Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. marec 2021, 16:23

Koronavakcína

ŠÚKL odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZenecy na Slovensku

ŠÚKL odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZenecy na Slovensku

Foto – TASR/AP

Očkovanie touto vakcínou však pozastavila už dvadsiatka krajín. Najnovšie aj Nemecko, Francúzsko a Taliansko.

Štátny ústav na kontrolu liečiv odporúča na Slovensku pokračovať v očkovaní vakcínou AstraZeneca. Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú všetky riziká. Ústav to uviedol na sociálnej sieti.

ŠÚKL sleduje podozrenia na nežiaduce účinky vakcín hlásené nielen na Slovensku, ale aj v európskych štátoch. Viaceré krajiny v posledných dňoch pozastavili očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od AstraZenecy alebo pozastavili použitie niektorých šarží po evidovaní hlásení, ktoré sa týkali výskytu krvných zrazenín u ľudí očkovaných touto vakcínou.

„Pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná. Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú tomu, že by zaznamenané prípady trombembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou AstraZeneca,“ priblížil ŠÚKL.

Ostatné členské štáty EÚ spolu s krajinami, ako je Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Mexiko, pokračujú v očkovaní. V Spojenom kráľovstve a EÚ bolo dokopy podaných vyše 17 miliónov dávok vakcíny a počet komplikácií spojených s krvnými zrazeninami u očkovaných ľudí nebol vyšší ako u bežnej populácie.

Prínosy vakcíny podľa ŠÚKL tak aj naďalej prevyšujú všetky riziká, čo bolo tiež potvrdené Európskou liekovou agentúrou, Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou spoločnosťou pre trombózu a hemostázu.

„Štátny ústav preto na základe všetkých dostupných dôkazov a takisto na základe nepriaznivej epidemiologickej situácie na Slovensku odporúča pokračovať v očkovaní touto vakcínou,“ skonštatoval ŠÚKL.

V prípade, že ŠÚKL bude mať pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, bezodkladne prijme kroky na zabezpečenie ochrany zdravia ľudí, napríklad preventívnym zablokovaním šarže vakcíny.

„V prípade akýchkoľvek pochybností o očkovaní jednou z vakcín je potrebné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, ktorý na základe znalostí celkového zdravotného stavu posúdi vhodnosť očkovania,“ zdôraznil na záver ŠÚKL.

ŠÚKL analyzuje prípad Slovenky Antónie

Pred časom Slovenskom rezonoval prípade úmrtia 38-ročnej učiteľky Antónie, ktorá bola dva týždne pred smrťou zaočkovaná vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Reportáž priniesla RTVS. Štátny ústav v tomto prípade pokračuje v hodnotení kauzality. 

Pri stanovení toho, či ide o možnú súvislosť medzi vakcínou a nežiaducou reakciou, je potrebné vziať do úvahy celkový zdravotný stav očkovaného, iné užívané lieky a ďalšie faktory, hovorí hovorkyňa ústavu na kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

„Na základe doteraz dostupných údajov nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL s dôvetkom, že po získaní potrebných informácií prípad vyhodnotia a o výsledku budú transparentne informovať.

Jurkemíková pripomenula, že ŠÚKL komunikuje aj s ostatnými liekovými agentúrami. Hlásené podozrenia na nežiaduce účinky zo Slovenska aj ostatných európskych krajín vyhodnocuje na dennej báze.

Tému komunikovalo na sociálnej sieti aj ministerstvo zdravotníctva. 

Michal Palkovič, riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, sa k prípadu vyjadril takto: „Všetky doterajšie indície naznačujú, že v tomto prípade nebol súvis medzi očkovaním a úmrtím, ale definitívne závery poskytneme až po vyhodnotení záverov vykonanej pitvy.“

Inzercia

PROSBA NA MÉDIÁ: PO OČKOVANÍ ≠ KVÔLI OČKOVANIU Nielen hoaxy z dezinformačných webov, ale aj nepoctivá práca niektorých...

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Nedeľa 14. marca 2021 Zdieľať

Podľa Európskej liekovej agentúry „doteraz dostupné informácie naznačujú, že výskyt trombózy medzi zaočkovanými ľuďmi nie je vyšší ako počet pozorovaný u bežnej populácie“. Aj podľa WHO nebola doteraz potvrdená žiadna kauzálna spojitosť medzi úmrtiami a očkovaním.

Reportážou RTVS sa bude zaoberať aj Rada pre vysielanie a retransmisiu. 

„Sťažovatelia namietali predovšetkým skresľovanie informácií o vplyve vakcíny na zdravie osôb a navodzovanie dojmu o tom, že vakcína bola hlavnou príčinou smrti. Vo výhradách uviedli i zastrašovanie verejnosti a šírenie paniky medzi osobami, ktoré sú na očkovanie spomínanou vakcínou objednaní,“ uviedla hovorkyňa rady Ivana Čaučíková.

Rada bude skúmať možné porušenie zákona o povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov a povinnosti oddeliť názory a hodnotiace komentáre od informácií spravodajského charakteru. Podľa portálu O médiách bola redaktorka daného príspevku tiež v konflikte záujmov. Redaktorka Miroslava Ščobíková v reportáži neuviedla, že so zosnulou učiteľkou mala blízky vzťah – boli kamarátky.

Očkovanie vakcínou od AstraZenecy pozastavujú Nemci, Francúzi aj Taliani

Francúzsko a Taliansko sa dnes pridalo k Nemecku, ktoré preventívne pozastavuje očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca pre podozrenie zo závažných nežiaducich účinkov. Vo viacerých prípadoch sa preverujú konkrétne šarže očkovacej látky.

Francúzsko podľa prezidenta krajiny Emmanuela Macrona pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy najmenej do utorka popoludnia. EMA vtedy vydá svoje odporúčanie v súvislosti s touto vakcínou, pripomína AP.

Macron dôvody tohto rozhodnutia neuviedol. Prezident však podľa svojich slov dúfa, že krajina bude môcť touto vakcínou čoskoro opäť očkovať. Talianska agentúra pre lieky v pondelok uviedla, že očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca prerušuje v rámci bezpečnostných a dočasných opatrení a čaká na rozhodnutie EMA.

Viaceré európske krajiny už očkovanie vakcínou od AstraZenecy pozastavili. Nemecké ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že rozhodnutie o pozastavení očkovania prijalo ako preventívne opatrenie na základe odporúčania nemeckého Inštitútu Paula Ehrlicha (PEI), ktorý v súvislosti s vakcínami od AstraZenecy žiada ďalšie vyšetrovanie.

Očkovanie látkou od tejto britsko-švédskej spoločnosti v nedeľu z preventívnych dôvodov pozastavilo aj Holandsko a predtým tak urobili i Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a Írsko. Rakúsko, Taliansko, Estónsko, Litva, Lotyšsko a Luxembursko prestali pre podozrenia na nežiaduce vedľajšie účinky používať niektoré šarže danej vakcíny. 

Problémy v súvislosti s vakcínou od AstraZenecy vznikli minulý týždeň, keď v Dánsku zomrela pacientka na následky krvných zrazenín. Aj v Nórsku boli krátko po očkovaní hospitalizovaní traja zdravotníci s krvácaním, krvnými zrazeninami a nízkym počtom krvných doštičiek. Nie je však jasné, či v tomto prípade ide o spojitosť s očkovaním, a prípady sa stále prešetrujú.

Vakcína od výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Počas ruskej okupácie Charkovskej oblasti bol unesený a zabitý aj ukrajinský spisovateľ a básnik Volodymyr Vakulenko, ktorý bol autorom detských kníh. Spoločne so synom Vitalijom ich zadržali Rusi koncom marca neďaleko mesta Izium. Rodina spisovateľa až doteraz nevedela, čo sa s ním stalo. Po oslobodení Iziumu sa neďaleko mesta našlo masové pohrebisko. Nedávne testy DNA pochovaných obetí potvrdili, že je medzi nimi aj Vakulenko. (tasr)

pred 34 minútami

„Všetko sme na Luníku naviazali na kreditný systém a elektrinu sme naviazali na nájom. Ak obyvateľ nemá aktuálny nájom za mesiac zaplatený, tak si elektriku nemôže dobiť. Človek je tak nútený zaplatiť si nájom. Odkedy máme kreditný systém, všetci si v obytnom dome, ktorý prešiel pod našu mestskú časť, platia nájom, je to 48 bytov, žiadny dlh. Do pokladnice našej mestskej časti prišiel príjem a mohli sme zainvestovať do bytového domu," vraví starosta Luníka IX. Marcel Šaňa.

pred 37 minútami

Jadrový arzenál Číny sa do roku 2035 pravdepodobne viac než strojnásobí, a to na 1500 jadrových hlavíc. V utorkovej výročnej správe o čínskej armáde to uviedlo americké ministerstvo obrany, ktoré okrem iného poukázalo aj na rastúcu sofistikovanosť čínskych vzdušných síl. Podľa Washingtonu predstavuje Čína pre USA najzávažnejšiu výzvu. Ako sa uvádza v predmetnej správe, Peking posilnil svoje jadrové, ako aj konvenčné sily. (tasr)

pred 44 minútami

V dôsledku výpadkov  dodávok elektriny sa v Kyjeve šesťnásobne zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri dopravných nehodách. Uviedol to predstaviteľ kyjevskej polície Andrij Molokojedov. Podľa neho sa viac ako zdvojnásobil aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov. Úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné dopravné značky a dopravu na križovatkách začali riadiť aj regulovčíci. (tasr)

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.