Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. december 2015, 21:45

Pristáli. Vitajte, Iračania! (+foto)

Pristáli. Vitajte, Iračania! (+foto)

Irackí kresťania pristáli na košickom letisku (Flightradar24.com)

Utekali pred Islamským štátom, už sú v bezpečí pod Tatrami.

Irackí kresťania sú už na Slovensku. Lietadlo s utečencami pristálo na letisku v Košiciach dnes približne o 22.30. Teraz smeruje 149 asýrskych kresťanov do záchytného tábora v Humennom.

Utečenci leteli z irackého Erbilu charterovým letom. Presun sa viackrát odkladal. Pôvodne mali prísť už v pondelok, potom v stredu. Zdržanie spôsobila situácia vo vzdušnom priestore nad Irakom a Sýriou.

Skupina kresťanov sa doteraz nachádza v utečeneckom tábore v Erbile, približne 25 rodín utieklo do Kurdistanu pred Islamským štátom, aby si zachránilo holé životy.

Prečítajte si:
Akí ľudia k nám prišli? Zdieľať

Projekt presídlenia týchto ľudí ohlásili minulý týždeň nitrianske biskupstvo a ministerstvo vnútra. Rodiny preverili naše bezpečnostné zložky, po absolvovaní procedúry v táboroch nášho migračného úradu dostanú azyl.

Občianske združenie Pokoj a dobro ponúklo spolu s cirkvou v Nitre sieť dobrovoľníkov v nitrianskom regióne, kde by sa mohli po azylovom procese usadiť. Premiér Robert Fico však v nedeľu vyhlásil, že do obcí v okolí Nitry nepôjdu, ale štát nájde vlastné riešenie.

Pozrite si cestu Iračanov na Slovensko:

Pred odchodom na letisko. Tábor Mar Ellia v Erbile sa stal pre kresťanov útočiskom po tom, čo museli opustiť svoje domovy a utiecť pred ISIS.

Kňaz Douglas, ktorý je hlavou tábora Mar Ellia, kontroluje irackým kresťanom doklady.  

Začínajú nové životy.

Pripravení na Slovensko, v zimnom oblečení. 

Inzercia

Let z Erbilu do Košíc. Tesne pred pristátím. 

Pristáli.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Foto: TASR/Milan Kapusta

Ako uvádza agentúra TASR, za pomoc pri úniku pred hrozbou Islamského štátu poďakoval za skupinu chaldejský kňaz Douglas Al-Bazi, ktorý irackých kresťanov na ceste na Slovensko sprevádzal.

Douglas vyjadril vďaku slovenskej vláde, cirkvi a všetkým, čo sa na evakuácii a presídlení podieľali: „Ďakujem ľudu Slovenska, že otvoril náruč prenasledovaným kresťanom, ktorí potrebujú bezpečné miesto a nový domov. Vážime si vašu bezpečnosť a uisťujem vás, že naši ľudia sú mierumilovní a radi sa stanú vašou súčasťou. Ďakujem za vašu štedrosť, že ste prijali túto skupinu a dovolili môjmu ľudu stať sa produktívnymi občanmi tejto veľkej krajiny,“ uviedol otec Douglas, ktorý sa o niekoľko dní vracia naspäť do Iraku.

-rp-

Foto: Anton Frič

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami