Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. november 2020

Aký zázrak sa musí stať, aby Trump opäť vyhral voľby?

Aký zázrak sa musí stať, aby Trump opäť vyhral voľby?

Keby to Trumpovi predsa len vyšlo, bol by to značne šokujúcejší zvrat než pred štyrmi rokmi.

Nate Silver patrí medzi najrenomovanejších analytikov prieskumov, no pred štyrmi rokmi to tiež celkom neodhadol. Aj on považoval víťazstvo Hillary Clintonovej za o dosť pravdepodobnejšie, ale mýlil sa menej než mnohí ostatní, ktorí Trumpa odpisovali – Silver vtedy tvrdil, že Trump za istých okolností môže vyhrať, jeho šance odhadoval na 30 percent.

Dnes Silver aj s ohľadom na rok 2016 nepovažuje tesné víťazstvo Trumpa za vylúčené, ale jeho šance proti Bidenovi hodnotí ako výrazne nižšie oproti Clintonovej, dáva mu len desať percent.

Silver ponúka zhrnutie, prečo Joe Biden s pomerne veľkou pravdepodobnosťou smeruje do Bieleho domu. Aj keby sa prieskumy v jednotlivých nerozhodných štátoch mýlili v rámci trojpercentnej odchýlky ako v roku 2016, Trumpovi by to nemuselo stačiť, pretože v Pennsylvánii, ktorá je pre jeho úspech kľúčová, zaostáva ešte o viac. Ale ak by sa takáto odchýlka opäť zopakovala, súťaž by sa stala vyrovnanejšou než sa momentálne zdá.  

Z pohľadu prieskumov je však na tom Biden v cieľovej rovinke zreteľne lepšie než predtým favorizovaná Clintonová: jeho celoamerický náskok je dvojnásobný (8-percentný), ale čo je vzhľadom na špecifický volebný systém dôležitejšie, Biden môže čerpať optimizmus najmä z náskoku vo všetkých nerozhodných štátoch.

Pre Trumpa je tu ešte ďalší problém: pred štyrmi rokmi vo finále kampane až 12,5 percenta Američanov deklarovalo, že si nevie vybrať z dvojice Trump-Clinton alebo bude hlasovať za iného kandidáta, no časť týchto ľudí dala napokon hlas Trumpovi, čo tiež rozhodlo o jeho triumfe. Tentoraz Trump takýto vankúš nemá, v kategórii nerozhodných figuruje už len necelých päť percent.

Nate Silver predsa len vidí možnosť, ako by Trump mohol všetko zvrátiť – museli by sa však maximálne zmobilizovať k republikánom inklinujúci voliči, ich účasť by tak musela byť disproporčne väčšia než účasť voličov z tábora demokratov, u ktorých je však mobilizácia takisto mohutná.

Donald Trump by musel v najbližších hodinách prekonať ešte jeden problém, o ktorom sa hovorí menej – proti nemu nehrá len koronakríza, prepad ekonomiky a rast nezamestnanosti, ale aj rýchlo sa meniaca demografická štruktúra.

V pozoruhodnej analýze upozornil na demografický faktor The New York Times: Trump urobil uplynulé štyri roky len málo preto, aby presiahol svoj fanúšikovský tábor, ktorý tvoria najmä bieli muži bez vysokoškolského vzdelania. Bidenova koalícia je širšia, volia ho prevažne ženy (aj biele) a zástupcovia minoritných etník. Lenže kým váha Trumpových bielych mužov klesala, váha tých demografických skupín, ktoré sú väčšinovo naklonené demokratom, posledné roky vo viacerých častiach Ameriky citeľne vzrástla.

Ako píše denník, tieto demografické zmeny predstavujú v štátoch ako Pennsylvánia, Wisconsin a Michigan doslova cunami.

Stačí to demonštrovať na príklade dôležitej Pennsylvánie, kde vyhral Trump pred štyrmi rokmi s tesným náskokom 44-tisíc hlasov. V tomto štáte však za uplynulé štyri roky ubudlo 431-tisíc bielych obyvateľov bez vysokoškolského vzdelania, kým počet obyvateľov, ktorých možno voličsky zaradiť k Bidenovej koalícii, narástol o približne 450-tisíc.

Ale aj The New York Times pripúšťa, že napriek objektívnym nevýhodám môže Trump opäť všetky prognózy postaviť na hlavu: v štátoch ako Pennsylvánia a Florida zaznamenali veľmi vysokú mobilizáciu republikánov, ktorí sa registrovali na voľby. A to je asi poslednou nádejou Donalda Trumpa: že sa jeho potenciálni voliči dostavia k volebným urnám do poslednej nohy.

Foto: Donald Trump prichádza na predvolebné zhromaždenie na letisko Richarda B. Russella v americkom meste Rome v nedeľu 1. novembra 2020. (TASR/AP)

Odporúčame