Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. december 2015, 21:45

Pristáli. Vitajte, Iračania! (+foto)

Pristáli. Vitajte, Iračania! (+foto)

Irackí kresťania pristáli na košickom letisku (Flightradar24.com)

Utekali pred Islamským štátom, už sú v bezpečí pod Tatrami.

Irackí kresťania sú už na Slovensku. Lietadlo s utečencami pristálo na letisku v Košiciach dnes približne o 22.30. Teraz smeruje 149 asýrskych kresťanov do záchytného tábora v Humennom.

Utečenci leteli z irackého Erbilu charterovým letom. Presun sa viackrát odkladal. Pôvodne mali prísť už v pondelok, potom v stredu. Zdržanie spôsobila situácia vo vzdušnom priestore nad Irakom a Sýriou.

Skupina kresťanov sa doteraz nachádza v utečeneckom tábore v Erbile, približne 25 rodín utieklo do Kurdistanu pred Islamským štátom, aby si zachránilo holé životy.

Prečítajte si:
Akí ľudia k nám prišli? Zdieľať

Projekt presídlenia týchto ľudí ohlásili minulý týždeň nitrianske biskupstvo a ministerstvo vnútra. Rodiny preverili naše bezpečnostné zložky, po absolvovaní procedúry v táboroch nášho migračného úradu dostanú azyl.

Občianske združenie Pokoj a dobro ponúklo spolu s cirkvou v Nitre sieť dobrovoľníkov v nitrianskom regióne, kde by sa mohli po azylovom procese usadiť. Premiér Robert Fico však v nedeľu vyhlásil, že do obcí v okolí Nitry nepôjdu, ale štát nájde vlastné riešenie.

Pozrite si cestu Iračanov na Slovensko:

Pred odchodom na letisko. Tábor Mar Ellia v Erbile sa stal pre kresťanov útočiskom po tom, čo museli opustiť svoje domovy a utiecť pred ISIS.

Kňaz Douglas, ktorý je hlavou tábora Mar Ellia, kontroluje irackým kresťanom doklady.  

Začínajú nové životy.

Pripravení na Slovensko, v zimnom oblečení. 

Inzercia

Let z Erbilu do Košíc. Tesne pred pristátím. 

Pristáli.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Foto: TASR/Milan Kapusta

Ako uvádza agentúra TASR, za pomoc pri úniku pred hrozbou Islamského štátu poďakoval za skupinu chaldejský kňaz Douglas Al-Bazi, ktorý irackých kresťanov na ceste na Slovensko sprevádzal.

Douglas vyjadril vďaku slovenskej vláde, cirkvi a všetkým, čo sa na evakuácii a presídlení podieľali: „Ďakujem ľudu Slovenska, že otvoril náruč prenasledovaným kresťanom, ktorí potrebujú bezpečné miesto a nový domov. Vážime si vašu bezpečnosť a uisťujem vás, že naši ľudia sú mierumilovní a radi sa stanú vašou súčasťou. Ďakujem za vašu štedrosť, že ste prijali túto skupinu a dovolili môjmu ľudu stať sa produktívnymi občanmi tejto veľkej krajiny,“ uviedol otec Douglas, ktorý sa o niekoľko dní vracia naspäť do Iraku.

-rp-

Foto: Anton Frič

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami
pred hodinou

Rusko údajne vo štvrtok nadránom zabránilo invázii dvoch ukrajinských rôt motorizovanej pechoty na svoje územie. Na odvrátenie ich prieniku do Belgorodskej oblasti na západe Ruska ruské sily použili bojové lietadlá a delostrelectvo, uviedlo ruské ministerstvo obrany. (tasr)

pred 3 hodinami

Najnovšiu špirálu vzájomných provokácií pritom nespustili Srbi, ale kosovský premiér Albin Kurti. Ten sa totiž ešte minulý rok rozhodol neuznávať srbské poznávacie značky, ktoré doteraz na svojich autách používajú mnohí kosovskí Srbi. Kurti pritom argumentoval tým, že Kosovo iba zavádza recipročné opatrenia voči Srbsku, ktoré samo neuznáva kosovské poznávacie značky. Christian Heitman vysvetľuje príčinu násilia v Kosove.

pred 4 hodinami

Plasty sú vo svojej podstate uhľovodíky. Podľa typu doplnené inými chemickými prvkami, či už kyslíkom, chlórom, fluórom a podobne. Uhľovodík ako taký môže byť zároveň zdrojom potravy pre mikroorganizmy a vzhľadom na množstvo plastového odpadu v prírodnom prostredí aj veľmi hojným zdrojom potravy. No a keď je niečo potenciálnym a výdatným zdrojom potravy, skôr či neskôr sa nájde (alebo vyvinie) organizmus, ktorý tento zdroj začne využívať. Píše Erik Potocký.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.