Zrušenie rozsudku Roe verzus Wade
Najvyšší súd USA ukončil ústavné právo na potrat, zvrátil 50-ročný precedens

Demonštranti pred Najvyšším súdom USA. Foto: TASR/AP
„Ústava USA nepriznáva právo na umelé prerušenie tehotenstva. Právomoc regulovať umelé prerušenie tehotenstva sa vracia ľuďom a ich voleným zástupcom,“ uviedol súd v rozsudku.
Najvyšší súd USA ukončil ústavné právo na interrupciu. Zrušil tak prelomové rozhodnutie v prípade „Roe verzus Wade“ z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu.
Ide o jednu z najrozdeľujúcejších tém v americkom politickom živote. Informovali o tom agentúry AFP, AP a Reuters.
Rozhodnutie v pomere šesť k trom
„Ústava USA nepriznáva právo na umelé prerušenie tehotenstva. Právomoc regulovať umelé prerušenie tehotenstva sa vracia ľuďom a ich voleným zástupcom,“ uviedol súd v rozsudku.
Rozhodnutie bolo prijaté po hlasovaní v pomere šesť k trom. Najvyšší súd USA ovláda konzervatívna väčšina, podotkla agentúra Reuters.

V USA sa skončila desaťročia trvajúca právna bitka, ktorá má veľký význam pre celý Západ vrátane nás.
„Najvyšší súd dnes nielenže zvrátil takmer 50-ročný precedens, ale vydal najintenzívnejšie osobné rozhodnutie, aké môže niekto urobiť, do rúk politikov a ideológov, ktorí útočia na základné slobody miliónov Američanov,“ napísal na Twitteri bývalý americký prezident Barack Obama.
Biden rozhodnutie odsúdil
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová verdikt odsúdila ako „krutý“. Naopak, bývalý viceprezident USA republikán Mike Pence rozsudok privítal.
„Dnes vyhral život. Zvrátením verdiktu v prípade Roe verzus Wade dal Najvyšší súd USA americkému ľudu nový začiatok a ja chválim väčšinu sudcov za ich odvahu,“ uviedol na sociálnej sieti bývalý viceprezident, ktorý dlhodobo tvrdil, že USA zažívali krízu rodiny.
Americký prezident Joe Biden rozhodnutie Najvyššieho súdu odsúdil a uviedol, že "dnešok je smutný deň" pre Ameriku. Reuters pripomína, že prezident USA je vierovyznaním katolík.
Rozhodnutie privítala pápežská akadémia pre život. Uviedla, že ochrana ľudského života nemôže byť obmedzená na práva jednotlivca, pretože život je záležitosť "širšieho spoločenského významu". „Skutočnosť, že veľká krajina s dlhoročnou demokratickou tradíciou mení svoj postoj k tejto záležitosti je takisto výzvou pre celý svet", dodala akadémia.
Podľa ADF sa napravila chyba
Podľa nedávneho prieskumu spoločností Politico a Morning Consult bolo 53 percent voličov v USA proti zrušeniu rozsudku Roe vs. Wade.
Najvyšší súd rozhodoval o zákone, ktorý prijal štát Mississippi ešte v roku 2018. Ten zakazuje umelé potraty po 15. týždni tehotenstva (netýka sa to však prípadov, v ktorých je vážne ohrozený život matky).
To je v rozpore s rozsudkom v spore Roe vs. Wade, ktorý nariadil, že štáty musia žene poskytnúť možnosť podstúpiť umelý potrat až do bodu životaschopnosti dieťaťa. Väčšina štátov si túto povinnosť plní tak, že limit na vykonanie interrupcie drží niekde okolo 20. až 24. týždňa tehotenstva.
Štát Mississippi pôvodne od Najvyššieho súdu nežiadal, aby zrušil rozsudok v spore Roe vs. Wade, no v júli minulého roka uviedol, že sa tento rozsudok „mimoriadne mýli“ a Najvyšší súd by ho mal zvrátiť.
„Potvrdením práva štátu Mississippi obmedziť umelé prerušenie tehotenstva na požiadanie Najvyšší súd USA napravil svoju vážnu chybu a obnovil správne pochopenie, že ústava USA nechráni právo na potrat. Štáty majú teraz slobodu uzákoniť zásadnú ochranu nenarodeného života a musia sa znovu zaviazať k podpore žien počas tehotenstva aj po ňom,“ reagovala na verdikt Elyssa Koren z organizácie ADF International.
Rozsudok podľa organizácie prepája USA s Európou a väčšinou ďalších krajín, ktoré chránia nenarodené deti.
Dnes treba vedieť
V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)
Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)
Noví kardináli
Buďme symfonickou a synodálnou cirkvou, povedal pápež novým kardinálom
Podľa pápeža je rozmanitosť v cirkvi „nevyhnutná“, jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť. Vo Vatikáne kreoval 21 kardinálov.
Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)
Arménsko
Hranice z Náhorného Karabachu prekročilo už vyše 100-tisíc utečencov
Podľa oficiálnych, no neoveriteľných informácií v odštiepeneckom regióne žilo do eskalácie 120 000 etnických Arménov.
Štátna volebná komisia eviduje niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Predseda komisie Ladislav Orosz informoval, že sa budú zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz. (tasr)
Férovosť a transparentnosť volieb je zabezpečená, povedal premiér Ľudovít Ódor. Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy. (tasr)
Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)
Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.