Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2021, 16:19

Fico vs. súdy

Robert Fico prekračuje hranice, reaguje Ján Hrubala na obvinenia lídra Smeru

Robert Fico prekračuje hranice, reaguje Ján Hrubala na obvinenia lídra Smeru

Ján Hrubala. Foto – TASR/Martin Baumann

Fico na tlačovke koncom apríla vyhlásil, že na Úrade špeciálnej prokuratúry a na Špecializovanom trestnom súde sú ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.

Prax Špecializovaného trestného súdu v rozhodovaní o vzatí obvinených do väzby je relatívne konzistentná. Predseda ŠTS Ján Hrubala to uviedol na pondelkovom brífingu. Vyhlásil, že nepociťuje potrebu limitovania kolúznej väzby.

Tvrdí, že súd musí vždy uvažovať a aj uvažuje o nahradení väzby, ak pretrvávajú jej dôvody. Prípad advokáta Martina Ribára, ktorého Ústavný súd nariadil prepustiť z väzby, považuje za výnimku.

Hrubala zdôraznil, že v roku 2021 zatiaľ súd rozhodol o vzatí do väzby v 35 zo 45 žiadostí. V roku 2020 vyhovel 87 zo 112 žiadostí prokurátora.

„Nič dramatické sa v roku 2020 a ani v roku 2021 nedeje. Prax nášho súdu je relatívne konzistentná,“ podotkol.

ŠTS rozhodoval od roku 2010 celkovo o 647 návrhoch prokurátora na vzatie obvineného do väzby. Vyhovel mu v 482 prípadoch. „Približne v 30 percentách prípadov väzbu buď nahradíme, alebo konštatujeme, že neexistujú dôvody väzby,“ zhrnul predseda ŠTS.

Považuje za potrebné vzdelávanie verejnosti a vysvetľovanie postupov, ktoré v justícii fungujú. Volá po vecnej kritike, ktorá sa zakladá na pravdivých faktoch.

„Aj bez toho, aby zákonodarca čokoľvek urobil s väzbou, uprednostňujeme náhradu väzby a keď sa to čo i len trochu dá, nepovažujeme za potrebné brať do väzby. Nevyžívame sa v tom,“ povedal. Súhlasí, že v neskorších fázach kolúznej väzby je potrebné špecifikovať osoby, ktoré by mohol obvinený ovplyvňovať.

Prax súdov podľa neho neindikuje, že by aktuálna práva úprava týkajúca sa dôvodov a trvania väzby bola natoľko defektná, že by umožňovala držať obvinené osoby vo väzbe neodôvodnene. Má však pocit, že sa vyskytujú prieťahy v prípravnom konaní, ktoré podľa jeho názoru môžu byť dôvodom na prepustenie obvineného z väzby. Verí, že príde k zjednodušeniu prípravného konania.

Inzercia

Čítajte tiež

Kritické slová politikov na adresu sudcov vníma, ale nerobí z nich tragédiu. „Robert Fico prekračuje hranice, ktoré sú minimálne etického charakteru,“ zdôraznil.

Reagoval, že za prepustenie právoplatne odsúdeného Ľubomíra Kudličku z roku 2017 z väzby na kauciu nie je on a ani sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment trestne stíhaný.

„Sudca Kliment zrušil moje rozhodnutie len z toho dôvodu, aby som rozhodol o záruke. Neinštruoval ma záruku prijať,“ uviedol. Na margo Ficovho tvrdenia dodal, že nezistil žiadne skutočnosti, ktoré by potvrdzovali spoločnú dovolenku sudkyne ŠTS Pamely Záleskej s novinárkou mienkotvorného denníka.

Fico na tlačovej konferencii 27. apríla vyhlásil, že na Úrade špeciálnej prokuratúry a na ŠTS sú ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.

„Ak neurobí generálny prokurátor poriadky, bude potrebné urobiť poriadky s týmito ľuďmi, ktorí slúžia tejto vládnej garnitúre. Tie poriadky musí urobiť nová politická garnitúra,“ podotkol.

Zopakoval, že väzba je zneužívaná ako mučiaci nástroj. Potrebná je podľa neho zmena zákonov, „ktoré stanovia podstatne väčšiu mieru zodpovednosti týchto prisluhovačov vládnej koalícii, ktorých tu vidíme v týchto orgánoch na každodennej báze“.
 

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami
pred hodinou

Futbalisti Rakúska zvíťazili v nedeľnom stretnutí C-skupiny EURO 2020 nad Severným Macedónskom 3:1. Za Severné Macedónsko nastúpili v priebehu druhého polčasu na Národnom štadióne v Bukurešti aj dvaja hráči, ktorí si v minulej sezóne obliekali dresy slovenských fortunaligových klubov - Tihomir Kostadinov z MFK Ružomberok a Milan Ristovski z FC Spartak Trnava. (tasr)

pred hodinou

Srbský tenista Novak Djokovič sa stal druhýkrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále na parížskej antuke zdolal ako najvyššie nasadený hráč turnajovú päťku Gréka Stefanosa Tsitsipasa po vyše štvorhodinovej päťsetovej bitke 6:7 (6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Djokovič získal 19. grandslamový titul a už iba jeden ho delí od toho, aby sa dotiahol na Švajčiara Rogera Federera i Španiela Rafaela Nadala. (tasr)

pred 5 hodinami

V prvom šlágri EURO 2020 zvíťazili futbalisti Anglicka nad Chorvátskom 1:0. Trojbodový úlovok v nedeľnom dueli D-skupiny im zabezpečil gól Raheema Sterlinga z 57. minúty. Ďalší zápas na šampionáte odohrajú Angličania v piatok 18. júna proti Škótsku vo Wembley, Chorváti sa predstavia o tri hodiny skôr v Glasgowe proti Česku. (tasr)