Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Spoločnosť
15. august 2022

Biznismodel Filipa Sulíka, s ktorým chce dobyť Ameriku

Za peniaze nechal deti na platforme jesť aj psie výkaly

Kým psychológovia, rodičia či komisár pre deti sú z platformy Youdare zdesení, šéf SaS je vraj na počin svojho syna hrdý.

Za peniaze nechal deti na platforme jesť aj psie výkaly

Vľavo výzvy zverejnené na sieti Youdare.com a vpravo Filip Sulík. Zdroj foto: Instagram/fikisulik

Je to týždeň, čo vo Veľkej Británii odpojili z prístrojov len 12-ročného chlapca Archieho Battersbeeho. Jeho rodičia tak prehrali zdĺhavý právny spor, v ktorom sa mu snažili zabezpečiť ďalšiu podporu životných funkcií. Malého chlapca nemocnica odpojila po tom, čo lekári tvrdili, že je v štádiu mozgovej smrti, a odmietli jeho prevoz do hospicu.

Pre náš kontext je kľúčové, čo tragickému koncu predchádzalo: Archie sa zapojil do nebezpečnej, no populárnej internetovej výzvy, ktorej cieľom bolo vydržať sa čo najdlhšie dusiť. Respektíve zadržať dych, kým v dôsledku nedostatku kyslíka neomdlie. 

Ide o takzvaný Blackout Challenge, ktorá kolovala sociálnou sieťou TikTok.

Archieho po naplnení výzvy našla jeho matka v apríli s opaskom okolo krku, už bol v bezvedomí. A nebola, žiaľ, jediná. Smrťou pri tejto výzve skončilo viacero prípadov a spoločnosť TikTok za to zažalovali rodiny dvoch malých detí. Výzva pritom pochádza z roku 2008 a dnes ju už na TikToku z bezpečnostných dôvodov ani nevyhľadáte.

Archie Battersbee. Zdroj foto: theancestory.com

Plnenie rôznych bizarných i veľmi nebezpečných výziev nie je pre deti či mladistvých nič nové.

Známe sú aj iné, ako napríklad škoricová výzva, dezodorantová či paracetamolová výzva, ktorú Slovensko riešilo začiatkom tohto roka. Vtedy viaceré nemocnice prijímali zvýšené množstvo detí otrávených bežne dostupným Paralenom.

No deti jedli v rámci výziev už aj čili papričky, kapsuly pracích práškov či ešte zabalené potraviny.

Princíp je v zásade vždy rovnaký. Byť vyzvaný na splnenie úlohy, ktorá môžu byť príjemná, osožná, adrenalínová, ale aj hlúpa, ohrozujúca život a ponižujúca. A tých negatívnych je podstatne viac.

Vznikajúci fenomén Youdare

Zatiaľ čo psychológovia či psychiatri upozorňujú rodičov, ako svoje deti pred podobnými výzvami ochrániť, ako s nimi o probléme komunikovať – a niektorí rodičia sociálne siete za podobné šírenie výziev už dokonca žalujú –, trhu s výzvami už nepraje len pôvodne čínsky TikTok.

V januári tohto roka vznikla na Slovensku nová platforma Youdare.com, ktorá je založená čisto na plnení výziev. A to za peniaze.

Stojí za ňou 26-ročný Filip Sulík, syn ministra hospodárstva a lídra SaS Richarda Sulíka. Celá sociálna sieť je vybudovaná len na vykonávaní rôznych, často absurdných výziev za peniaze, a to prevažne mladými ľuďmi.

Sami si stanovia cenu, za akú sú ochotní ísť do výzvy, a ostatní používatelia stránky sa im na to skladajú, čo tvorcovia platformy nazývajú „crowdfundingom“.

Ak sa nakoniec aktéri rozhodnú ísť do výzvy, musia nakrútiť video ako dôkaz, že ju splnili, zdieľať ho na sieti a mať pri sebe svedka. Aktuálne má platforma podľa tvorcov približne 50-tisíc aktívnych používateľov mesačne a ich počet vraj rýchlo stúpa.

Do výzvy sa zapojil šéf SaS i prezidentkina dcéra

Pôvodným cieľom platformy bolo „vyriešiť problém zábavného priemyslu a nespokojnosť používateľov sociálnych médií“. Spočiatku to chceli tvorcovia docieliť najmä verejnými výzvami medzi influencermi a známymi osobnosťami, aby spravili niečo, čo by inak neurobili.

Alebo im tieto výzvy mali adresovať ich fanúšikovia, a tak sa osobne podieľať na tvorbe obsahu platformy. Tým chceli navrátiť autenticitu zverejňovaného obsahu.

Zdroj: Youdare.com

Takto používatelia vyzvali aj predsedu SaS Richarda Sulíka, aby k sebe pozval desiatich bezdomovcov a uvaril im halušky a vysielal to naživo cez Instagram. Sulík súhlasil, no stanovil si cenu 10-tisíc, pričom sa mu vyzbieralo „len“ 300 eur. Večera sa teda nekonala.

Iní zrejme z recesie vyzvali šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, aby sa dal zaočkovať proti covidu, na čo mu vyzbierali 2-tisíc eur. Influencerku Emu Lacovú však bez recesie vyzývali natočiť porno. A hoci jej na to prispeli sumou až 8-tisíc eur, nakoniec do výzvy nešla.

Na samom začiatku bola na platforme aktívna aj dcéra prezidentky Ema Čaputová, ktorá vyzvala svojho priateľa, aby si dal prepichnúť bradavku.

Pôvodný plán s influencermi mal však krátku životnosť a sieť sa presmerovala na mladšiu cieľovku. Netrvalo dlho, kým ju ovládli tínedžeri, ktorí si tak bizarnými, často aj zdraviu škodlivými výzvami najrôznejšieho druhu privyrábajú.

„Uvidíme, kto sa dá kúpiť“

Na sieti pribúdali videá, na ktorých bol istý mladík ochotný zjesť za 50 eur cigaretový ohorok či iný za 75 eur vypiť pol litra energetického nápoja.

Deti tiež vypili na ex fľašu kečupu, o hlavu si rozbíjali vajcia či počítačovú klávesnicu, striekali si slzný sprej do očí, dezodorant do úst, jedli veľké množstvo šumienok či lízali trávu. Našlo sa aj dievča, ktoré si za 250 eur vyholilo hlavu, no aj výzvy so sexuálnym podtónom.

V nechutnosti to však zašlo ešte ďalej. Pila sa voda zo záchodu, zapaľovali sa hlavy, tie sa aj splachovali v záchodoch a jedli sa aj psie exkrementy. Zatiaľ čo Sulíkov syn Filip hovorí, že za 10-tisíc eur by aj on sám zjedol výkal psa, na stránke sa našiel školák, ktorý to spravil za 100 eur.

Zdieľať

A ak si to dal školák hneď vyplatiť, 20 percent z tejto sumy mu Youdare strhol ako paušálny poplatok. To je napokon biznisový model, ktorým firma Filipa Sulíka zarába. „Uvidíme, kto sa dá kúpiť,“ píšu tvorcovia platformy.

Škodlivá norma pre vývoj dieťaťa

Detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe je z platformy Youdare.com zdesený a pokladá ju za veľmi nebezpečnú. A to nielen preto, že si deti pri plnení výziev, ktorých riziko samy nevedia vyhodnotiť, môžu ublížiť.

„Už len moment, že niekto urobí niečo, za čo si zaplatím, nie je zdravý. Používatelia sa dostávajú do vzťahu s niekým, kto si kupuje ich vôľu, a otvára to možnosti ich ďalšieho využívania či zneužívania,“ hovorí psychiater.

Odborník Pöthe tvrdí, že dieťa sa týmto spôsobom učí, že si ho môže niekto za peniaze kúpiť. Najväčšie riziko z toho vyplýva pre zanedbané deti zo slabšieho sociálneho prostredia. Rovnako pokladá za absurdné, aby niečie dieťa prijímalo takýmto spôsobom peniaze od niekoho, koho nepozná.

Pöthe sa však obáva najmä deformácie vývoja detí, ktoré platforma núti za peniaze pristúpiť na niečo, za čo sa hanbia a normálne by to nikdy neurobili.

„Dieťa si z toho môže vytvoriť normu a budovať si presvedčenie, že pristupovať za peniaze aj k iným veciam, s ktorými nesúhlasím a necítim sa v nich komfortne, je normálne.“

Detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe. FOTO: Tereza Pöthe

Český detský psychiater a psychoterapeut má obavy i z toho, že si na základe platenia za výzvy mladistvý používateľ vytvorí vzťah k podobnému zneužívaniu. Môže to podľa psychiatra nakoniec presiahnuť rizikovú mieru.

Hrozba kyberšikany, zneužívania či pedofilného sebaukájania

Viacerí odborníci sa pri pohľade na fungovanie platformy Youdare obávajú aj kyberšikany či prípadného neskoršieho zneužitia už nahratých videí proti mladistvým používateľom, a to formou vydierania či manipulovania.

Myslí si to aj Peter Pöthe. Deti ani mladiství nemusia mať podľa neho pod kontrolou to, čo na platforme robia. Človek pristupujúci na výzvu je podľa jeho slov vždy v role slabšieho. Nehovoriac o tom, že iní ľudia na sociálnej sieti môžu deti zneužívať pre svoje potešenie.

Platformu Youdare môžu podľa psychiatra vyhľadávať aj tí, ktorí deti a mladistvých zneužívajú a ukájajú sa na nich aj sexuálne. Model podriadiť si niekoho za peniaze pokladá v prípade daných predátorov za ideálny.

„Na finančnej podpore týchto aktivít sa určite podieľajú aj sadisticky a pedofilne zameraní ľudia, pokiaľ celý tento projekt oni sami nevymysleli. Celé mi to totiž pripadá ako geniálny nápad nejakého pedofila,“ hovorí psychiater a psychoterapeut na margo toho, že psychologicky funguje platforma na tom istom princípe – „ja ti niečo pošlem a ty mi niečo ukážeš“.

Patologické je podľa neho i to, že si iný používateľ zaplatí za to, aby sa dieťa pred ním predviedlo, ako spĺňa výzvy.

„Daný človek sa môže emočne i psychologicky uspokojovať tým, že niekto pre neho robí niečo, k čomu ho prostredníctvom peňazí donútil,“ dodáva s tým, že ide o posilňovanie patológie danej osobnosti.

Tínedžeri si hrozby neuvedomujú, Youdare po tlaku už áno

Mnohí tínedžeri si v danom veku neuvedomujú, že zverejnený obsah môže byť neskôr použitý proti nim.

Podľa psychologičky Zuzany Juránkovej z internetovej poradne IPčko.sk mladiství skôr ako možné riziká či to, že si môžu ublížiť, riešia to, aby zažili úspech, boli nominovaní a úlohu splnili.

Inzercia

„Nemajú v tomto veku ešte dostatočne vyvinutú tú časť mozgu, ktorá toto uvažovanie má na starosti,“ tvrdí psychologička. Psychiater Peter Pöthe dodáva, že dieťa zažíva poníženie, hoci nemusí mať hneď aj pocit hanby.

Po vlne kritiky platforma Youdare pristúpila k zmene pravidiel. Zaregistrovať sa na nej môžu už len osoby nad 15 rokov, no aj krátko po ohlásenej zmene sme nemali problém zaregistrovať sa aj s nižším vekom a falošnými údajmi.

Vek chcú však údajne prácne i prostredníctvom technológií preverovať. A to aj za pomoci prehliadania profilov na Instagrame, na ktoré musia mať 18-roční používatelia prepojenie. Keď dokážu posúdiť, že používateľ je dieťaťom, konto mu zrušia.

Zdroj: Instragram/Youdareapp

Rovnako zmazali viaceré kontroverzné videá a po novom má každé video zmiznúť po 30 dňoch, čo však automaticky neznamená, že zmizne aj z internetu. Zatvorili tiež obsah na platforme a po novom ho môžu vidieť len prihlásení.

Samotné výzvy schvaľujú ľudia z Youdaru. Šéf oddelenia marketingu pre denník Sme povedal, že majú vytvorený 5-členný tím, ktorý sa venuje filtrácii obsahu a používateľov, a tento počet chcú v budúcnosti zvyšovať.

Tvorbu a prezeranie erotického obsahu aj plnenie výziev ohrozujúcich zdravie môžu síce vykonávať už len používatelia starší ako 18 rokov, no nie je celkom jasné, podľa čoho platforma vyhodnocuje škodlivý obsah.

„Ak je to také prvoplánové, priame ohrozenie života, že niekto chce vyliezť na niečo vysoké alebo chce niekomu ublížiť, alebo sa chce s niečím porezať, tak to automaticky sťahujeme,“ hovoril Sulík pre TV JOJ, hoci sa netají tým, že nedokážu ľudí ochrániť úplne pred všetkým.

Viaceré z naďalej dostupných výziev možno pokladať za škodlivé. „Snažíme sa rozhodovať podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia,“ dodal výkonný riaditeľ platformy Sulík, mimochodom, veľký fanúšik Jordana Petersona.

Nie tak dávno povedal aj to, že obchádzanie pravidiel v prípade detí je na jeho platforme rovnako zložité ako otvoriť si pornostránku deťmi v danom veku. Reštrikcie proti nahote však majiteľ siete zavádzať nechce.

Jedenie výkalov ako „kvalitný obsah“

Sulíkovi mladšiemu podobne bizarné výzvy neprekážajú. Ako povedal v rozhovore pre Refresher, nejde o nič nezákonné, väčšina ľudí má svoju cenu a dá sa kúpiť.

Jedenie exkrementov pokladá za kvalitný obsah. „Je to proste o primitívnej zábave, ktorú milujeme, a evidujem, že to tak má väčšina mladých ľudí,“ povedal. Bol by tiež rád, keby sa im to na sieti viac „vymklo z rúk“, pretože si Youdare predstavuje ako miesto na „úplne bláznivé veci“.

Tvrdí však, že jemu ako otcovi by sa nestalo, že by na Youdare videl svoje dieťa jesť psie výkaly.

„Keby sa to už stalo, asi by som prehodnotil nejako svoju výchovu, ale nemyslím si, že by sa to stalo mne. Ja by som si dal veľký pozor na to, čo moje dieťa robí,“ hovoril Filip Sulík pre TV JOJ.

Výzvy uverejnené na platforme Youdare

A či by si morálne vyčítal, ak by sa niekomu pri plnení výziev niečo stalo? „Asi nie, ale závisí to od konkrétneho prípadu. (...) My nikoho nenútime, aby robil niečo nebezpečné. Snažíme sa robiť sociálnu sieť určenú na zábavu,“ tvrdil v rozhovore s tým, že by mu bolo ľúto, ak by si nebezpečnú výzvu nevšimli.

Ak by niekto pri plnení výzvy prišiel dokonca o život, ráta so žalobou voči platforme. Podľa zmluvných podmienok siete i slovenskej legislatívy však podľa neho nenesie v takom prípade platforma žiadnu zodpovednosť.

Čo majú robiť rodičia?

Sulíkov syn Filip v prípade kontroly konania mladistvých na platforme posúva zodpovednosť na rodičov. „Dieťa má rodičov, aby dávali pozor na to, čo robí na internete,“ vraví.

Čo by teda mali robiť rodičia? Podľa detského psychiatra Pötheho nielen zakazovať, ale aj spoznávať, ako ich deti trávia čas nielen na internete. Zistiť, čo sledujú, a vysvetliť im, že ide o nebezpečnú platformu.

Youdare.com je podľa neho ďalším dôkazom, že rodičia musia mať prehľad o tom, čo deti na internete robia. „Ak majú vzťah, v ktorom sa vzájomne rešpektujú, rodič sa nemusí obávať, že stratí dôveru dieťaťa.“ Pokladá za chybu rodičov, ak sa v danej digitálnej oblasti nevzdelávajú.

Aj psychológovia z internetovej poradne IPčko.sk rodičom i učiteľom odkazujú, že mlčanie, monológ, zakazovanie, prikazovanie, kontrolovanie a strašenie nie je cesta.

Vo vzťahu k deťom odporúčajú spoznať ich názor na plnenie výziev, pomôcť spoznať ich negatíva a riziká, diskutovať s nimi o tom, čo by urobili, keby boli vyzvaní, no tiež im ukázať, že im na nich záleží a majú obavu, aby sa im niečo nestalo.

Odporúčajú deti počúvať a vyhnúť sa súdeniu tých, ktorí ich vyzvali, keďže môže ísť o ich priateľov. Rovnako vystríhajú pred bagatelizáciou tlaku, ktorému ich deti od svojich rovesníkov čelia. Ako riešenie ponúkajú aj možnosť nájsť deťom pozitívnu výzvu, do ktorej sa môžu zapojiť, či spraviť spoločne niečo adrenalínové, no zároveň bezpečné.

Richard Sulík a jeho syn Filip Sulík. Foto: TASR/Youdare.com

Sulík je vraj na syna hrdý

Filip Sulík pre Refresher zároveň povedal, že jeho otec, šéf strany SaS Richard Sulík, je na neho za vytvorenie aplikácie hrdý a nepokladá ju za nič kontroverzné.

„Môj otec je na mňa hrdý, že niečo také robím a že mám ambíciu urobiť niečo veľké. Asi každý otec by sa tešil, keby jeho syn vedel niečo takéto vytvoriť.“ Sulík mladší tvrdí aj to, že jeho otec sa vôbec neobával, že by mu platforma uškodila v politickom boji. 

„On takto vôbec nerozmýšľa. Nikdy mu nevadilo nič, čo som robil, on sa na to nepozerá cez optiku politických bodov,“ dodal. Čo si predseda liberálov skutočne myslí o projekte svojho syna, sa nám do publikovania textu zistiť nepodarilo.

Ani to, ako vníma platformu ministerstvo školstva, na čele ktorého stojí Branislav Gröhling, takisto z SaS. Ministerstvo neodpovedalo ani na otázku, či plánuje zatlačiť na dôslednejšiu reguláciu platformy.

Pritom podľa zistení minuloročného prieskumu rezortu školstva čelí online šikanovaniu viac ako 20 percent žiakov. Podobná platforma podľa obáv odborníkov môže prispieť ďalšiemu nárastu.

Zakročí štát?

Filip Sulík sa netají tým, že chce platformou Youdare konkurovať Instagramu i TikToku, túži ovládnuť aj americký trh a nebude spokojný, kým nedosiahne miliardu používateľov. Nie každý je z podobného cieľa nadšený.

„Keby som bol štátom, túto platformu hneď zakážem. Vykazuje jasné znaky škodlivosti pre deti a môže viesť k ich zneužívaniu,“ hovorí pre Postoj zas psychiater Pöthe. Komisár pre deti Jozef Mikloško proti podobnej platforme protestuje a pokladá snahu firmy expandovať s ňou za oceán za „podnikateľskú cynickosť“.

„Pre mnohých používateľov platformy ide len o neetickú zábavu, čo všetko sú ľudia schopní urobiť za peniaze, ale vidím za tým aj zneužívanie ľudskej chudoby a prostoty, ktorá hraničí s ohrozením zdravia,“ hovorí pre Postoj o sieti Youdare Jozef Mikloško, ktorý sa obáva ďalšej gradácie výziev a kyberšikany.

Zdieľať

Napriek tomu podľa komisára platforma pomyselnú hranicu zatiaľ neprekročila, hoci na nej osciluje. Ak však niektorí rodičia či mladí ľudia majú dojem, že hranica už prekročená bola, vyzýva ich, aby mu poslali konkrétny podnet, ktorým sa bude zaoberať, a v prípade závažnosti ho posunie orgánom činným v trestnom konaní. Bez podnetu vraj priamo zasiahnuť nemôže.

Matej Stuška z občianskeho združenia Rodičia vo všeobecnosti odmieta aplikácie, ktoré získavajú osobné údaje alebo dáta bez súhlasu a rôznymi formami motivácie či manipulácie nabádajú na nebezpečné aktivity či šikanovanie.

„Takéto aplikácie by deťom nemali byť dostupné vôbec, ale na to sa žiadny rodič nemôže spoliehať,“ hovorí s tým, že je výzvou pre celú spoločnosť hľadať nástroje, ako okrem osvety pomôcť rodičom chrániť seba a svoje deti.

Sám deťom nedovoľuje aplikácie, s ktorými nie je stotožnený, a všetky aplikácie či výzvy postavené na finančnej odmene považuje za neetické.

Ministerstvo vnútra však podľa vyjadrenia riaditeľa odboru prevencie kriminality Jozefa Halcina nemá kompetenciu, aby kontrolovalo podobné portály. Môže tak urobiť len v prípade oznámenia alebo identifikovania nejakého trestného činu.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.