Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2016

Pred dómom v Bratislave sa kvôli sv. Terézii vytvoril nebývalý rad

Púťou relikvií obľúbenej svätice na Slovensku vyvrcholí Rok zasväteného života.

Pred dómom v Bratislave sa kvôli sv. Terézii vytvoril nebývalý rad

V noci zo soboty na nedeľu slovenskí rehoľníci prevzali relikvie svätej Terézie od francúzskej komunity sestier bosých karmelitánok z Lisieux. Ich prvou zastávkou bol farský kostol Sedembolestnej Panny Márie v bratislavskej Petržalke. Neskôr boli prenesené do Katedrály sv. Martina, kde sa vytvoril niekoľko desiatok metrov dlhý rad.

Počas nasledujúcich dvoch týždňov (10. – 24. januára) budú ostatky putovať po celom Slovensku. Týmto spôsobom vyvrcholí slovenská oslava Roka zasväteného života. Ostatky prevezú ešte v nedeľu z Bratislavy do Močenka, 11. januára do Nitry, 12. januára do Starých Hôr, Banskej Bystrice a Detvy, 13. januára to budú Lučenec a Stará Halič, v ďalšom programe sú Rožňava, Košice, Gelnica, Michalovce, Vranov nad Topľou, Prešov, Kežmarok, Poprad, Vyšné Hágy, Okoličné, Ružomberok, Trstená, Námestovo, Krivá na Orave, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Trenčín a Trnava.

Svätá Terézia z Lisieux je jednou z najobľúbenejších svätých. Zomrela, keď mala len 24 rokov. Je patrónkou misií, hoci v nich nikdy nepôsobila. Je učiteľkou cirkvi, aj keď okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala žiadnu teologickú prácu či spis.

Jej rodičov, Louisa Martina a Zélie Guérinovú, vyhlásil v októbri 2015 za svätých pápež František. Je to vôbec prvý manželský pár v dejinách cirkvi, ak nepočítame mučeníkov, ktorému sa spoločne dostalo tejto pocty. Viac o nich priniesol Postoj v článku Obchodníci, čo vychovali učiteľku Cirkvi.

Foto – TK KBS/Alžbeta Hrušovská, Postoj

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.