Pristáli. Vitajte, Iračania! (+foto)

Irackí kresťania pristáli na košickom letisku (Flightradar24.com)
Irackí kresťania sú už na Slovensku. Lietadlo s utečencami pristálo na letisku v Košiciach dnes približne o 22.30. Teraz smeruje 149 asýrskych kresťanov do záchytného tábora v Humennom.
Utečenci leteli z irackého Erbilu charterovým letom. Presun sa viackrát odkladal. Pôvodne mali prísť už v pondelok, potom v stredu. Zdržanie spôsobila situácia vo vzdušnom priestore nad Irakom a Sýriou.
Skupina kresťanov sa doteraz nachádza v utečeneckom tábore v Erbile, približne 25 rodín utieklo do Kurdistanu pred Islamským štátom, aby si zachránilo holé životy.
Prečítajte si:
Akí ľudia k nám prišli? Zdieľať
Projekt presídlenia týchto ľudí ohlásili minulý týždeň nitrianske biskupstvo a ministerstvo vnútra. Rodiny preverili naše bezpečnostné zložky, po absolvovaní procedúry v táboroch nášho migračného úradu dostanú azyl.
Občianske združenie Pokoj a dobro ponúklo spolu s cirkvou v Nitre sieť dobrovoľníkov v nitrianskom regióne, kde by sa mohli po azylovom procese usadiť. Premiér Robert Fico však v nedeľu vyhlásil, že do obcí v okolí Nitry nepôjdu, ale štát nájde vlastné riešenie.
Pozrite si cestu Iračanov na Slovensko:
Pred odchodom na letisko. Tábor Mar Ellia v Erbile sa stal pre kresťanov útočiskom po tom, čo museli opustiť svoje domovy a utiecť pred ISIS.
Kňaz Douglas, ktorý je hlavou tábora Mar Ellia, kontroluje irackým kresťanom doklady.
Začínajú nové životy.
Pripravení na Slovensko, v zimnom oblečení.
Let z Erbilu do Košíc. Tesne pred pristátím.
Pristáli.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Foto: TASR/Milan Kapusta
Ako uvádza agentúra TASR, za pomoc pri úniku pred hrozbou Islamského štátu poďakoval za skupinu chaldejský kňaz Douglas Al-Bazi, ktorý irackých kresťanov na ceste na Slovensko sprevádzal.
Douglas vyjadril vďaku slovenskej vláde, cirkvi a všetkým, čo sa na evakuácii a presídlení podieľali: „Ďakujem ľudu Slovenska, že otvoril náruč prenasledovaným kresťanom, ktorí potrebujú bezpečné miesto a nový domov. Vážime si vašu bezpečnosť a uisťujem vás, že naši ľudia sú mierumilovní a radi sa stanú vašou súčasťou. Ďakujem za vašu štedrosť, že ste prijali túto skupinu a dovolili môjmu ľudu stať sa produktívnymi občanmi tejto veľkej krajiny,“ uviedol otec Douglas, ktorý sa o niekoľko dní vracia naspäť do Iraku.
-rp-
Foto: Anton Frič
Dnes treba vedieť
Súhrn udalostí vo štvrtok 1. júna:
- Prezidentka vetovala novelu, ktorou by sa zaviedla tretia hodina telesnej výchovy na školách. Čaputová argumentuje závažným zásahom do činnosti škôl.
- Európski lídri na samite odkázali Rusku, že sú jednotní. Ódor sa stretol aj so Zelenským.
- Európska únia pristúpila k Istanbulskému dohovoru, hoci niektoré štáty ako Slovensko ho stále neratifikovali.
- NATO je pripravené vyslať ďalších vojakov, aby zastavili násilie v Kosove.
- Pochybnosti pri prijímaní Ukrajiny do NATO povzbudzujú Rusko, aby napádalo ďalšie krajiny, vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj.
Taliansky policajt v Ríme zastrelil svoju kolegyňu, neskôr i seba
Z miesta činu ušiel v osobnom automobile, v ktorom spáchal samovraždu.
Tretia hodina telesnej výchovy
Prezidentka novelu vetovala, argumentuje závažným zásahom do činnosti škôl
Podľa hovorcu hlavy štátu Martina Strižinca by bol zákon „nevykonateľný aj pre tie školy, ktoré majú prístup k telocvični“.
Rusko údajne vo štvrtok nadránom zabránilo invázii dvoch ukrajinských rôt motorizovanej pechoty na svoje územie. Na odvrátenie ich prieniku do Belgorodskej oblasti na západe Ruska ruské sily použili bojové lietadlá a delostrelectvo, uviedlo ruské ministerstvo obrany. (tasr)
Jens Stoltenberg
Členské krajiny NATO súhlasia so vstupom Ukrajiny do Aliancie
„Všetci spojenci sa zhodli na tom, že Moskva nemá právo veta proti rozširovaniu NATO,“ povedal generálny tajomník Aliancie.
Španielsko je prvou krajinou Európy, ktorá dáva ženám platené menštruačné voľno
Návrh zákona z dielne ľavicovej vlády, respektíve španielskeho ministerstva pre rodovú rovnosť, schválil parlament 16. februára.
Najnovšiu špirálu vzájomných provokácií pritom nespustili Srbi, ale kosovský premiér Albin Kurti. Ten sa totiž ešte minulý rok rozhodol neuznávať srbské poznávacie značky, ktoré doteraz na svojich autách používajú mnohí kosovskí Srbi. Kurti pritom argumentoval tým, že Kosovo iba zavádza recipročné opatrenia voči Srbsku, ktoré samo neuznáva kosovské poznávacie značky. Christian Heitman vysvetľuje príčinu násilia v Kosove.
Moskva žiada predĺženie misie jadrových odborníkov v Záporožskej elektrárni
Šéf agentúry pre atómovú energiu predstavil súbor odporúčaní, ktoré by podľa neho Moskva aj Kyjev mali dodržiavať, aby sa vyhli úniku rádioaktívneho materiálu.
Plasty sú vo svojej podstate uhľovodíky. Podľa typu doplnené inými chemickými prvkami, či už kyslíkom, chlórom, fluórom a podobne. Uhľovodík ako taký môže byť zároveň zdrojom potravy pre mikroorganizmy a vzhľadom na množstvo plastového odpadu v prírodnom prostredí aj veľmi hojným zdrojom potravy. No a keď je niečo potenciálnym a výdatným zdrojom potravy, skôr či neskôr sa nájde (alebo vyvinie) organizmus, ktorý tento zdroj začne využívať. Píše Erik Potocký.
Lopušanová tretia v ankete Hráčka sezóny podľa IIHF, zvíťazila Knightová
O víťazke rozhodli svojimi hlasmi zástupcovia médií a pozvaní členovia rodiny IIHF.