Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2021, 19:00

Koronakríza

Čiernych okresov je už 19, vláda bude rokovať o nákupe vakcíny Sputnik V

Čiernych okresov je už 19, vláda bude rokovať o nákupe vakcíny Sputnik V

Počet hospitalizovaných pacientov s covidom stále rastie.

Situácia v súvislosti s koronavírusom sa mierne zhoršila, ale nie razantne. Čísla mierne rastú. Na ochorenie zomiera denne v priemere 108 ľudí.

Reprodukčné číslo mierne narástlo a pohybuje sa na úrovni 1 až 1,1.

Počet hospitalizovaných naďalej rastie, momentálne stúpol z 3652 na 3872 osôb. Stúpol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z 316 na 337. Sedemdňový priemer vykonaných testov je 224-tisíc.

Pozitivita vykonaných PCR testov je na úrovni 20 percent a pozitivita vykonaných antigénových testov je na úrovni jedného percenta. Sedemdňový priemer pozitívnych PCR aj antigénových testov je na úrovni 4793.

Stále rastie aj počet výjazdov zdravotnej záchrannej služby k pacientom s novým koronavírusom. Počet voľných lôžok s kyslíkom klesol na 712.

Krajčí tiež priblížil, že počet úmrtí na ochorenie či s ochorením COVID-19 je na čísle 7365. V karanténe je 1543 zdravotníckych pracovníkov. Celkovo aplikovali už 311 293 vakcín proti koronavírusu, aplikovaná druhá dávka bola už v 69 395 prípadoch. Zaočkovaných už bolo 30 percent všetkých učiteľov.


Foto – TASR

Krajčího sa novinári na tlačovke pýtali aj na politickú zodpovednosť za zlú epidemiologickú situáciu. „Je mi ľúto, že sa prísnejšie nepostupovalo skôr,“ hovorí Marek Krajčí s tým, že vláda mala prijať tvrdší lockdown už pred Vianocami. 

Vysoká migrácia medzi Slovenskom a Britániou spôsobila, že tu máme veľkú mieru britskej mutácie. O covid automate hovorí, že odborníci sa môžu zamyslieť nad jeho prehodnotením a pandemická komisia ho môže následne pozmeniť.

Minister zdravotníctva reagoval aj na požiadavku biskupov o otvorení kostolov: „Každé ďalšie uvoľnenie môže eskalovať súčasnú ťažkú situáciu. Potrebujeme sa dostať do bordovej zóny, urobme preto maximum. Ak čokoľvek otvoríme, vyvolá to lavínu ďalších žiadostí. Niektoré veci, žiaľ, nejdú a pokiaľ by sme si ich dopriali, v nemocniciach to neustojíme.“

Katolícki biskupi dnes poslali premiérovi Igorovi Matovičovi a členom vlády list, v ktorom ich upozorňujú, že celoplošný zákaz verejných bohoslužieb je už neúnosný.

Pribudli štyri čierne okresy

Krajina je v rámci covid automatu celá čierna. V čiernom, teda štvrtom stupni varovania sa nachádza 19 okresov. Ide o okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen.

V treťom, teda bordovom stupni varovania sa nachádza 50 ďalších okresov. V druhom, červenom stupni varovania sa nachádza desať okresov. 

Na Slovensku je výrazne zastúpená britská mutácia koronavírusu. Ďalšie vzorky bude úrad verejného zdravotníctva vyhodnocovať tento týždeň.

Hlavný hygienik Ján Mikas ľudí poprosil, aby pomáhali pri samotrasovaní v prípade, ak im vyjde pozitívny výsledok testu na koronavírus. Avizoval, že sa zavedie aj sekvenačná metóda, ktorá sa bude realizovať na piatich až desiatich percentách vzoriek. Vznikne aj deväť sekvenačných centier

Inzercia

Vláda bude rokovať o nákupe ruskej vakcíny

Pandemická komisia odporučila vláde, aby začala rokovať s ruskou stranou a vzhľadom na závažnú epidemickú situáciu a nedostatok vakcín zaobstarala dostatočné množstvo vakcín Sputnik V. Vláda sa má témou zaoberať vo štvrtok.

Ak ju odobrí, ministerstvo zdravotníctva by potom mohlo vakcínu začať nakupovať. Krajčí zatiaľ nevedel povedať, kedy by mohla ruská vakcína na Slovensko prísť.

„Nemôžeme zaháľať, je dôležité ju mať k dispozícii. Začneme ňou očkovať, keď budeme vedieť, že je bezpečná,“ povedal minister Krajčí. 

Na otázku, či budeme čakať na schválenie Európskou liekovou agentúrou, infektológ Jarčuška povedal, že to za určitých okolností nemusíme. Vakcína musí mať podľa neho dobré parametre, a to účinnosť, bezpečnostný profil a má byť využívaná niekde, aby k nej boli údaje. V prípade, že by vakcína Sputnik V bola registrovaná, musí ju mať Slovensko už zakontrahovanú.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka s vedcami: Prvenstvo v počte obetí je tragické, podľa Kollára sa nachádzame v dátovom pekle Zdieľať

O možnom očkovaní ruskou vakcínou dnes na sociálnej sieti písal aj premiér Igor Matovič. Sputnik je podľa jeho slov vakcína s vynikajúcou účinnosťou a s rokovaním o jej dodávkach treba začať čo najskôr aj vzhľadom na meškajúce dodávky vakcín registrovaných Európskou úniou.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je podstatné, aby vakcína z akejkoľvek krajiny bola overená a registrovaná Európskou liekovou agentúrou.

Šéfka slovenskej liekovej agentúry Zuzana Baťová minulý týždeň v rozhovore pre Postoj varovala pred očkovaním Sputnikom bez registrácie od Európskej liekovej agentúry.

„Nehovorím, že ktorákoľvek neregistrovaná vakcína je dobrá alebo zlá. Nevieme to, lebo nemáme žiadne informácie. To je ten rozdiel. Ja neodporúčam používať akúkoľvek neregistrovanú vakcínu bez zhodnotenia jej bezpečnosti, účinnosti a farmaceutickej kvality. Je jedno, či je čínska, ruská, alebo z Nového Zélandu. Keď prejde posúdením a budeme vidieť skutočné originálne dáta, potom vám budeme vedieť povedať, či je vakcína v poriadku alebo nie a či odporúčame jej používanie,“ povedala Baťová.

 

 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Základné školy v bratislavskom Starom Meste prechádzajú od pondelka opäť na dištančné vzdelávanie. Do školy pôjdu len deti, ktorých rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre, alebo ak majú obaja potvrdenie, že nemôžu pracovať z domu. Dôvodom je zhoršenie pandemickej situácie v mestskej časti, hoci nie na samotných školách. (tasr)

pred 27 minútami

Incident v Charkove ukazuje, že slová v zahraničnej politike majú naozaj väčšiu váhu, ako v tej vnútornej, a musíme vážiť, ako ich používame. V reakcii na posprejovanie budovy slovenského konzulátu v ukrajinskom meste Charkov uviedol slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. (tasr)

pred 28 minútami

Televízia CBS informovala o tom, že Senát štátu Alabama hlasovaním schválil to, aby sa zmena pohlavia dieťaťa hormonálnym alebo chirurgickým spôsobom dala klasifikovať ako zločin. Za hlasovalo 23 senátorov, proti boli štyria. Rozhodnutie teraz mieri do alabamskej Snemovne reprezentantov. „Deti nie sú dostatočne vyspelé na to, aby robili takéto rozhodnutia týkajúce sa operácií a liekov,“ povedal senátor Shelnutt pre Local 12. „Naším cieľom je ochrániť ich.“ O tejto téme Senát hlasoval po tom, ako médiá pripomenuli, že Dr. Rachel Levine, nový tajomník Ministerstva zdravotníctva USA, podporuje farmaceutickú zmenu pohlavia v prípadoch transrodových detí.

pred 50 minútami

V Česku pribudlo za štvrtok 14 554 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Je to o niečo menej než v predchádzajúcich dvoch dňoch a o 28 prípadov menej ako pred týždňom. Pribudlo aj najmenej 90 úmrtí, nejde však o konečné číslo, keďže tento údaj sa dopĺňa spätne aj v priebehu niekoľkých dní. (tasr)

pred hodinou

PCR testy zachytili vo štvrtok na Slovensku 2423 pozitívnych na koronavírus, vykonali celkovo 11 749 testov. Počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa zvýšil o 105. Počet hospitalizovaných vzrástol na 3967. (tasr)

💉 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 333 005, za predchádzajúci deň pribudlo 4 089 zaočkovaných....

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Piatok 5. marca 2021