Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
11. máj 2022

Zápisy do škôlok

Rodičia sa obávajú, že deti z Ukrajiny dostanú prednosť

Štát pre deti z Ukrajiny nafukoval kapacity v materských školách. Rodičia majú obavy, že sa to zopakuje aj pri zápisoch. 

Rodičia sa obávajú, že deti z Ukrajiny dostanú prednosť

TASR/Ján Krošlák

Rodičia detí v predškolskom veku zažívajú v týchto dňoch adrenalín spojený s čakaním na výsledky zápisov do škôlok. Okrem dlhodobo nedostatočných kapacít ich tentoraz straší aj možnosť, že ich deťom obsadia miesta malí odídenci z Ukrajiny. 

Kapacitné problémy škôlok sú dlhodobo najväčším problémom v hlavnom meste a v menších mestách v okolí Bratislavy.

Bratislavské škôlky každoročne neprijmú stovky detí, a kým nebola zavedená povinná predškolská dochádzka, boli prípady, že rodičom nevzali ani päťročné dieťa. Nedostatočné kapacity škôlok v celom kraji vníma ako problém aj ministerstvo školstva.

V Senci sú šance pre mladšie deti malé

Na výsledky zápisu aktuálne s napätím čaká aj Mariana Horváthová zo Senca, ktorá hľadá miesto v materskej škole pre svojho syna, ktorý pred mesiacom dovŕšil tri roky. „Podala som prihlášku do všetkých škôlok v meste a budem čakať. Všetci mi hovoria, že nemáme šancu,“ povedala pre Postoj.

Podľa jej slov je v Senci momentálne problém získať miesto aj pre štvorročné deti. „Kamarátkin syn bude mať v septembri štyri roky a ani ona tomu veľkú nádej nedáva,“ dodáva.

V meste vzdialenom necelú polhodinu od Bratislavy počet obyvateľov v dôsledku ekonomickej migrácie neustále rastie. Za posledných tridsať rokov mu pribudlo vyše 5 000 obyvateľov a podľa posledného sčítania obyvateľstva k januáru 2021 už prekročil hranicu 20 000 obyvateľov.

Do mesta sa sťahujú najmä mladé rodiny s deťmi, čo sa odzrkadľuje aj na priemernom veku obyvateľov, ktorý bol vlani v januári 39,4 roka. A takisto na záujme o materské školy.

Rezervované miesta pre päťročných

Niektoré škôlky v pôsobnosti mesta sa v Senci v poslednom období rekonštruovali a kapacity sa navyšovali, stále je to však málo a každoročne musia odmietnuť vyše sto detí.

Získať pre dieťa miesto v škôlke je od minulého roka ešte zložitejšie, keďže začala platiť povinná predškolská výchova a prednosť dostávajú staršie deti. Do celej tejto situácie prišli deti z Ukrajiny, pre ktoré samosprávy hľadajú miesta vo svojich zariadeniach.

Aby Mariana zvýšila šance na prijatie svojho syna, podala prihlášky aj do okolitých menej i viac vzdialených obcí. „Pri súčasnom pretlaku to asi nemalo zmysel a uprednostnia deti s trvalým pobytom v obci. Ale aspoň sme to skúsili. Ak syna nevezmú, nebudem totiž môcť nastúpiť do práce,“ dodáva nešťastne.

Obavy z ukrajinských detí

Mariana potvrdila, že medzi rodičmi sa šíri informácia, že prednosť pred ich mladšími deťmi nemajú len predškoláci, ale aj ukrajinské deti. „Ak je to pravda, naše trojročné deti sú bez šance. Chápem, že treba ukrajinským matkám pomôcť, ale je to voči nám nespravodlivé,“ hovorí.

„Platíme roky mestu dane, ale nemáme šancu vrátiť sa do práce. Veď nás dostávajú do biedy, a to ešte pri dnešnom zdražovaní. Nech si skúsia, ako sa žije rodine s malými deťmi a hypotékou, keď má to všetko ťahať muž s priemerným platom,“ hovorí rozhorčene.

Mesto Senec informácie, že ukrajinské deti budú mať prednosť, dementuje. Uvedomuje si, že jeho kapacity sú dlhodobo nedostatočné aj pre miestne deti. „Každoročne musíme dať zamietavé stanovisko zhruba 120 slovenským rodičom a tento rok to bude podobné. Teda aktuálne nevieme vyčleniť miesta v materských školách pre deti odídencov,“ povedala pre Postoj hovorkyňa mesta Martina Ostatníková.

Mesto preto zriadilo v apríli v priestoroch kultúrneho strediska adaptačné centrum pre ukrajinské deti vo veku do sedem rokov. Pracujú s nimi ukrajinské i slovenské učiteľky, špeciálni pedagógovia i psychológovia.

Ako to je s deťmi z Ukrajiny a so zápismi

V slovenských školách sa už podľa údajov ministerstva vzdeláva celkovo 9 732 žiakov z Ukrajiny, v materských školách je umiestnených 1 581 detí.

Rovnako ako slovenskí rodičia, aj rodičia či zákonní zástupcovia ukrajinských detí čakajú v týchto dňoch na výsledky zápisov do škôlok, čo nám potvrdili viacerí zriaďovatelia z hlavného mesta aj z miest na východe Slovenska.

Ministerstvo školstva na našu otázku, či dostávajú ukrajinské deti pri zápisoch do materských škôl prednosť pred slovenskými, odpovedalo jasne. „Nie, nedostávajú.“

Predsa je tu však nespravodlivosť, ktorá udrela do očí mnohým rodičom. Deti odídencov sa totiž v posledných mesiacoch zaraďovali do materských škôl priebežne.

Slovenský rodič, ktorý po ukončení zápisov v prípade negatívnej odpovede musí čakať do nasledujúceho školského roka alebo na vlastné náklady hľadať alternatívne riešenia, sa teraz pozeral na to, ako škôlky počas rozbehnutého školského roka navyšovali kapacity pre ukrajinské deti.

Dôvod je pochopiteľný, aj pravidlá na zriaďovanie tried v materských školách počítajú s poskytovaním miest pre deti utekajúce pred vojnou. Školský zákon upravuje najvyšší možný počet detí v jednej triede, ktorý sa v tejto mimoriadnej situácii podľa ministerstva školstva mohol so súhlasom hygienikov navýšiť o 10 percent. Pocit nespravodlivosti v slovenských rodičoch však ostáva.

„Kvôli vzniknutej situácii sme požiadali úrad verejného zdravotníctva o pomoc pri vytváraní nových tried v materských školách,“ doplnil pre Postoj tlačový odbor ministerstva. Takéto neštandardné triedy sa môžu dočasne zriadiť aj v centrách voľného času či základných umeleckých školách s tým, že hygienici by mali brať ohľad na aktuálnu mimoriadnu situáciu. Ostáva len veriť, že ohľad na ňu budú schopní brať aj rodičia.

Inzercia

Deti odídencov a škôlky v hlavnom meste

Najviac odídencov žiadalo o zaradenie detí v už aj tak preplnenom hlavnom meste. V Petržalke hovoria o desiatkach ukrajinských detí, ktoré obsadili už navýšené kapacity, v ružinovských škôlkach ich pribudlo 60.

Ako upresňuje Tatiana Tóthová z komunikačného oddelenia Ružinova, tieto deti sú „len dočasne zaradené v rámci hygienou povoleného dočasného navýšenia kapacít, nie sú prijaté natrvalo“. Dodáva, že ani po navýšení kapacít sa im v tomto prípade nepodarilo vyhovieť všetkým žiadostiam o umiestnenie.

Podľa Tóthovej sa bude v Ružinove prijímanie detí v tejto mestskej časti týkať len „domácich“ detí, deti z Ukrajiny budú len „dočasne zaraďovať“, ak im nájdu v škôlkach miesto. „Napriek vyjadreniam niektorých rodičov o tom, že bude menej miest pre deti zo Slovenska, nie je to pravda,“ tvrdí Tóthová.

Keďže proces prijímania detí sa v mestskej časti ukončí až 30. júna, zatiaľ nie je jasné, koľko detí miesto v škôlke napokon nedostane. Kapacity sa snažia navyšovať postupne, za posledné tri roky im pribudlo viac ako 150 miest a ďalších 100 by malo pribudnúť do konca roka. 

Petržalský paradox

Notoricky sa v prípade nedostatku miest v škôlkach každoročne hovorí o najväčšom bratislavskom sídlisku. Po viac ako desiatich rokoch to však teraz v Petržalke vyzerá na malý zázrak. Pri zápise na najbližší školský rok budú môcť vyhovieť úplne všetkým žiadostiam, ktoré splnili zákonné kritériá, informoval Postoj vedúci petržalského referátu komunikácie Jozef Rybár.

V mestskej časti už majú za sebou prvé kolo aktuálneho zápisu do verejných materských škôl, do ktorého prišli platné žiadosti o prijatie 1 254 detí. Prijať sa ich podarí vďaka trom rokom práce na zvyšovaní kapacít už existujúcich tried v 25 škôlkach aj otvoreniu jednej celkom novej a jednej staronovej škôlky. Mestskej časti sa zároveň osvedčilo finančné motivovanie učiteľov aj iných zamestnancov v školstve.

V Petržalke tak zvrátia realitu, v ktorej v uplynulých rokoch dostávali stovky zákonných zástupcov na žiadosť o prijatie svojich detí zamietavú odpoveď. „Budeme vedieť prijať všetky deti, ktoré o to požiadali a nielen do septembra, ale aj do konca roka 2022 dovŕšia vek aspoň troch rokov. Rovnako budeme vedieť prijať všetky ukrajinské deti, ktoré o to požiadali,“ pokračuje Rybár.

V prípade detí z Ukrajiny ani oni nevedia, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Veria však, že ukrajinských utečencov vrátane tých najmenších nebude pribúdať, práve naopak, že sa budú môcť čoskoro vrátiť domov. 

Prešov ani Košice problémy nemajú

Kým západ stráda, vo veľkých mestách na východe Slovenska, kam tiež smerovali kroky mnohých odídencov z Ukrajiny, majú škôlky dosť miesta pre všetkých.

Prešovské škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta majú celkovú kapacitu 2 579 miest. Aktuálne je v nich zaradených 32 ukrajinských detí, aj tu ich do materských škôl zaraďovali priebežne. „Nemáme vedomosť o deťoch z Ukrajiny, ktoré by čakali na umiestnenie do materskej školy v našom meste,“ konštatuje hovorca mesta Vladimír Tomek.

V Košiciach zaradili do materských škôl v pôsobnosti mesta 74 detí z Ukrajiny. V niektorých materských školách majú dokonca ešte voľné kapacity na prijatie týchto detí, žiadosti o prijatie ukrajinských detí evidujú aj v rámci zápisu na nasledujúci školský rok.

Mesto, ktoré je zriaďovateľom 56 košických materských škôl, svoje kapacity počas posledných rokov priebežne zvyšovalo vďaka eurofondom, dotáciám z ministerstva školstva aj z vlastného rozpočtu, v čom chce aj naďalej pokračovať.

Do nového školského roka počítajú s tým, že kladné odpovede pošlú všetkým zákonným zástupcom troj- až päťročných detí. „Podľa kapacitných možností konkrétnych materských škôl budú prijaté aj dvojročné deti,“ dodáva vedúca košického oddelenia školstva Beáta Lopušniaková.

Bratislava a okolie sa zamietavým odpovediam nevyhnú

Hoci príbeh Petržalky znie fantasticky, táto mestská časť bude v Bratislave zrejme jediná, ktorej sa podarí celkom pokryť dopyt po miestach v predškolských zariadeniach, vyhovieť žiadostiam sa nepodarí ani v spomínanom Senci. 

Alternatíva vo forme súkromnej škôlky je však pre rodičov finančne náročná aj preto, že si vyžaduje plnú platbu bez ohľadu na to, či je dieťa v škôlke alebo zostalo doma choré. Mariana zo Senca s manželom preto nad takouto možnosťou ani neuvažovali. „Keď od svojho platu odrátam poplatok za súkromnú škôlku a dochádzanie do práce, nemá to význam. Navyše aj tie sú už teraz preplnené a odmietajú deti pre nedostatok miesta,“ dodáva.

„A ešte vám niekto poradí súkromné škôlky či opatrovateľky. Keď ich zaplatíme, z čoho máme zvyšok mesiaca žiť?“ pýta sa.

Ministerstvo školstva vie o tom, že kapacita materských škôl je v Bratislavskom kraji dlhodobo nedostatočná, podotýka však, že riešenie je na samosprávach, ktoré sú zriaďovateľmi. S mestami a obcami je v úzkom kontakte, najmä tam, kde vie o dlhodobom nedostatku miest.

Na otázku, či pripravuje nejakú kompenzáciu pre rodičov, ktorí museli pre nedostatok miest hľadať alternatívy vo forme súkromných škôlok, nám ministerstvo priamo neodpovedalo. Pozornosť chce upriamiť skôr na svoje projekty, prostredníctvom ktorých už podporilo rozširovanie kapacít v škôlkach sumou 5 miliónov eur. Ďalšia podpora, ktorú budú môcť mestá a obce na tieto účely čerpať vďaka fondu obnovy, má byť až vo výške viac ako 135 miliónov eur. 

Kým však budú tieto projekty zrealizované, dnes dvoj- či trojročné deti už budú zrejme sedieť v školských laviciach, kam sa s nimi presunie aj problém s nedostatkom miest. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.