Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Spoločnosť
20. apríl 2022

Pomoc utečencom

Prečo sa ambulantní lekári bránia prijímaniu ukrajinských pacientov?

Úradníci na ministerstvách nemôžu z detí utečencov robiť stratovú príťaž pre detské ambulancie. 

Prečo sa ambulantní lekári bránia prijímaniu ukrajinských pacientov?

Foto TASR/AP

Nezmyselná vojna na Ukrajine spôsobila slovenským zdravotníkom výrazný nárast pacientov. Len nedávno pribudli zdravotníkom pacienti na covid-19 a teraz sú to ďalší pacienti z Ukrajiny, o ktorých sa musí dokázať postarať slovenský zdravotnícky systém.

Vlna solidarity aj medzi zdravotníkmi bola milo prekvapujúca. Spolu s kolegami sme riešili množstvo ukrajinských pacientov, aby sme zachovali kontinuitu liečby a aby sa aj u nás cítili bezpečne.

Zároveň sa však množia správy, že všeobecní lekári a pediatri odmietajú prijať do svojich ambulancií ďalších ukrajinských pacientov. Prečo?

Na Slovensku zatiaľ o dočasné útočisko požiadalo takmer 70-tisíc utečencov, z ktorých aspoň polovicu tvoria deti. Preto naraz vznikol silný tlak na detské ambulancie. 

Veľa zbytočnej práce a problémov priniesol aj neopodstatnený nápad ministerstva školstva vyžadovať potvrdenie o zdravotnom stave ukrajinského dieťaťa pred jeho prijatím do slovenskej školy či škôlky. 

Ako obvodná detská lekárka mám žiadosť o takéto potvrdenie v priemere desaťkrát denne. Avšak bez akejkoľvek zdravotnej dokumentácie dieťaťa a po rozhovore s ukrajinským rodičom cez Google Translator asi ťažko vydám potvrdenie, ktoré má nejakú hlbšiu výpovednú hodnotu. 

Ukrajinský rodič je odkázaný na to, aby jeho dieťa bolo v škôlke či v škole, aby on mohol pracovať a uživiť rodinu. Preto vzniká obava, či naozaj môžeme dôverovať, že posudzujúcemu lekárovi niečo nezamlčí, keďže nemáme zdravotnú dokumentáciu dieťaťa. 

Potvrdenie je pre vstup do školy momentálne nutné, aj keď podľa mňa nezmyselné, no snažím sa vyjsť rodičom v ústrety, lebo oni za to nemôžu.

Nápor na ambulancie

Realita našej ambulancie je teda taká, že kvôli urgentnej potrebe získať potvrdenia sa denne hlási okolo sedem až desať nových detí, aby sa mohli čo najskôr zaradiť do kolektívu a rodičia do práce. 

Len na ilustráciu, naša ambulancia prijíma mesačne päť nových slovenských detí a zrazu máme prijať desať nových denne navyše (!), pričom tento stav aj po vyše mesiaci vojny stále pretrváva.

Vzhľadom na nápor nových detí musíte denne výrazne nadčasovať, aby ste stále stíhali spravodlivo ošetrovať slovenské aj ukrajinské deti a aby boli všetci spokojní. 

Každé ukrajinské dieťa musí byť extra fakturované poisťovni, posielame im prefotené dokumenty, recepty môžeme vydávať len papierové a ku každému prikladáme fotokópiu dokladu. Lekárne zatiaľ nemajú nikde garantované, že lieky pre utečencov budú uhradené. 

Ministerstvo zdravotníctva uhrádza ambulancii za prvé vyšetrenie Ukrajinca sumu 7,63 eura s podmienkou, že vyšetrenie musí trvať viac ako 30 minút. Čo aj trvá, keďže deti prídu bez zdravotnej dokumentácie a zväčša sa dohodujeme cez prekladač alebo rukami-nohami. 

7,63 eura je teda zárobok ambulancie s dvoma zamestnancami (lekár a sestra) za viac ako pol hodiny. Predpokladám, že naši veterinári majú vyššie zárobky pri starostlivosti o domácich miláčikov utečencov.  

Za slovenské dieťa dostávame od poisťovne mesačne tzv. kapitáciu (v priemere približne 5 eur), čo znamená, že dieťa mám vo svojej starostlivosti a snažím sa rodičom poradiť s akýmkoľvek zdravotným problémom. 

Za vyšetrenie dieťaťa poisťovňa zaplatí ďalšie peniaze nad rámec kapitácie. Za ukrajinské deti však ambulancie nedostávajú žiadnu kapitáciu a poisťovňa uhradí len akútne vyšetrenie, ak ho uzná za opodstatnené, a to sumou približne 4,60 eura, čo je potrebné, samozrejme, fakturovať a vydokladovať opäť viacerými extra papiermi.

Inzercia

Nejasný nárok na starostlivosť

Ukrajinské deti majú v slovenskej ambulancii následne nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorá však nikde nie je presne špecifikovaná. 

Ak dieťa potrebuje okuliare, o aký typ starostlivosti ide? Ak má dlhodobé problémy s kožou, chrbticou, zubami a podobne, môžem ja alebo kolega poskytnúť takúto starostlivosť a bude nám uhradená? Môžem predpisovať lieky, ktoré pacient užíva doma dlhodobo? Budú gynekológovi uhradené preventívne prehliadky tehotných vrátane odberov? 

Často preto riešime problémy zadarmo mimo poisťovne a hľadáme možnosti, ako pomôcť.

Ukrajinské deti nemajú v ambulancii nárok na preventívne prehliadky, ak nemajú vek menej ako 1,5 roka. Pozoruhodné je, že za preventívku u slovenského bábätka dostane naša ambulancia 45 eur, ale za tú istú prehliadku (avšak v inom jazyku) u ukrajinského bábätka dostaneme 7,63 eura.  

Ťažko tomu rozumieť, ak sa vyhlasuje, že náklady na ukrajinských utečencov má Slovensku zaplatiť Európska únia. Otázkou takisto je, či nejde o diskrimináciu na základe národnosti zo strany štátu, ak ten istý výkon je u jedného dieťaťa uhrádzaný inou sumou ako u druhého dieťaťa.

Nepríjemné je, že ukrajinské deti, ktoré počas vojny utiekli za rodičom, ktorý tu na Slovensku už roky pracuje, majú stále nárok len na podobnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Mama si často takisto hneď nájde prácu a ani tak deti zatiaľ nemajú normálne poistenie, minimálne pokiaľ nezískajú trvalý pobyt a azyl, čo môže trvať mesiace až roky. 

V našej ambulancii zatiaľ nemáme dieťa, ktoré by malo normálne poistenie, aj keď rodičia už majú prácu na Slovensku.

Nekomplikujme to Ukrajincom ešte viac 

Viaceré kraje hlásili zriadenie zdravotníckych centier pre ukrajinské deti, zatiaľ ich je päť, čo je stále veľmi málo, lebo jeden lekár môže mať na starosti okolo 1 200 detí alebo 2 000 dospelých a utečencov máme takmer 70-tisíc. 

Tieto centrá by pre nás znamenali isté odľahčenie, avšak MZ SR si musí dať pozor, aby túto starostlivosť, ako je zvykom, nehodilo na krk nemocniciam, kde je personálna situácia podstatne horšia ako v ambulanciách. 

V našej krajskej nemocnici pracujú napríklad len piati atestovaní pediatri, ktorí majú na starosti kliniku s tromi lôžkovými úsekmi a tromi odbornými ambulanciami, avšak v okrese je 44 ambulantných pediatrov, medzi ktorých sa logicky ľahšie rozložia tisíce detí do všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Ak chceme, a to predpokladám, že chceme, aby sa Ukrajinci u nás cítili prijatí, aby u nás pred hroznou vojnou našli nový domov a zaradili sa do našej spoločnosti, musia mať rovnaké práva a povinnosti. Úradníci na ministerstvách nemôžu z detí utečencov robiť stratovú príťaž pre detské ambulancie. 

Chcem, aby ukrajinské deti v našej ambulancii mali prístup k rovnakej zdravotnej starostlivosti ako slovenské deti bez ohľadu na to, aký typ ťažkostí majú. Potvrdenia do školy treba zrušiť, aby sa zbytočný tlak na ambulancie znížil. 

Deti môžu pokojne chodiť do školy s tým, aby sa napríklad do mesiaca objednali do „svojej“ detskej ambulancie podľa miesta prechodného bydliska, kde budú sledované, ambulancia bude za ne dostávať rovnaké platby ako za slovenské deti a všetky výkony jej budú spravodlivo uhradené tak ako pri ostatných deťoch. 

Lebo chceme, aby sa ukrajinské deti u nás cítili dobre, dostali všetku potrebnú starostlivosť a našli tu pokojné a bezpečné miesto pre svoj život.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.