Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2022, 10:32

Matovič sa tvrdo pustil do KDH

Tvrdí, že mu dal ponuku na spoločnú koalíciu, nie iba 8 miest na kandidátke

Tvrdí, že mu dal ponuku na spoločnú koalíciu, nie iba 8 miest na kandidátke

Milan Majerský, Igor Matovič. Foto: Postoj/TASR

„Naivne som si myslel, že s novým predsedom (ktorému som držal vždy palce) príde do čela KDH viac pokory,“ kritizuje líder OĽaNO Milana Majerského. „Ak je toto snaha o spoluprácu, nemám čo povedať,“ reaguje šéf KDH.

Pár mesiacov pred voľbami 2020 prišiel predseda OĽaNO Igor Matovič s ponukou pre vtedajšieho šéfa kresťanských demokratov Alojza Hlinu. Na svojej kandidátke ponúkol polovicu miest pre KDH, samotný predseda Hlina mohol byť jej lídrom a KDH by malo vlastný poslanecký klub. Ponuku dostala aj Kresťanská únia Anny Záborskej, ktorá ju prijala. Hlina odmietol so slovami, že „ide o falošnú výzvu na spájanie“.

O určitej forme spolupráce či spojenectva medzi „obyčajnými“ a „kdhákmi“ pred najbližšími parlamentnými voľbami sa špekuluje aj v súčasnosti. Predseda KDH Milan Majerský v rozhovore pre Postoj potvrdil, že ponuku od Matoviča dostali. Tá mala spočívať v predvolebnej spolupráci výmenou za to, že KDH nepostaví svojho kandidáta v župných voľbách v Žiline.

„Takáto ponuka prišla, ale KDH je suverénnou politickou stranou. Aj na poslednom sneme v Košiciach, ktorý sa konal pred pár dňami, som dostal mandát viesť suverénnu, autonómnu stranu. V aktuálnej situácii teda KDH určite uvažuje nad samostatným postupom,“ povedal Majerský.

Pred pár dňami oznámil kandidatúru na šéfa žilinského kraja podpredseda KDH Igor Janckulík.

Ponuka o spolupráci, ktorú dostal od Matoviča, podľa Majerského „miešala jablká s hruškami“. „Regionálne a komunálne voľby, ktoré budú 29. októbra, tvoria jednu časť politiky, parlamentné voľby sú druhou časťou politiky. Niekto sa obe tieto veci snažil zmiešať do jedného balíka.“

Líder OĽaNO poskytol v noci na facebooku svoju interpretáciu a na kresťanských demokratov tvrdo zaútočil.

„Žiadna ponuka len na 8 miest na kandidátke nezaznela. Bola to ponuka na spoločnú koalíciu, presne v tom istom duchu, ako sme ju ponúkli pred voľbami 2019. Bohužiaľ, miesto normálnej odpovede na spoločnom stretnutí sme sa dočkali odkazu cez médiá,“ napísal Matovič v komentároch pod príspevkom KDH, ktoré zdieľalo rozhovor s Majerským.

Matovič sa pustil aj do samotného lídra kresťanských demokratov. „Naivne som si myslel, že s novým predsedom (ktorému som držal vždy palce) príde do čela KDH viac pokory. Bohužiaľ, tento prístup nemá ďaleko od pýchy predchodcu. (...) Je mi úprimne ľúto, že radšej sa spájate s liberálmi a vyhýbate sa vylúčeniu spolupráce s mafiou z Hlasu ako čert krížu.“

Matovič okrem toho skritizoval KDH, že v uplynulých týždňoch jasne nepodporilo jeho balík pomoci rodinám. „Škoda, že ste Rodinný balíček neboli schopní podporiť. Za 30 rokov v politike ste neboli schopní presadiť nič podstatné pre rodiny a vo chvíli, keď ste v kľúčovej chvíli mohli rodinám pomôcť, ste sa im otočili chrbtom,“ napísal v komentári. „Pýcha predchádza pád. Poučte sa,“ dodal.

Inzercia

Majerský v rozhovore pre Postoj uviedol niekoľko výhrad voči Matovičovmu balíku. Podľa jeho názoru môže uškodiť mestám a obciam. „Toto bol návrh, ktorý jednému dáva a inému berie. Ak je nadvýber DPH oproti rozpočtovým peniazom, tak sa mal plne zapojiť do financovania tohto balíčka,“ uviedol Majerský, ktorý je zároveň predsedom Prešovského kraja.

Majerský: Ak je toto snaha o spoluprácu, nemám čo povedať

Na vyjadrenia Igora Matoviča zareagoval v piatok dopoludnia šéf KDH. „Táto odpoveď a najmä jej štýl ma vôbec neprekvapili,“ napísal Matovičovi v odpovedi na komentár. „Debata KDH a OĽaNO bola nezáväzná a interná a neboli sme to my, kto informáciu pustil do médií, lebo si ctíme základné pravidlá komunikácie.“

Majerský podľa vlastných slov odmieta „účelové marketingové navodzovanie dojmu spájania sa KDH s inými stranami od človeka, ktorý politický projekt postavil na širokom spojení liberálov a konzervatívcov“.

„KDH je suverénna demokratická strana s poctivými štruktúrami, ktoré prijímajú rozhodnutia podľa platných stanov, v prípade spojených volieb je postup v rukách miestnych orgánov. Nie sme eseročka s pár predstaviteľmi. A vždy budeme zodpovední, ako sa to na kresťanskú a konzervatívnu stranu patrí.“

Líder kresťanských demokratov odporúča Matovičovi, aby sa pozrel na „predvolebné i aktuálne postoje predstaviteľov subjektov, ktoré tvoria Vaše dnešné zoskupenie, k rozličným otázkam skôr, než budete poučovať iných“.

„Ak má byť takýto komentár potvrdením úprimnej snahy o spoluprácu – v snahe pomôcť ľuďom a rodinám na Slovensku, nemám na to čo povedať,“ dodal Majerský s tým, že k ďalším útokom sa vyjadrovať nebude.

 

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Tiež pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

pred 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj hovoril s Emmanuelom Macronom o „ruskom jadrovom terorizme“ v Záporožskej jadrovej elektrárni. „Pokračuje dialóg s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Informoval som ho o situácii na fronte, ruskom jadrovom terorizme v Záporožskej jadrovej elektrárni,“ napísal Zelenskyj na Twitteri. Zároveň uviedol, že Macronovi poďakoval za „hmatateľnú obrannú pomoc“. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.