Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. marec 2009

REPORTÁŽ: Iveta na Katolíckej: Šou sa nekoná

Prišli aj novinári, lebo vo vzduchu visel konflikt. Ten sa nekonal, no diskusia o tom, čo sa vlastne štvrtok na Katolíckej univerzite odohralo, je tu doteraz. Nedávno sa na chodbách Katolíckej univerzity objavili nenápadné modré plagátiky s usmiatou Ivetou Radičovou. Pod jej menom svietilo: Sociálna...

Prišli aj novinári, lebo vo vzduchu visel konflikt. Ten sa nekonal, no diskusia o tom, čo sa vlastne štvrtok na Katolíckej univerzite odohralo, je tu doteraz.

Nedávno sa na chodbách Katolíckej univerzity objavili nenápadné modré plagátiky s usmiatou Ivetou Radičovou. Pod jej menom svietilo: Sociálna politika v 21. storočí. Nebolo by na tom nič nezvyčajné. Profesorka sociológie chystá prednášku na univerzite. Lenže termín jej plánovaného akademického vystúpenia padol na obdobie prezidentskej kampane, ktorej sa Iveta Radičová zúčastňuje ako kandidátka a bojuje o hlasy nerozhodnutých a konzervatívnych voličov.

V papučiach?
Sídlo našej redakcie sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od prednáškovej sály, kde mala vystúpiť Iveta Radičová. Niektorých členov redakcie pochytila neodolateľná myšlienka zúčastniť sa prednášky v papučiach. Prečo? No keď už teda bude Iveta zvolená za prezidenta, tak sa budeme môcť aspoň pochváliť, že sme boli na prezidenta v papučiach. Padol aj návrh na pyžamo, ale od toho sa upustilo okamžite.
Nakoniec sme upustili aj od papúč, ale prednášky sme sa zúčastnili.

Už vopred bolo známe, že ovzdušie bude niečím zvláštne. Nebýva zvykom, aby sa na vedeckej prednáške zúčastnila desiatka novinárov. A prišli aj študenti z iných oborov, ktorých sa téma príhovoru netýka. Žeby obroda myslenia? Celú túto nezvyčajnú aktivitu majú na svedomí traja kňazi a zároveň vyučujúci na Katolíckej univerzite. Anton Ziolkovský, Ján Duda, a Alojz Kostelanský sa postavili proti návšteve Ivety Radičovej na akademickej pôde v čase predvolebnej kampane.

S kyticou
Prednášku naplánovali na jedenástu hodinu. Pri vchode sa ešte pred začiatkom zišli novinári, ktorí očakávali príchod Radičovej. Tá však meškala a porušila aj povestných akademických 15 minút. Do prednáškovej auly sa zatiaľ hrnuli študenti. Aula sa zaplnila, mnohí stáli. Tí, čo nenašli odvahu, sa zhromaždili na schodoch pred miestnosťou. Bolo jasné, že chceli iba vidieť človeka, ktorého poznajú z televízie. No Radičová stále neprichádzala.

Po vyše 20 minútach sa predsa len objavuje v prítomnosti riaditeľky Ústavu sociálnych vied profesorky Žilovej. Prešli okolo vrátnice, pričom vrátničku prítomnosť kandidátky, cvakajúcich foťákov a kamier zjavne nijak nerozhádzala. Hlavní aktéri sa strácajú na chodbe katedry sociálnej práce. Vychádzajú až o pár minút. Radičová už s kyticou od dekana pedagogickej fakulty a úsmevom smeruje do prednáškovej auly.

Odborná prednáška
Prednáška Ivety Radičovej bola bez politických vsuviek. Ako profesionálka si dala pozor, o politike sa nehovorilo. Pred novinármi potom argumentovala tým, že je akademik a „dodržiava zásady, ktoré sa vzťahujú na akademickú pôdu.“ Nikdy by vraj na akademickej pôde o politike nehovorila.

Hodinová prednáška sa začala rozpačitým predstavením z úst hostiteľov. Radičová sa venovala teóriám sociálnej politiky, pričom tému vzala tak populizačne, ako sa len dalo. Čo bolo napokon aj užitočné, keďže sa na ňu prišlo pozrieť aj veľa študentov mimo programu sociológie.

Na vystúpení sa politika nespomenula ani pri otázkach poslucháčov. Témam kampane sa však pár minút po skončení prednášky Radičová nebránila. Začali s nimi sami novinári. Napríklad na otázku o interrupciách sa rozhnevala, keď novinárka konštatovala, že je proti zákazu potratov. „Už mi prosím nevsúvajte úvodnú vetu do úst, pretože mi veľmi ubližuje. Ja som to nikdy nepovedala.“

„Od začiatku hovorím, že ženám, ktoré sa nedajbože ocitnú na rázcestí a príde im na um nejaká takáto myšlienka, je treba pomôcť.“ Efektívnejšie riešenie by podľa nej bolo zavedenie „systému poradní, systému zariadení, krízových centier, kam sa môžu uchýliť. Tiež uľahčiť proces adopcií.“

To však nemusí presvedčiť konzervatívnych voličov. Na otázku, ako si ich plánuje nakloniť, povedala: „Držím sa základných hodnotových a morálnych princípov. Pokiaľ sú konzervatívni voliči s nimi stotožnení, alebo ich majú podobné, tak ich týmto spôsobom oslovujem.“

Inzercia

Tieto zásady však nestačili Františkovi Mikloškovi, ktorý ju odmietol podporiť v druhom kole. Iveta Radičová na to vo štvrtok reagovala: „Ferko je netolerantný. Dnes to už o ňom môžem povedať, lebo sa naňho tak trošku hnevám.“ Na otázku, ako sa podľa nej rozhodnú jeho voliči v druhom kole, povedala, že nerada hovorí hypoteticky.

Kampaň 2.0
Každý, kto na akcii bol, musel s úprimnosťou priznať, že o kampaň na prvý pohľad určite nešlo. Ale...

Ak už Radičová tvrdí, že išlo len o ďalšiu z jej odborných prednášok, prečo zabíjala vzácny čas kampane na aktivity, na ktoré má dosť času počas roka? I keď podľa tlačovej správy univerzity bola prednáška „pripravovaná ešte pred vyhlásením termínu prezidentských volieb.“ Bol problém presunúť akciu na iný termín? Minimálne univerzita by tým nič nestratila.

Ďalší otáznik vyvoláva skutočnosť, že oznam o prednáške bol uverejnený aj na stránke kampane radicova.sk v sekcii program. O tom, že Radičovej ľudia pod oznam pôvodne dopísali aj „...a stretne sa s pedagógmi a vedením,“ informoval profesor Duda na svojom blogu. Tento text však zmizol, na jeho mieste zostala neskôr len informácia o odbornej prednáške. Žeby náhoda?

Radičová prednášku na Katolíckej univerzite chápe ako mimokampaňovú aktivitu. Aspoň pred médiami. Účastníkom však muselo aspoň trochu bliknúť, že napriek všetkým snahám o vyhnutie sa politike, bola akcia jednoznačne chápaná v kontexte návštevy prezidentskej kandidátky. Inak by tam neprišli nielen médiá, ale ani študenti rôznych programov.

Nové otázky
Očakávaný škandál sa nakoniec nekonal. Anton Ziolkovský, jeden z kňazov, ktorí sa postavili voči jej vystúpeniu, to pripisuje aj ich iniciatíve. „Myslím si, že to vyhlásenie splnilo svoj účel. Minimálne v tom, že to vyzeralo ako odborná prednáška a nebolo to zneužité na politické ciele,“ vyjadril sa pre Postoy. Na ich hlavy sa však zniesli vlny kritiky od Radičovej prívržencov. Napriek tomu si Ziolkovský stojí za svojím: „Veľa vecí tam nesedelo. Napríklad stále sa hovorilo o tom, že išlo o odbornú prednášku. Ale potom nech vysvetlia, ako je možné, že pani profesorka Radičová túto prednášku uvádzala na oboch svojich stránkach ako súčasť volebnej kampane.“ Ako iný argument uvádza fakt, že približný termín volieb je známy už dávno: „Všetci vieme, že budú prezidentské voľby a to nie je vec, ktorá prišla zo včera na dnes.“ Preto by podľa neho nebol problém presunúť prednášku aj vo veľkom časovom horizonte.

Nebolo to však úplne na škodu. Medializácia akcie otvorila nové, na Slovensku doteraz nediskutované, témy. Napríklad o hodnotách v životoch verejných činiteľov. Tí by podľa Ziolkovského mali byť príkladom pre ostatných občanov. „Ako sa postaviť ku kandidátovi alebo ku komukoľvek, kto sa povedzme navonok k nám hlási, ale jeho vystupovanie s tým nekorešponduje?“ pýtal sa Ziolkovský. Taký človek podľa neho potom môže vytvárať dojem, že Katolíckej cirkvi a jej učeniu takýto životný štýl neprekáža.

Andrea Šalková, Marek Mačica, Pavol Rábara

Foto: Marek Mačica, Andrea Šalková

Zväčšiť mapu

Odporúčame

MONITORING: 13. týždeň

MONITORING: 13. týždeň

Výrok týždňa:„Jak si mohou inteligentní lidé myslet, že včerejší nepřátelé a jinověrci se mohou stát dnešními přáteli? K tomu může dojít jen tehdy, když se jedna ze stran vzdá svého náboženství. " Bin Ládin POLITIKA: Včera v DeFacto zavádzali Gašparovič aj Mikloško SPOLOČNOSŤ: Titulománia S...

Pápež v Afrike: srdce a povery

Pápež v Afrike: srdce a povery

Návšteva Afriky musela byť pre Benedikta XVI. nezvyčajným zážitkom. Tým bolo aj sledovanie stretnutia pápeža – intelektuála s emotívne nabitým africkým kresťanstvom. Benedikta XVI. viedli na africkú pôdu dva konkrétne dôvody: slávnostné odovzdanie pracovného dokumentu pre druhú synodu biskupov o Af...

ANKETA: Druhé kolo prezidentských volieb - morálna dilema?

ANKETA: Druhé kolo prezidentských volieb - morálna dilema?

V ankete sme sa spýtali túto otázku: "Vidíte morálnu dilemu v tom, či voliť Ivana Gašparoviča alebo Ivetu Radičovú, respektíve nevoliť vôbec? Aká voľba je podľa Vás správna?" Mons. Alojz Tkáč, košický arcibiskup: Voliť pôjdem. Nechcem porušiť rozhodnutie Plenárneho zasadania KBS zo dňa 19.3.2009: "B...