Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. august 2022

Pomoc neplánovane tehotným

Bratislavský magistrát odmietol v centre pre Ukrajincov letáky Poradne Alexis

Žiadna organizácia nemá automatický nárok mať v asistenčnom centre svoje letáky, tvrdí magistrát.

Bratislavský magistrát odmietol v centre pre Ukrajincov letáky Poradne Alexis

Asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny zriadilo hlavné mesto v priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy nevyhovel žiadosti občianskeho združenia Fórum života, ktoré chcelo umiestniť do asistenčného centra na Bottovej letáky o pomoci neplánovane tehotným v ukrajinčine a slovenčine.

Ako pre denník Postoj uviedla Zuzana Stohlová Kiňová z Poradne Alexis, po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine sa v rámci projektov konkrétnej pomoci neplánovane tehotným rozhodli, že budú distribuovať leták v ukrajinčine a slovenčine, ktorý informuje o projektoch, ako je Poradňa Alexis, Centrum konkrétnej pomoci Femina, Zachráňme životy. Tie podľa nej dokážu pomôcť aj neplánovane tehotným Ukrajinkám.

Letáky začali aj cez dobrovoľníkov distribuovať po celom Slovensku. „Väčšinou boli prijaté s ochotou a prísľubom, že budú v rámci možností distribuované tým, ktorí takúto pomoc hľadajú,“ povedala Stohlová Kiňová.

„Jediné pre nás najskôr zvláštne, potom zarážajúce konanie nastalo zo strany magistrátu hlavného mesta, kde sme letáky ponúkli Asistenčnému centru pomoci Bottova v Bratislave,“ pokračuje šéfka Poradne Alexis.

Umiestnenie letákov podľa jej slov riešili s rôznymi osobami z magistrátu od 9. mája do 4. júla, keď im nakoniec od hlavného koordinátora centra Bottova prišla odpoveď v zmysle, že sa nedokáže stotožniť s myšlienkou umiestnenia letákov.

Ako pokračuje Zuzana Stohlová Kiňová, dodnes oficiálne nedostali žiadne vysvetlenie, v čom by mal spočívať problém s letákmi určenými na pomoc ženám aj mužom v núdzi.

„Na inom stretnutí v rámci magistrátu nám však bolo zamestnankyňou magistrátu povedané, že bude problém v politike poskytovania nášho poradenstva. O akej politike hovorila, sme sa takisto nedozvedeli. Poradňa Alexis je riadne registrovaný poskytovateľ sociálnych služieb, naše poradenské služby sú poskytované v súlade so zákonom 448/2008 Z. z. a poradkyne majú príslušné vzdelanie na vykonávanie odbornej poradenskej činnosti,“ dodala Stohlová Kiňová.

Leták o pomoci neplánovane tehotným, rovnaký pripravili aj v ukrajinčine. Foto: archív Poradne Alexis

Inzercia

„Je nám ľúto, že ľudia, ktorí sa nikdy reálne nezaujímali o našu prácu a výsledky, nás napriek tomu hodnotia, nálepkujú a podľa svojich domnienok vyhodnocujú, či sme organizácia vhodná na podporu – či už formou propagácie, alebo finančne – alebo nie,“ zhodnotila.

Magistrát: Letáky nepotrebujeme

Bratislavský magistrát v reakcii na tvrdenia Poradne Alexis poukazuje na to, že žiadna organizácia nemá automatický nárok mať v Asistenčnom centre pomoci Bottova svoje letáky.

Podľa hovorkyne mesta Dagmar Schmuckovej v rámci centra poskytujú v spolupráci s odbornými a neziskovými organizáciami informácie o možnostiach riešenia rôznych životných krízových situácií. „Priamo na Bottovej sú klientkam a klientom k dispozícii psychológovia, sociálne a psychologické poradenstvo poskytuje občianske združenie Tenenet, právne poradenstvo Liga za ľudské práva,“ opisuje.

Podľa konkrétnej životnej situácie dokážu poskytnúť personalizované poradenstvo či nasmerovať na združenia a organizácie, ktoré sa špecializujú na konkrétnu oblasť, v ktorej klienti a klientky potrebujú pomôcť, pokračuje hovorkyňa Schmucková s tým, že poradenstvo poskytujú aj zamestnanci hovoriaci po ukrajinsky.

Na potreby poradenstva či prebratie citlivejších tém majú zriadené samostatné miestnosti oddelené od hlavnej časti budovy. Magistrát tvrdí, že každému, kto sa potrebuje poradiť alebo vyriešiť krízovú situáciu, centrum dokáže poskytnúť podporu prostredníctvom svojich partnerov.

Podľa hovorkyne preto nie je nevyhnutné, aby v centre združovali letáky od všetkých organizácií, ktoré o to prejavia záujem.

„Žiadna organizácia nemá automatický nárok mať v Asistenčnom centre pomoci svoje letáky. Umiestneniu akýchkoľvek letákov, brožúr a iných informačných materiálov v priestoroch Asistenčného centra Bottova predchádza posúdenie odborných zamestnancov daného Asistenčného centra pomoci, ktorí vyhodnocujú relevantnosť a prínos obsahu pre klientov a klientky centra,“ dodala Schmucková.

Zuzana Stohlová Kiňová hovorí, že za viac než 12 rokov fungovania Poradne Alexis sa s takýmto prístupom ešte nestretli.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.