Štúdium medicíny na Slovensku už dlhodobo končia väčšinovo ženy. V roku 2025 skončilo na všetkých našich lekárskych fakultách 1565 študentov, z toho bolo 1075 žien, teda necelých sedemdesiat percent. Na viacerých oddeleniach však vedúci lekári ženy nechcú. „Už na chodbe pred pohovorom mi primár povedal, že nevie, prečo mi odpísal, lebo on chce zobrať muža, a poslal ma rovno domov,“ hovorí začínajúca lekárka Etela, ktorá teraz skončila medicínu. Dokopy sa hlásila na deväť pracovísk, zobrali ju len na jedno. Jej spolužiaka všade.