforme Youdare.com nedošlo alebo nedochádza k spáchaniu niektorého z trestných činov proti životu a zdraviu, proti mládeži, proti slobode a ľudskej dôstojnosti či proti iným právam a slobodám. 

„K aktivitám s takým širokým potenciálom škodlivosti pre jednotlivca, ale aj pre zdravý vývoj celej spoločnosti, často zasahujúcim samotnú ľudskú dôstojnosť, nemôžu byť ľahostajné žiadnemu z príslušných štátnych orgánov,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Výzvy zverejňované na platforme Youdare.com, za ktorou stojí 26-ročný Filip Sulík, syn šéfa SaS Richarda Sulíka, podľa Žilinku môžu vážnym spôsobom ohroziť či poškodiť život, zdravie, morálnu výchovu, slobodu alebo ľudskú dôstojnosť maloletých.

Ľudská dôstojnosť sa musí podľa Žilinku „bezvýhradne rešpektovať, a to aj v prípade obmedzenia iného práva“, pretože podľa jeho slov predstavuje „skutočný základ základných práv“.

Čítajte tiež

Plnenie výziev za peniaze

Celá sociálna sieť Youdare je vybudovaná len na vykonávaní rôznych, často absurdných výziev za peniaze, a to prevažne mladými ľuďmi. Sami si stanovia cenu, za akú sú ochotní prijať výzvu, a ostatní používatelia stránky sa im na to skladajú.

Ak sa nakoniec aktéri rozhodnú ísť do výzvy, musia nakrútiť video ako dôkaz, že ju splnili, zdieľať ho na sieti a mať pri sebe svedka. Aktuálne má platforma podľa tvorcov približne 50-tisíc aktívnych používateľov mesačne a ich počet vraj rýchlo stúpa.

Na platforme v posledných mesiacoch pribúdali videá, na ktorých bol istý mladík ochotný zjesť za 50 eur cigaretový ohorok či iný za 75 eur vypiť pol litra energetického nápoja. Niektorí si za peniaze o hlavu rozbíjali vajcia či počítačovú klávesnicu, striekali si slzný sprej do očí, dezodorant do úst, jedli veľké množstvo šumienok či lízali trávu.

Pila sa však aj voda zo záchodu a jedli sa aj zvieracie výkaly. 

Sulík mladší hovorí o najbezpečnejšej platforme sveta

Majiteľ Youdare Filip Sulík privítal preverenie svojej platformy zo strany generálneho prokurátora, ktoré podľa neho „konečne rozptýli obavy o bezpečnosti aplikácie.“

„Výzvy pre platformu youdare nevymýšľame my, rovnako ako napríklad Mark Zuckerberg nevymýšľa, čo užívatelia píšu na facebook. Na rozdiel od ostatných sociálnych sietí sme však pristúpili k zaisteniu bezpečnosti v niekoľkých krokoch,“ napísal Sulík na Instagrame v reakcii na konanie Maroša Žilinku. 

Podľa Sulíka mladšieho pristúpili k bezpečnostným opatreniam, ku ktorým vraj čoskoro pribudne aj overenie veku užívateľov pomocou tvárovej biometrie, vďaka čomu sa platforma stane „najbezpečnejšou sociálnou sieťou na svete.“ K zmenám došlo však až po vlne kritiky.

“Pri vyvíjaní aplikácie nám ani náhodou nenapadlo, že niekto bude schopný vyzývať iných napríklad k jedeniu výkalov. Ako sa však ukázalo, ľudská fantázia je nekonečná,“ napísal teraz na svoju obhajobu, pričom nie tak dávno tvrdil, že bizarné výzvy mu neprekážajú a jedenie exkrementov pokladá za kvalitný obsah. 

Inzercia

„Je to proste o primitívnej zábave, ktorú milujeme, a evidujem, že to tak má väčšina mladých ľudí,“ povedal dva týždne dozadu. Bol by tiež rád, keby sa im to na sieti viac „vymklo z rúk“, pretože si Youdare predstavuje ako miesto na „úplne bláznivé veci“.

Platformu kritizujú odborníci i komisár pre deti

Detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe je z platformy Youdare.com zdesený a pokladá ju za veľmi nebezpečnú. A to nielen preto, že si deti pri plnení výziev, ktorých riziko samy nevedia vyhodnotiť, môžu ublížiť.

„Už len moment, že niekto urobí niečo, za čo si zaplatím, nie je zdravý. Používatelia sa dostávajú do vzťahu s niekým, kto si kupuje ich vôľu, a otvára to možnosti ich ďalšieho využívania či zneužívania,“ hovorí psychiater pre denník Postoj.

„Na finančnej podpore týchto aktivít sa určite podieľajú aj sadisticky a pedofilne zameraní ľudia, pokiaľ celý tento projekt oni sami nevymysleli. Celé mi to totiž pripadá ako geniálny nápad nejakého pedofila,“ hovorí psychiater a psychoterapeut na margo toho, že psychologicky funguje platforma na tom istom princípe – „ja ti niečo pošlem a ty mi niečo ukážeš“.

„Keby som bol štátom, túto platformu hneď zakážem. Vykazuje jasné znaky škodlivosti pre deti a môže viesť k ich zneužívaniu,“ hovorí pre Postoj zas psychiater Pöthe.

Komisár pre deti Jozef Mikloško proti podobnej platforme protestuje a pokladá snahu firmy expandovať s ňou za oceán za „podnikateľskú cynickosť“.

„Pre mnohých používateľov platformy ide len o neetickú zábavu, čo všetko sú ľudia schopní urobiť za peniaze, ale vidím za tým aj zneužívanie ľudskej chudoby a prostoty, ktorá hraničí s ohrozením zdravia,“ hovorí pre Postoj o sieti Youdare Jozef Mikloško, ktorý sa obáva ďalšej gradácie výziev a kyberšikanovania.

Tvorca platformy Filip Sulík sa netají tým, že chce s Youdarom konkurovať Instagramu i TikToku, túži ovládnuť aj americký trh a nebude spokojný, kým nedosiahne miliardu používateľov.

Richard Sulík podľa slov svojho syna nepokladá Youdare za nič kontroverzné a za vytvorenie aplikácie je na syna Filipa hrdý. Vôbec sa vraj neobával, že by mu platforma uškodila v politickom boji. Čo si predseda liberálov skutočne myslí o plaftorme, pre Postoj nepovedal.

Rovnako to nekomentoval ani minister školstva Branislav Gröhling, takisto zo strany SaS. Pritom podľa prieskumu, na ktorom sa podieľal aj jeho rezort, viac ako 20 percent žiakov čelí online šikanovaniu a obdobná platforma podľa obáv odborníkov môže prispieť k ďalšiemu nárastu.

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.