Vláda bude rokovať o Pláne obnovy, výstavbe ciest či eurofondoch

Kabinet má rozhodnúť o finálnom návrhu Plánu obnovy, ktorý musí Európskej komisii oficiálne predložiť do 30. apríla.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Plán obnovy a odolnosti, harmonogram prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry či rôzne informácie o eurofondoch. Aj o tom by mala v stredu rokovať vláda.

Kabinet má rozhodnúť o finálnom návrhu Plánu obnovy, ktorý musí Európskej komisii oficiálne predložiť do 30. apríla. Na základe tohto plánu by malo Slovensko v rokoch 2021 až 2026 preinvestovať takmer 6,6 miliardy eur v piatich prioritných oblastiach. Jeho súčasťou musia byť reformy, musí byť tiež v súlade s odporúčaniami, ktoré dala Slovensku EK. Na zelenú transformáciu musí ísť aspoň 37 % celkovej alokácie, na digitálnu 20 %.

Harmonogram prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry z dielne ministerstva dopravy by mala rovnako prerokovať vláda. Materiál počíta s investíciami do ciest v objeme 0,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Nadväzuje na vládou už schválený materiál o prioritách vo výstavbe cestnej infraštruktúry.

Z operačných programov programového obdobia 2014 – 2020 malo Slovensko ku koncu marca vo vyhlásených výzvach a vyzvaniach alokovaných viac ako 127 % disponibilnej sumy. Zazmluvnenie projektov bolo na úrovni 83,54 %, čo predstavuje 12,82 miliardy eur a čerpanie eurofondov dosiahlo úroveň 44,97 %, čo je 6,9 miliardy eur. Do konca roka 2023 treba ešte vyčerpať 9,22 miliardy eur vrátane dodatočných zdrojov pridelených v rámci iniciatívy REACT-EU. Vyplýva to z materiálu Implementácia európskych štrukturálnych a investičných fondov k 31. marcu 2021, o ktorom budú ministri tiež diskutovať.

Na to, aby Slovensko mohlo predložiť EK Partnerskú dohodu na roky 2021 – 2027 aj s rozdelením alokácií eurofondov medzi jednotlivé ciele politiky súdržnosti, je potrebné v návrhu urobiť niekoľko zmien. Prvou je presun viac ako miliardy eur (10 %) z alokácie pre menej rozvinuté regióny výlučne na projekty realizované v Bratislavskom samosprávnom kraji. Vyplýva to z informatívneho materiálu, ktorý na rokovanie vlády predkladá Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
stavba plán obnovy
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť