Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2021, 10:42

Zatvorené kostoly

Vláda spravila menší ústupok. Cez Veľkú noc môžete navštíviť kostol individuálne

Vláda spravila menší ústupok. Cez Veľkú noc môžete navštíviť kostol individuálne

Foto – TASR

Veriaci budú môcť ísť na spoveď alebo súkromnú modlitbu. Verejné bohoslužby sa sláviť nebudú. Parlament vyzval vládu, aby ich povolila aspoň vonku.

Po tlaku biskupov a veriacich urobila vláda tesne pred Veľkou nocou voči veriacim malý ústupok. Povolila výnimku, na základe ktorej bude možné cez sviatky individuálne prísť do kostola.

Vláda to schválila na dnešnom rokovaní.

Podľa uznesenia bude možné ísť do kostolov „na účely individuálnej duchovnej starostlivosti“. Podmienkou ostáva prísne dodržiavanie epidemických pravidiel.

Veriaci tak budú môcť ísť na spoveď alebo súkromnú modlitbu. Slávenie verejných bohoslužieb nebude povolené, ľudia budú môcť omše sledovať iba online.

Biskupi sú radi, Heger vraví, že nejde o poľavenie

Predstavitelia cirkvi sa voči pretrvávajúcim prísnym obmedzeniam v posledných dňoch tvrdo ohradili. Dnešný ústupok vlády vítajú.

„Sme radi, že vláda rozhodla legálne garantovať aspoň možnosť individuálnej pastorácie,“ reaguje na rozhodnutie vlády hovorca KBS Martin Kramara. 

„Z rozhodnutia vyplýva, že cesta do a z kostola dostala výnimku zo zákazu vychádzania. Kto bude chcieť, môže sa aspoň súkromne pomodliť v kostole, za dodržania platných hygienických predpisov. Doteraz sa, žiaľ, opakovane stávalo, že polícia kostoly zatvárala. Veríme, že po tomto uvoľnení príde čoskoro aj k uvoľneniu zákazu verejných bohoslužieb.“

Presné podmienky výkonu individuálnej duchovnej starostlivosti určí vo vyhláške hlavný hygienik. Potvrdil to aj budúci premiér Eduard Heger. „Verím, že každý kresťan si ctí život a ochranu zdravia a v záujme toho bude opatrný,“ povedal.

Výnimka, podľa neho, nemá byť zneužívaná na cestovanie medzi okresmi. Nemyslí si, že ide poľavenie v dodržiavaní opatrení, pretože to schválilo aj konzílium odborníkov. „Dnes môžete ísť k psychiatrovi, ale nemôžete ísť k duchovnému, ktorý robí podobnú činnosť,“ povedal v rádiu Expres.

Poslanci okolo Tarabu chcú omše aspoň vonku

O pravidlách v súvislosti s bohoslužbami sa dnes hovorilo aj v Národnej rade. Parlament vyzval vládu, aby povolila slávenie veľkonočných bohoslužieb aspoň vo vonkajších priestoroch pri dodržaní odstupov a ďalších hygienických opatrení. Vyplýva to z procedurálneho návrhu poslanca Tomáša Tarabu, ktorý parlament odobril. Informovala o tom agentúra TASR.

Poslanec odôvodnil návrh pekným počasím. Podporilo ho zo 133 prítomných 71 poslancov, proti boli štyria a zdržali sa 46 poslanci.

Inzercia

Výzvu podporili zväčša opoziční poslanci, ako aj viacerí poslanci Sme rodina. Za Tarabov návrh hlasovali aj niekoľkí poslanci z hnutia OĽaNO.

„Zvažovaná možnosť slávenia v exteriéri je, pravdaže, lepšia než úplný zákaz,“ reaguje na návrh hovorca biskupov Kramara.

Tlak cirkvi a veriacich

Cirkev v poslednom období čoraz hlasnejšie naliehala na aspoň minimálne uvoľnenie pravidiel pre duchovnú pastoráciu. Predseda KBS arcibiskup Stanislav Zvolenský sa v pondelok stretol s budúcim premiérom Eduardom Hegerom a hovorili o tejto téme. Heger prisľúbil, že sa budú snažiť nájsť riešenie.

Stretnutiu arcibiskupa Zvolenského a ministra Hegera predchádzal ostrý list predsedu KBS z minulého týždňa, v ktorom uviedol, že ignorovanie zásadných požiadaviek cirkvi sa stalo neudržateľné.

„Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú starostlivosť,“ písal v liste arcibiskup Zvolenský. „Kým lekári a vedci v konzíliách majú pre legitímne prejavy náboženskej slobody aj vo výnimočnom stave pochopenie, tieto sa pravdepodobne stali predmetom na výmenu pri politických súbojoch,“ dodal.

Do kritiky vlády sa pustil aj bývalý výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. „Už v tom sme raritou, že neviem, či ešte je v Európe iná krajina, kde cez Veľkú noc budú zakázané verejné bohoslužby. Nemáme iný covid ako inde a podozrievať ostatné vlády z nezodpovednosti sa nedá. Ale aby vláda neumožnila ani individuálnu pastoráciu, je jednoducho veľká nehoráznosť,“ napísal minulý týždeň Ziolkovský na sociálnej sieti. 

Na povolenie aspoň individuálnej pastorácie, súkromných návštev kostolov či bohoslužieb v exteriéri apelovalo v uplynulých týždňoch aj mimoparlamentné KDH. „Sme radi, že aj náš apel i aktivita cirkví boli vypočuté a počas Veľkej noci budú môcť veriaci za dodržania prísnych podmienok pristúpiť k individuálnej pastorácii a osobne navštíviť kostol. Mrzí nás, že neboli vypočuté naše ďalšie návrhy, vrátane možnosti sláviť bohoslužby na verejnom priestranstve a veríme, že čoskoro sa tak stane," konštatuje KDH.

 

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, informoval o „bezprecedentnom kybernetickom útoku“ na svoju webovú stránku. Enerhoatom spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené. Webová stránka úradu bola podľa Enerhoatomu „napadnutá z ruského územia“. (tasr)

pred hodinou
pred hodinou

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred hodinou

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred hodinou

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred hodinou

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.