Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
10. máj 2021

Spor v koalícii

Kolíková pripomína „našich ľudí“

Vyzerá to tak, že pozícia Igora Matoviča sa rozpadáva. Jeho vplyv na kľúčové politické rozhodnutia je čoraz menší.

Kolíková pripomína „našich ľudí“

TASR

Na problémoch Márie Kolíkovej môžeme vidieť, ako sa tu rodí nová odroda fenoménu „náš človek“. Od tej starej smeráckej sa líši odtieňmi a farbami. No nie princípom. Teda snahou chrániť a zľahčovať prešľapy našich…

Prekvapujúce pritom nie sú postoje premiéra a ďalších zainteresovaných, ale zhovievavosť médií. Ak by mal podobné problémy ako Kolíková ktokoľvek zo Smeru či z Pellegriniho tímu, investigatívne oddelenia by sa prehrievali aktivitou. V prípade ministerky, ktorá patrí k progresívnej skupine Za ľudí a ktorá má blízke vzťahy s Prezidentským palácom, je mediálny tlak na vysvetlenie jej podnikania skromný.

S ručením obmedzeným

Iste, ministerke môžeme veriť, že o sprenevere svojej sestry – a svojej firemnej spoločníčky v MK REAL – nevedela. Takisto jej môžeme veriť, že nevedela o prenájme priestorov ministerstva spravodlivosti firme s väzbami na svojho brata. Alebo o podobných obchodoch s RTVS a divadlom Nová scéna. Za podnikanie firmy zodpovedá jej vedenie, nie vlastník podielov.

Takto však problém vôbec nestojí. Pri ministerke spravodlivosti nemáme pochybnosti o trestnoprávnej rovine, ale skôr o tej morálnej.

Zaujímať by nás mal hlavne prípad firmy MK REAL, ktorá kriminálnym spôsobom siahla na peniaze vlastníkov bytov, ktoré jej nepatrili. Išlo o 16-tisíc eur. Mária Kolíková vlastní podiel v tejto firme s majetkom 300-tisíc eur osem rokov.

Zákon jej to nezakazuje. Takisto jej nepripisuje zodpovednosť za rozhodnutia konateľa.

Pri ministerke spravodlivosti však očakávame, že bude dlhoročne pôsobiť len v takých firmách, ktoré má preverené. A o ktorých má základný prehľad. Čiže v takých, kde môže ručiť (nie právne, ale morálne), že ich podnikanie bude čisté.

Právo a morálka

Ak ministerku nezaujíma profil firiem, z ktorých profitovala a v ktorých si drží podiely, je to chyba. Problém, ktorý ju môže dobehnúť…

Jednoducho, na členov vlády máme vyššie nároky. A na členov vlády, ktorí sú vyzdvihovaní ako vzory slušnosti a profesionality, to platí dvojnásobne.

Malá skúška správnosti: uspokojilo by nás, ak by Danko, Fico či Pellegrini vysvetlili spreneveru vo svojej firme tým, že o tom nevedeli a že treba konfrontovať konateľa? Alebo že zákon nevyžaduje od vlastníkov firmy, aby sa o ňu zaujímali? Nie, neuspokojilo.

Od ministerky Kolíkovej neočakávame, že s hanbou položí funkciu. To by bolo prehnané. Očakávame však, že prizná problém, prijme svoj diel zodpovednosti. A nebude sa vyhovárať na Kolíka (či na sestru).

Lebo ak by sme akceptovali tento postoj k veci, potom by sme mali byť rovnako tichí a chápaví aj pri ďalších kauzách tohto druhu.

V skratke: Kolíková by mala narážať na zvedavosť a primeranú kritiku médií. A následne kolegov a koaličných partnerov.

Ak to tak nie je, môžeme za tým vidieť protekcionizmus. Dvojaký meter. A istý typ selektívnej mediálnej a politickej imunity, ktorá má zaručovať nedotknuteľnosť „našich ľudí“.

Inzercia

A to je vlastne ešte väčší problém než to, ako sa k veci stavia ministerka.

Následky

Podnikanie Márie Kolíkovej je zaujímavé nielen tým, ako sa k nemu postavila väčšina médií a koalícia, ale aj nepriamymi, bočnými následkami. Sú dva.

Prvý sa týka expremiéra Matoviča.

Matovič patril k tým, ktorí sa pokúšali ministerku „grilovať“. Dôvod mohol byť nielen vecný, ale aj osobný. Kolíková, opretá o prezidentku Čaputovú, patrila k tej časti Za ľudí, ktorá dôrazne žiadala odchod Matoviča z čela vlády. Buď Matovič, alebo ja – vyhlásila v marci Kolíková.

Poslanci Obyčajných mali k podnikaniu ministerky najviac otázok aj najviac výhrad. Po stretnutí tvrdili, že ich nepresvedčila. Lenže – v snahe konfrontovať ministerku s jej podnikaníém boli opustení. Prevážili tlaky na jej ochranu.

Matovič prehral už druhú zrážku s ministerkou Kolíkovou. Najskôr sa musel pratať z postu premiéra a akceptovať, že Kolíková sa vráti tam, kde bola.

Dnes zas očakával jej odchod. No dozvedel sa len to, že ministerka na to nevidí dôvod. A že má podporu premiéra Hegera a jeho vlády.

Druhý z bočných následkov Kolíkovej problémov sa týka Borisa Kollára a jeho väzobne stíhaného kamaráta Vladimíra Pčolinského.

Kollár využil zraniteľnosť Kolíkovej a dotlačil ju ku kompromisom pri novele zákona, ktorou sa má skrátiť kolúzna väzba. Presnejšie: má sa obmedziť jej predlžovanie. Na čo netrpezlivo čaká Pčolinský.

A okrem neho aj partia stíhaných oligarchov z obchodného pozadia Smeru.

Takže: na začiatku ministerka nevedela, čo robí jej nevlastná sestra. A na konci, pre zmenu, veľmi dobre vie, kto bude na jej chybách zarábať.

Smer s Borisom Kollárom hladko dosiahli to, čo potrebovali.

Malý okružný výlet cez všetky podoby „našich ľudí“ sa tým uzavrel.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.