Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Nový pomocný biskup

Knihy asi písať nebudem. Chcem sa viac stretávať s ľuďmi ako sedieť v kancelárii

Vysviacka nitrianskeho pomocného biskupa bude koncom apríla, dovtedy zostáva Peter Beňo v Skalke nad Váhom.

„Aj pre súčasnú pandemickú situáciu som po dohode s diecéznym biskupom Judákom pristúpil na najneskorší možný termín v nádeji, že už sa opatrenia uvoľnia a na vysviacke sa bude môcť zúčastniť každý, kto bude mať záujem,“ hovorí v Postoj TV pomocný biskup Beňo.

O svojom menovaní sa dozvedel len niekoľko dní pred oficiálnym zverejnením od apoštolského nuncia. „Naozaj ma to veľmi prekvapilo. Už od detstva som chcel byť kňazom, ale nikdy som nemal túžbu po takomto úrade. Nie som typ teológa-filozofa, knižky asi písať nebudem. Chcel by som preto v tejto svojej novej službe robiť naďalej to, čo viem, byť viac pastoračne medzi ľuďmi, ako sedieť za stolom v kancelárii,“ načrtáva biskup svoju víziu.

V súčasnosti pôsobí na pútnickom mieste Skalka nad Váhom. Práve odkaz pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika si chce priniesť aj do biskupského pôsobenia. „Svätí pustovníci nás aj v dnešnej dobe učia vyrovnanosti medzi prácou a modlitbou, učia nás hľadať si priestor na ticho a samotu. Toto všetko potrebuje aj biskup, aby mal čas na budovanie vzťahu s Pánom a vo svojej činnosti nehlásal seba, ale to, čo od neho dostáva,“ vysvetľuje.

Celý rozhovor s novým pomocným biskupom aj o tom, kto ho ovplyvnil pri rozpoznávaní povolania, si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:   

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame