Vojna Ruský diplomat tvrdí, že vyhlásiť prímerie na Ukrajine nateraz nemá zmysel

Ruský diplomat tvrdí, že vyhlásiť prímerie na Ukrajine nateraz nemá zmysel
Foto – Facebook
Ukrajina by mohla zvíťaziť, ak by mala vhodné vybavenie, tvrdí šéf Pentagónu.
 
Vypočuť článok
Vojna / Ruský diplomat tvrdí, že vyhlásiť prímerie na Ukrajine nateraz nemá zmysel
0:00
0:00
0:00 0:00
Postoj
Postoj

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

To najdôležitejšie:

  • Rusi útočili na železničné stanice na strednej a západnej Ukrajine, hlásené sú obete na životoch.
  • Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci Ukrajine.
  • Rusko ohlásilo prímerie v okolí mariupolských oceliarní Azovstaľ, Ukrajinci tvrdia, že dohoda neexistuje

Dianie sme sledovali online:

21.31 Poľsko darovalo svoje tanky Ukrajine. Bez poskytnutia ďalších podrobností to v pondelok potvrdil poľský premiér Mateusz Morawiecki. 

„Áno, Poľsko odovzdalo tanky Ukrajine, avšak pre bezpečnosť našich ukrajinských priateľov sa o ich počte nebudeme rozprávať,“ povedal Morawiecki vo vysielaní súkromnej televízie Polsat News. Reagoval tak na otázku moderátora, či Poľsko poslalo alebo sa chystá poslať pásové obrnené bojové vozidlá na Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej agresii.

Poľsko ešte začiatkom marca navrhlo nepriamo poslať niektoré zo svojich stíhačiek typu MiG-29 na Ukrajinu cez americkú základňu Ramstein v Nemecku. Podľa poľského premiéra už tento návrh nie je na stole a celá záležitosť je „uzavretá“.

„Neexistuje žiadna taká nevyhnutnosť, požiadavka ani prosba,“ uviedol Morawiecki v relácii televízie Polsat. Predseda vlády zároveň oznámil, že Poľsko a Švédsko organizujú 5. mája „veľký darcovský summit“, ktorého cieľom je vyzbieranie finančných prostriedkov na charitatívne a humanitárne účely na Ukrajine. (tasr)


20.30 Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poľanskij povedal, že v tejto chvíli nemá zmysel vyhlásiť na Ukrajine prímerie, pretože Kyjev to pravdepodobne využije ako príležitosť na pokus o diskreditáciu Ruska. 

„Ukrajina podkopáva naše úsilie o otvorenie humanitárnych koridorov, preto si nemyslíme, že prímerie je teraz dobrou voľbou,“ povedal Poľanskij. Dodal, že prímerie by ukrajinské sily využili „na preskupenie a na ďalšie provokácie“.

Poľanskij na otázky agentúry Reuters neodpovedal.

Rusko v pondelok jednostranne vyhlásilo prímerie v okolí oceliarní Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom meste Mariupol, aby tak umožnilo evakuáciu civilistov z tohto komplexu, kde sa ukrývajú poslední z ukrajinských obrancov.

Ukrajina neskôr poprela tvrdenia, že sa s Ruskom nedohodla na vytvorení žiadneho humanitárneho koridoru na evakuáciu civilistov z Mariupola, pripomína Reuters.

„Je nevyhnutné pochopiť, že humanitárny koridor sa otvára na základe dohody oboch strán. Jednostranne ohlásený koridor totiž neposkytuje bezpečnosť, takže to nie je humanitárny koridor,“ uviedla prostredníctvom sociálnej siete Telegram ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Podľa Kyjeva by mala úlohu „iniciátora a garanta“ akejkoľvek prípadnej evakuácie z Azovstaľu na seba prevziať OSN. (tasr)


19.10 Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyhlásil podľa britskej stanice BBC, že mesto nechá demontovať obrovskú bronzovú sochu, ktorá oslavuje priateľstvo medzi Ukrajinou a Ruskom. Socha robotníkov stojí pri rieke Dneper od roku 1982. V utorok bude rozobraná a odstránená. (čt24)


16.55 Päť ľudí zahynulo a 18 ďalších utrpelo zranenia pri ruských raketových útokoch na železnici v stredozápadnej časti Ukrajiny, informoval Kyjev. (čt24)


16.44 Federálna bezpečnostná služba (FSB) Ruskej federácie zmarila atentát na ruského novinára, vyhlásil vo vysielaní štátnej televízie šéf Kremľa Vladimir Putin, pričom svoje tvrdenie nepodložil žiadnym konkrétnym dôkazom.

Ruské štátne médiá neskôr spresnili, že terčom bol údajne prokremeľský komentátor Vladimir Soloviov a jeho likvidáciu si vraj objednala Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). Tá to vzápätí poprela. Informácie priniesla agentúra Reuters.

„Federálna bezpečnostná služba (Ruskej federácie) dnes ráno zmarila činnosť teroristickej organizácie, ktorá plánovala zaútočiť a zabiť jedného renomovaného ruského televízneho moderátora,“ povedal Putin.

„SBU neplánuje zavraždiť V. Soloviova,“ reagovala ukrajinská tajná služba na Putinove vyjadrenia prostredníctvom oficiálneho účtu na platforme Telegram.

Ruský prezident okrem tvrdení o príprave atentátu obvinil Západ zo snahy o zničenie Ruska zvnútra, avšak takéto pokusy podľa jeho slov zlyhajú. Putin tvrdí, že americká Ústredná spravodajská služba (CIA) riadi pokusy o podkopanie Ruska a poskytuje poradenstvo ukrajinskej vláde. (tasr)


16.12 Medzinárodný trestný súd sa zapojí do vyšetrovania možných vojnových zločinov na Ukrajine, na ktorom už teraz spolupracujú Poľsko, Litva a Ukrajina.


14.32 Ukrajina tvrdí, že sa s Ruskom nedohodla na vytvorení žiadneho humanitárneho koridoru na evakuáciu civilistov z obliehaného ukrajinského mesta Mariupol. Uviedla to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorú cituje denník The Guardian.

Vereščuková sa takto vyjadrila krátko po tom, ako Rusko ohlásilo prímerie v okolí mariupolských oceliarní Azovstaľ, aby tak umožnilo evakuáciu civilistov ukrývajúcich sa v tomto komplexe.

„Je nevyhnutné pochopiť, že humanitárny koridor sa otvára na základe dohody oboch strán. Jednostranne ohlásený koridor totiž neposkytuje bezpečnosť, takže to nie je humanitárny koridor,“ uviedla prostredníctvom sociálnej siete Telegram.

Vereščuková dodala, že Ukrajina požiadala generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Antónia Guterresa, aby na seba prevzal úlohu „iniciátora a garanta“ akejkoľvek prípadnej evakuácie z Azovstaľu, informuje stanica Sky News.

Guterres má v utorok cestovať do Moskvy, aby sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Až následne pôjde na Ukrajinu, kde ho vo štvrtok čaká schôdzka s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. (tasr)


13.51 Ukrajina potvrdila úmrtia civilistov v Donbase. V nedeľu počas ostreľovania v Donecku zomrelo päť ľudí vrátane dvoch detí. Medzitým traja ďalší zomreli v Charkovskej oblasti. Východný svet mal cez víkend Veľkú noc, pre mnohé ukrajinské mestá platil prísny zákaz vychádzania. (bbc)


13.28 Ukrajinci spresnili informácie o ruských útokoch na železničné stanice. Rusi podľa gubernátora západoukrajinskej Vinnyckej oblasti Serhija Borzova po útokoch na stanice v mestách Žmerynka a Koziatyn evidujú mŕtvych a zranených.

Gubernátor Ľvovskej oblasti Maxym Kozyckyj podľa spravodajskej stanice CNN priblížil, že v pondelok ráno okolo 8.30 h miestneho času (7.30 h SELČ) došlo v dôsledku raketového útoku na mestečko Krasne k explózii elektrickej rozvodne stanice. Dodal, že na mieste sú zásahové služby, ktoré pracujú na uhasení požiaru.

Kozyckyj povedal, že v tejto chvíli nemá informácie o obetiach či zranených. Doplnil tiež, že jednu z prichádzajúcich rakiet zostrelili protilietadlové systémy ukrajinských síl. Rakety boli podľa neho vypálené z juhovýchodu a ruské sily ich pravdepodobne odpálili zo strategických bombardérov. (tasr)


13.00 Rusko ohlásilo prímerie v okolí mariupolských oceliarní Azovstaľ, aby tak umožnilo evakuáciu civilistov z tohto komplexu, kde sa ukrývajú poslední z ukrajinských obrancov.

Ruskí vojaci „od 14.00 h moskovského času (13.00 h SELČ) jednostranne prestanú so všetkými nepriateľskými akciami, stiahnu svojich vojakov do bezpečnej vzdialenosti a umožnia odsun“ civilistov, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Uviedlo tiež, že civilisti budú môcť z komplexu odísť, kam budú chcieť. Ukrajinská strana by mala podľa ministerstva teraz preukázať svoju „pripravenosť“ na začatie týchto evakuácií vztýčením bielych vlajok. Rezort dodal, že tieto informácie budú ľuďom ukrytým v podzemí Azovstaľu tlmočené každých 30 minút prostredníctvom rádiových vĺn.

Mariupolské oceliarne Azovstaľ.  1 – Nadzemné ukrajinské tanky a delostrelectvo.  2 – Ostreľovači v okolitých budovách blízko závodu.  3 – Bunker z čias studenej vojny.  4 – Civilisti sa ukrývajú medzi druhým a štvrtým podlažím podzemnia. Skladuje sa tam munícia aj potraviny.  5 – Autonómny systém zásobovania elektriny a vody.  6 – Tunely oceliarne s celkovou dĺžkou 24 kilometrov.  7 – Ukrajinskí obrancovia sú umiestnení v najnižšom podzemnom podlaží.  Zdroj – Twitter/Nexta/Bild

Stanica Sky News uvádza, že v komplexe sa zrejme nachádza 300 – 1000 civilistov, ako aj poslední z tamojších ukrajinských vojakov brániacich toto mesto pred ruskými silami. Podľa nemenovaných zdrojov sa viacerí z nich v komplexe ukrývajú už od konca februára a denné svetlo nevideli celé týždne.

Rusko minulý týždeň vyhlásilo, že s výnimkou Azovstaľu má už kontrolu nad celým Mariupolom. Ukrajinským silám zároveň ponúklo, že z tohto oceliarskeho komplexu môžu odísť, ak sa vzdajú, respektíve zložia zbrane, čo však oni neakceptovali.

Sky News pripomína, že ruský prezident Vladimir Putin svojim vojakom nariadil, aby Azovstaľ zablokovali tak, že cez ruskú blokádu neunikne von „ani mucha“. (tasr)


12.39 Súdni lekári vyslaní na Ukrajinu objavujú v telách civilistov nájdených v masových hroboch v Buči a Irpini drobné kovové šípy z ruského delostrelectva. Zbrane podobného typu sa len zriedka používajú v modernej vojne.

„V telách mužov a žien sme našli niekoľko skutočne tenkých predmetov podobných klincom alebo šípom,“ povedal lekár Vladyslav Pirovskyj. Odborníci na zbrane potvrdili, že ide o tzv. fléchettes (šípky). V Buči prišlo o život najmenej 400 civilistov.


12.05 Rusko varovalo Spojené štáty, aby neposielali na Ukrajinu zbrane. V rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Rossija-24 to povedal veľvyslanec Moskvy vo Washingtone Anatolij Antonov.

„Zdôraznili sme neprijateľnosť tejto situácie, keď Spojené štáty poskytujú zbrane Ukrajine, a vyzvali sme na ukončenie tejto praxe,“ vyhlásil Antonov. Dodal, že Washingtonu bola v tejto súvislosti zaslaná oficiálna diplomatická nóta vyjadrujúca obavy Moskvy. Dodávky ďalších zbraní zo strany USA by podľa Antonova ešte viac zhoršili situáciu a vyostrili konflikt na Ukrajine. (tasr)


11.11 Rusko zaútočilo na päť železničných staníc na strednej a západnej Ukrajine, hlásia obete na životoch.

„Rusi naďalej ničia ukrajinskú železničnú infraštruktúru,“ povedal šéf ukrajinskej štátnej železničnej spoločnosti Olexandr Kamyšin s tým, že v dôsledku útokov malo meškanie 16 vlakov osobnej dopravy. „Päť vlakových staníc bolo dnes ráno ostreľovaných v priebehu jednej hodiny.“

Ruská armáda vykonala v apríli raketový útok na vlakovú stanicu v meste Kramatorsk na východe Ukrajiny, pri ktorom zahynulo vyše 50 ľudí vrátane detí čakajúcich na evakuáciu do bezpečnejších častí krajiny. Rusko, ako obvykle v takýchto prípadoch, zodpovednosť za útok v Kramatorsku poprelo a pripísalo ho ukrajinským silám. (tasr)


10.35 Ukrajinskí dobrovoľníci a pracovníci miestnych technických služieb odpratali trosky zničených budov a zničenej vojenskej techniky z mesta Buča pri Kyjeve, kde Rusi vraždili aj civilistov.


10.30 Cez slovensko-ukrajinskú hranicu prešlo za nedeľu 1 329 obyvateľov Ukrajiny. Z toho bolo 641 žien, 333 detí a 355 mužov. O dočasné útočisko požiadalo 125 osôb. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo v nedeľu 1069 ľudí.

„Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 237 policajtov, 71 hasičov, 127 colníkov, 303 vojakov, 137 dobrovoľníkov, 50 príslušníkov zahraničných zložiek a 14 zamestnancov migračného úradu,“ uviedla Kirinovičová z ministerstva vnútra.

Zároveň bolo vypravených 23 autobusov, ktoré prepravili 156 osôb na rôzne miesta na Slovensku. Vlakmi bolo prepravených 136 ľudí. Celkový počet utečencov od začiatku vojny na Ukrajine je 360 498. Udelených dočasných útočísk bolo dovedna od 1. marca 70 792. Výsledný počet ľudí, ktorí odišli cez hranicu na Ukrajinu, je od 24. februára 108 805. (tasr)


10.22 Ukrajinské rodiny z Charkova si vybudovali zázemie v podzemnom metre. Mesto bolo ostreľované od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. (afp)


10.12 Ukrajina by mohla s vhodným vojenským vybavením vyhrať vojnu, tvrdí šéf Pentagónu Lloyd Austin, ktorý sa stretol so Zelenským.

„Prvým krokom k víťazstvu je viera v to, že môžete vyhrať,“ uviedol Austin. „My veríme, že (Ukrajinci) môžu zvíťaziť, ak budú mať správne vybavenie, správnu podporu a my spravíme všetko, čo dokážeme..., aby sme zaistili, že sa k nim (vybavenie) dostane,“ povedal šéf Pentagónu novinárom v Poľsku neďaleko ukrajinských hraníc.

USA chcú, aby boli vojenské kapacity Ruska oslabené natoľko, že nebude schopné uskutočniť ďalšiu inváziu, povedal Austin. „Chceme vidieť Rusko oslabené do takej miery, že nebude schopné robiť také veci, aké spravilo pri vpáde na Ukrajinu,“ uviedol. Moskva už podľa neho prišla o veľké množstvo vojenských kapacít vrátane vojakov a techniky a je potrebné zaistiť, aby nedokázala tieto svoje straty rýchlo obnoviť. (tasr)


9.56 Rusko tvrdí, že v pohraničnej oblasti zostrelilo dva ukrajinské drony, ktoré prenikli na územie západoruskej Kurskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou. Uviedol to gubernátor Kurskej oblasti, ktorého citovala agentúra AFP.

„Nedošlo k obetiam, zraneniam ani k materiálnym škodám. Situácia je plne pod kontrolou,“ uviedol gubernátor.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie predtým v pondelok skoro ráno informovalo o požiari veľkého skladu paliva v ruskom meste Briansk, ktoré leží približne 100 kilometrov na sever od ukrajinských hraníc a zhruba 200 kilometrov severne od Ryľska. Podľa AFP zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by medzi oboma udalosťami existovala nejaká spojitosť. (tasr)


8.47 Turecký prezident Erdoğan v nedeľu rokoval so Zelenským, v pondelok bude rokovať s Putinom. Stretol sa tiež s generálnym tajomníkom OSN Guterresom, ktorý takisto príde do Moskvy. (čt24)


8.30 Odvtedy, čo sa Rusko zameralo na Donbas, dosiahlo v niektorých oblastiach menšie pokroky, uviedlo britské ministerstvo obrany.

„Bez dostatočnej logistickej a bojovej podpory Rusko ešte nedosiahlo významný pokrok,“ uviedol rezort.


7.55 Vo Vinnyckej a v Rivnenskej oblasti Ukrajinci hlásili silné explózie. Oblasti sa nachádzajú skôr v západnej časti Ukrajiny. (nexta)


7.46 Požiar v ruskom vojenskom výskumnom ústave v meste Tver si vyžiadal už najmenej 17 obetí. Pre ruské ministerstvo obrany je to kľúčový ústav, podieľa sa napríklad na vývoji rakiet Iskander, ktoré Rusko nasadilo do bojov vo vojne proti Ukrajine.

„Pri odstraňovaní trosiek sa našlo ďalších šesť tiel. Počet obetí požiaru sa zvýšil na 17,“ uviedol zdroj z pohotovostných zložiek s tým, že pátranie po obetiach stále pokračuje.

Požiar vypukol v jednej z kancelárií štvorposchodovej budovy Ústredného výskumného ústavu ruských vzdušných a kozmických síl. Zranenia utrpelo 30 ľudí. Plamene sa rozšírili na ploche 2 500 štvorcových metrov podľa miestnych médií údajne aj preto, že hasiči boli na miesto povolaní príliš neskoro. Budova inštitútu v centre mesta prakticky vyhorela, pričom jej strecha sa zrútila. Podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie mohol požiar vzniknúť v dôsledku chybnej elektroinštalácie.

Okrem iného sa ústav zaoberá aj vývojom navigačných, kontrolných a navádzacích systémov pre vesmírne lety, ale aj pre stíhačky a riadené strely. (tasr)


7.33 Najvyšší washingtonský diplomat Antony Blinken a americký minister obrany Lloyd Austin v nedeľu navštívili Kyjev a využili prvú oficiálnu návštevu Spojených štátov na Ukrajine od ruskej invázie pred dvomi mesiacmi na oznámenie postupného návratu amerických diplomatov do krajiny a vymenovanie nového veľvyslanca, uviedli predstavitelia.

Budova americkej ambasády v Kyjeve však zatiaľ zostane zatvorená.

Novou americkou veľvyslankyňou na Ukrajine bude diplomatická veteránka Bridget Brinková, ktorá je v súčasnosti veľvyslankyňou na Slovensku. Americké médiá informovali, že prezident Joe Biden ju vymenuje neskôr v pondelok.

Blinken a Austin odcestovali v sobotu do Poľska a v nedeľu potom na Ukrajinu, kde sa stretli s prezidentom Zelenským a ďalšími vysokými ukrajinskými predstaviteľmi, uviedol vysoký úradník ministerstva zahraničia, ktorý odmietol podrobnejšie hovoriť o ich ceste alebo o bezpečnostných opatreniach. (čt24)

Návštevu amerických ministrov v Kyjeve pozorne sledovali dve aliančné prieskumné lietadlá pri poľskej a rumunskej hranici s Ukrajinou a jeden dron v Rumunsku. Zdroj – twitter.com


7.12 Ukrajina pozvala Rusko na rokovania pri oceliarňach Azovstaľ v Mariupole, oznámil v nedeľu Kyjev. „Pozvali sme Rusov na špeciálne kolo rokovaní na miesto hneď pri múroch Azovstaľu,“ potvrdil ukrajinský prezidentský poradca Olexij Arestovyč.

Areál oceliarní Azovstaľ je jediným miestom v zničenom Mariupole, ktoré ešte neovládli ruské jednotky. V oceliarňach sa zabarikádovali ukrajinskí obrancovia mesta a predpokladá sa, že sa tam spolu s nimi nachádzajú aj stovky tamojších civilistov. (tasr)


7.00 Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci Ukrajine. Ukrajinskému prezidentovi to na nedeľňajšom stretnutí v Kyjeve povedali americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a minister obrany USA Lloyd Austin.

Americkí ministri oznámili, že na vojenskú podporu Ukrajiny a 15 ďalších spojeneckých krajín Washington vyčlení 713 miliónov dolárov, pričom 322 z nich priamo pre Kyjev. Zvyšok financií bude rozdelený medzi členské štáty NATO a iné krajiny, ktoré Ukrajine poskytli vojenskú pomoc, vysvetľuje AP.

Zelenskyj predtým v nedeľu avizoval, že od americkej delegácie na čele s Austinom a Blinkenom očakáva výsledky v oblasti dodávok zbraní i bezpečnostných záruk. „Nemôžete k nám dnes prísť s prázdnymi rukami... očakávame špecifické veci a špecifické zbrane,“ povedal. (tasr)


6.42 V ropnom zariadení v ruskom meste Briansk vypukol požiar, priznalo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Mesto leží približne 100 kilometrov na sever od ukrajinských hraníc. Nie je jasné, či požiar súvisí s vojnou na Ukrajine, ktorú pred dvomi mesiacmi začalo Rusko.

Ruské ministerstvo potvrdilo správy a videá šíriace sa na sociálnych sieťach o údajnom požiari v zariadení, kde sa skladuje ropa. Obyvatelia mesta podľa RT počuli viacero výbuchov. Pohotovostné zložky začali evakuovať ľudí žijúcich pri horiacom ropnom zariadení. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa.

Rusko začiatkom apríla obvinilo Ukrajinu, že útočila bojovými vrtuľníkmi na sklad paliva v ruskom meste Belgorod, ktoré sa takisto nachádza neďaleko ukrajinských hraníc. (tasr)


Čo sa udialo v nedeľu 24. apríla:

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Ukrajina
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred hodinou

Poslanci zatiaľ nezačali rokovať o návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka. Mimoriadnu schôdzu sa im nepodarilo otvoriť z dôvodu, že parlament nebol uznášaniaschopný. Prezentovalo sa len 44 poslancov. O otvorenie schôdze sa opäť pokúsia o deviatej hodine. Návrh podalo KDH, ktoré Kaliňákovi vyčíta zlyhania pri stavbe nemocnice v Prešove. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na strednom a východnom Slovensku na viacerých miestach dážď alebo prehánky, výnimočne búrky. Na západe a v priebehu dňa postupne miestami aj inde polojasno. Denná teplota od 18 stupňov Celzia na Orave do 28 stupňov na juhozápade. Fúkať bude slabý, na juhozápade dopoludnia severozápadný až severný vietor do 20 km/h. (tasr)

pred 12 hodinami

Lionel Messi získal prestížnu Cenu princeznej z Astúrie v oblasti športu. Porota ocenila argentínsku futbalovú hviezdu nielen za výnimočné športové úspechy, ale aj za jeho charitatívnu činnosť. Messi si ocenenie prevezme v októbri v Španielsku. (tasr)

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť