Zápas za suverenitu
Poľský premiér varoval pred ohrozením budúcnosti EÚ

Poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto - TASR/AP
Tá podľa neho riskuje, že sa stane „centrálne riadeným organizmom vedeným inštitúciami zbavenými demokratickej kontroly".
Poľský premiér Mateusz Morawiecki to uviedol v liste, ktorý v pondelok zaslal lídrom EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.
Morawiecki uvedené tendencie označil za „nebezpečný fenomén, ktorý ohrozuje budúcnosť našej únie". Lídrov eurobloku preto vyzval, aby boli „otvorení dialógu" o reforme EÚ. Zároveň zdôraznil, že Poľsko zostane jej „lojálnym členom".
Poľský premiér tiež kritizoval nové právomoci eurokomisie týkajúce sa pozastavenia finančných zdrojov pri ohrození noriem týkajúcich sa korupcie a právneho štátu v jednotlivých členských krajinách bloku.
„Skutočne verím, že spoločne, v duchu vzájomného rešpektu a porozumenia - bez toho, že by sme vlastnú vôľu vnucovali iným - dokážeme nájsť riešenie, ktoré posilní našu Európsku úniu," napísal Morawiecki.
Poľská pravicovo-populistická vláda sa už roky sporí s EÚ pre kontroverzné reformy súdnictva. Tieto reformy presadzuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá tvrdí, že sú nevyhnutné na vykorenenie korupcie a pozostatkov komunizmu v justícii.
Podľa EÚ však kroky poľskej vlády podkopávajú nezávislosť súdnictva. Poľská vláda trvá na tom, že justičný systém a súdnictvo sú vo výhradnej kompetencii členských štátov a nie Únie.
Napätie vo vzájomných vzťahoch Bruselu a Varšavy sa vystupňovalo tento mesiac, po tom, čo poľský ústavnú súd rozhodol, že niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou.
Tento verdikt kritizovali viaceré členské štáty EÚ vrátane Francúzska či Nemecka. Podľa analytikov to môže predstavovať prvý krok k tomu, že Poľsko niekedy v budúcnosti vystúpi z EÚ.
V utorok má Morawiecki vystúpiť na pôde Európskeho parlamentu. Ako uviedol vo svojom liste, nadradenosť práva EÚ nad legislatívou jednotlivých štátov „nie je neobmedzená". Varoval, že „centrálne riadené inštitúcie zbavené demokratickej kontroly" by mohli transformovať EÚ „na organizáciu, ktorá odporuje našim spoločným hodnotám".

Prinášame komentovaný prehľad udalostí, ktoré rezonovali v uplynulých dňoch.
Dnes treba vedieť
Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o vyše 25 percent
Agentúra Bloomberg informovala, že ruská vláda má na budúci rok v úmysle zvýšiť rozpočtové výdavky na obranu zo súčasných 3,9 percenta HDP na šesť percent. V absolútnom vyjadrení sa výdavky na obranu zvýšia zo 6,4 bilióna rubľov na 10,8 bilióna rubľov.
Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom
"Dočasné stále kontroly by mohli ľudí od nelegálnej migrácie odradiť," povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pre nedeľník Welt am Sonntag. Dodala, že Nemecko už teraz zvýšilo počet policajtov na hraniciach s východnými susedmi.
Súhrn udalostí v piatok 22. septembra:
- Televízia Markíza zrušila predvolebnú debatu. Fico ani Pellegrini by neprišli. Matovič karhá Šimečku, že odmieta diskutovať.
- Matovič po bitke pred úradom vlády podal trestné oznámenie na Kaliňáka, prirovnal ho k Al Caponemu.
- Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša súd oslobodil spod obžaloby.
- Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených. Pri ukrajinskom útoku bolo zasiahnuté ruské námorné veliteľstvo na okupovanom Kryme.
- Čína v OSN žiadala ukončenie bojových operácií na Ukrajine.
- V Rusku naďalej pôsobí veľký počet zahraničných firiem, konštatuje správa Európskej komisie.
- Pápež František pricestoval do Marseille, uctil si pamiatku utečencov utopených v mori.
Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených
Gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin v statuse na platforme Telegram dodal, že medzi zranenými je jedno dieťa.
Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš daroval pri dnešnej audiencii pápežovi Františkovi plyšového medveďa. Hračka pochádza z trosiek domu, ktorý v januári zasiahla ruská raketa v Dnepri a zabila 46 ľudí vrátane troch detí. (vaticannews)
Cez víkend bude pršať a fúkať silný vietor, najmä na severe Slovenska
SHMÚ vydal výstrahy prvého i druhého stupňa. Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí v Žilinskom kraji. Podľa meteorológov tam môže ojedinele úhrn zrážok dosiahnuť 75 až 90 milimetrov. Výstraha platí počas celého víkendu.
Azerbajdžan vypravil do Karabachu autá s humanitárnou pomocou
Okolo 120-tisíc obyvateľov Náhorného Karabachu trpí vážnym nedostatkom potravín a liekov od konca minulého roka, keď Azerbajdžan začal blokovať jedinú cestu spájajúcu tento odštiepenecký región s Arménskom.
Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)
Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.
CDU/CSU žiada opatrenia na zníženie počtu azylantov
Strana predložila Spolkovému snemu návrh, ktorý „výrazne zníži nepoctivú migráciu a odbremení spolkové, krajinské a miestne úrady“.