Po Roe vs. Wade
Čoskoro bude žiť v pro-life štátoch asi štvrtina obyvateľov USA
Pozreli sme sa na to, čo presne znamená zvrátenie rozsudku Roe vs. Wade v kontexte dát o USA.

Foto: TASR/AP
Rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zvrátiť rozsudok v kauze Roe vs. Wade, ktorý v roku 1973 rozhodol, že štáty nesmú zakazovať potraty až do okamihu životaschopnosti dieťaťa, v americkej aj európskej verejnej debate spôsobil veľké kontroverzie. Debatu zároveň sprevádza veľké množstvo emócií.
Pozreli sme sa preto na to, čo presne zvrátenie rozsudku Roe vs. Wade znamená v kontexte dát o USA, jeho obyvateľstve a o umelých potratoch v tejto krajine.
Rozloženie obyvateľstva
Viaceré spolkové štáty v rámci USA ešte pred rozhodnutím Najvyššieho súdu schválili takzvané „trigger laws“, teda zákony, na základe ktorých mali byť na ich území zákazané umelé potraty (s výnimkou prípadov, pri ktorých je ohrozený život matky) po prípadnom zvrátení rozsudku Roe vs. Wade.
Išlo o trinásť štátov, konkrétne o štáty Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Severná Dakota, Oklahoma, Južná Dakota, Tennessee, Texas, Utah a Wyoming.
Portál Politico tieto štáty rozdelil na štáty, kde zákaz už platí (Kentucky, Louisiana, Oklahoma, Južná Dakota a Texas), a na štáty, kde je zákaz len otázkou času (ostatné zo štátov s tzv. „trigger laws“). Špecifickým prípadom je Alabama, ktorej zákon o ochrane života z roku 2019 mohol byť teraz vďaka zvráteniu rozsudku v kauze Roe vs. Wade obnovený.
Obyvateľstvo štátov, v ktorých by mohli byť po konci Roe vs. Wade zakázané potraty, tvorí dokopy 22 percent obyvateľstva USA, pričom necelých 9 percent tvorí obyvateľstvo samotného Texasu, ktorý je druhým najobývanejším štátom USA. (Údaje o rozdelení obyvateľstva USA medzi jednotlivými štátmi sme prebrali zo sčítania ľudu z roku 2020.)
Potraty sú napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu aj naďalej legálne v štátoch, v ktorých žije vyše 74 percent obyvateľstva Spojených štátov. Tieto štáty tvoria najmä husto obývané štáty na pobrežiach Ameriky. Portál Politico tieto štáty ešte rozdelil na štáty, v ktorých je potrat „legálny“ a v ktorých je „zatiaľ legálny“ (v týchto štátoch by zákonnosť potratov mohla byť napadnutá súdnou cestou).
Medzi týmito dvoma skupinami štátov (v ktorých boli potraty vďaka rozhodnutiu Najvyššieho súdu zakázané a ktorých potratovej legislatívy sa rozhodnutie nedotklo) stoja štáty Západná Virgínia a Wisconsin. V týchto štátoch, ktorých obyvateľstvo dokopy tvorí približne 2,3 percenta obyvateľstva USA, pred rozsudkom v kauze Roe vs. Wade platil zákaz potratov, ktorý by sa tieto štáty hypoteticky mohli pokúsiť opätovne presadiť – tak ako to spravila Alabama.
Kedy dochádza k potratom
Dôležitými sú aj údaje o tom, v ktorom štádiu tehotenstva k umelému potratu v USA väčšinou dochádza, keďže rozsudok Roe vs. Wade až doteraz štátom neumožňoval zakázať potraty až do okamihu životaschopnosti dieťaťa. Túto povinnosť si väčšina štátov plnila tak, že mala limit nastavený na 20. až 24. týždeň tehotenstva.
Množstvo údajov o interrupciách v roku 2018 zozbierala National Library of Medicine. Medzi týmito údajmi sa nachádzajú aj fakty o tom, v ktorom týždni tehotenstva sa väčšinou umelé potraty vykonávajú.
V USA sa 40 percent umelých potratov vykonáva v prvých šiestich týždňoch tehotenstva, 37,5 percenta potratov je vykonaných medzi 7. a 9. týždňom. Medzi 10. a 13. týždňom tehotenstva je vykonaných 14,5 percenta potratov.
Do 13. týždňa tehotenstva sa tak spolu uskutoční 92,2 percenta potratov. Väčšina umelých potratov by tak mohla byť vykonaná aj pri podstatne prísnejších európskych zákonoch.
V USA napriek tomu existujú aj štáty, v ktorých neplatia žiadne obmedzenia, v akom štádiu tehotenstva možno vykonať potrat (Oregon, Colorado, Aljaška, Nové Mexiko, New Jersey, Vermont, New Hampshire a Federálny dištrikt Kolumbia).