Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2022, 16:31

Zrušenie rozsudku Roe verzus Wade

Najvyšší súd USA ukončil ústavné právo na potrat, zvrátil 50-ročný precedens

Najvyšší súd USA ukončil ústavné právo na potrat, zvrátil 50-ročný precedens

Demonštranti pred Najvyšším súdom USA. Foto: TASR/AP

„Ústava USA nepriznáva právo na umelé prerušenie tehotenstva. Právomoc regulovať umelé prerušenie tehotenstva sa vracia ľuďom a ich voleným zástupcom,“ uviedol súd v rozsudku.

Najvyšší súd USA ukončil ústavné právo na interrupciu. Zrušil tak prelomové rozhodnutie v prípade „Roe verzus Wade“ z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu.

Ide o jednu z najrozdeľujúcejších tém v americkom politickom živote. Informovali o tom agentúry AFP, AP a Reuters.

Rozhodnutie v pomere šesť k trom

„Ústava USA nepriznáva právo na umelé prerušenie tehotenstva. Právomoc regulovať umelé prerušenie tehotenstva sa vracia ľuďom a ich voleným zástupcom,“ uviedol súd v rozsudku.

Rozhodnutie bolo prijaté po hlasovaní v pomere šesť k trom. Najvyšší súd USA ovláda konzervatívna väčšina, podotkla agentúra Reuters.

Čítajte tiež

„Najvyšší súd dnes nielenže zvrátil takmer 50-ročný precedens, ale vydal najintenzívnejšie osobné rozhodnutie, aké môže niekto urobiť, do rúk politikov a ideológov, ktorí útočia na základné slobody miliónov Američanov,“ napísal na Twitteri bývalý americký prezident Barack Obama.

Biden rozhodnutie odsúdil

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová verdikt odsúdila ako „krutý“. Naopak, bývalý viceprezident USA republikán Mike Pence rozsudok privítal.

„Dnes vyhral život. Zvrátením verdiktu v prípade Roe verzus Wade dal Najvyšší súd USA americkému ľudu nový začiatok a ja chválim väčšinu sudcov za ich odvahu,“ uviedol na sociálnej sieti bývalý viceprezident, ktorý dlhodobo tvrdil, že USA zažívali krízu rodiny.

Americký prezident Joe Biden rozhodnutie Najvyššieho súdu odsúdil a uviedol, že "dnešok je smutný deň" pre Ameriku. Reuters pripomína, že prezident USA je vierovyznaním katolík.

Inzercia

Rozhodnutie privítala pápežská akadémia pre život. Uviedla, že ochrana ľudského života nemôže byť obmedzená na práva jednotlivca, pretože život je záležitosť "širšieho spoločenského významu". „Skutočnosť, že veľká krajina s dlhoročnou demokratickou tradíciou mení svoj postoj k tejto záležitosti je takisto výzvou pre celý svet", dodala akadémia.

Podľa ADF sa napravila chyba

Podľa nedávneho prieskumu spoločností Politico a Morning Consult bolo 53 percent voličov v USA proti zrušeniu rozsudku Roe vs. Wade.

Najvyšší súd rozhodoval o zákone, ktorý prijal štát Mississippi ešte v roku 2018. Ten zakazuje umelé potraty po 15. týždni tehotenstva (netýka sa to však prípadov, v ktorých je vážne ohrozený život matky).

To je v rozpore s rozsudkom v spore Roe vs. Wade, ktorý nariadil, že štáty musia žene poskytnúť možnosť podstúpiť umelý potrat až do bodu životaschopnosti dieťaťa. Väčšina štátov si túto povinnosť plní tak, že limit na vykonanie interrupcie drží niekde okolo 20. až 24. týždňa tehotenstva.

Štát Mississippi pôvodne od Najvyššieho súdu nežiadal, aby zrušil rozsudok v spore Roe vs. Wade, no v júli minulého roka uviedol, že sa tento rozsudok „mimoriadne mýli“ a Najvyšší súd by ho mal zvrátiť.

„Potvrdením práva štátu Mississippi obmedziť umelé prerušenie tehotenstva na požiadanie Najvyšší súd USA napravil svoju vážnu chybu a obnovil správne pochopenie, že ústava USA nechráni právo na potrat. Štáty majú teraz slobodu uzákoniť zásadnú ochranu nenarodeného života a musia sa znovu zaviazať k podpore žien počas tehotenstva aj po ňom,“ reagovala na verdikt Elyssa Koren z organizácie ADF International.

Rozsudok podľa organizácie prepája USA s Európou a väčšinou ďalších krajín, ktoré chránia nenarodené deti. 

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami
pred hodinou

Futbalisti Chelsea remizovali v nedeľňajšom zápase 2. kola anglickej Premier League s Tottenhamom 2:2. Jeden bod pre hostí zaistil v šiestej minúte nadstaveného času Harry Kane. Jeho tím tak prerušil šnúru piatich prehier s týmto súperom. (tasr)

pred hodinou

Afganské militantné hnutie Taliban vyhlásilo pondelok 15. augusta za štátny sviatok. Má pripomínať prvé výročie od opätovného nástupu hnutia k moci. V krajine od nástupu Talibanu k moci dochádza k svojvoľnému zatýkaniu, popravám bez súdneho procesu, útokom Islamského štátu voči náboženským menšinám a krajina čelí hospodárskym problémom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.