Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. január 2021, 17:42

Celoplošné testovanie

Sulík ho pokladá za mrhanie zdrojov, Remišová konkrétny plán ešte nevidela

Sulík ho pokladá za mrhanie zdrojov, Remišová konkrétny plán ešte nevidela

Veronika Remišová a Richard Sulík. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Boris Kollár víta každý krok, ktorý by mohol zvrátiť pandémiu, no je podľa neho dôležité, aby sa uprednostnili názory odborníkov.

Celoplošné testovanie avizoval premiér Igor Matovič po pondelkovom rokovaní vlády. Opakovať sa má v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta. Pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne. Samosprávy v najpostihnutejších regiónoch premiér vyzval, aby, pokiaľ majú na to kapacity, uskutočnili testovanie už najbližší víkend. Absolvovanie testu má byť podmienkou na uplatnenie si výnimky zo zákazu vychádzania vrátane cesty do práce či pobytu v prírode.

Na pondelkovom zasadnutí vlády sa však podľa slov Richarda Sulíka nedohodlo nič konkrétne v súvislosti s celoplošným testovaním. SaS predbežne súhlasí s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch, nie však s celoplošným testovaním.

„V prvom rade treba povedať, že sa včera na vláde nedohodlo nič konkrétne v súvislosti s celoplošným testovaním. Predbežne súhlasíme s tým, že by bolo plošné testovanie najbližší víkend v najzamorenejších okresoch, ako sme to navrhovali v novembri v našom Semafore zdravia. V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidíme žiaden zmysel, ale, naopak v ňom vidíme mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi,“ uviedol Sulík.

Podľa Remišovej sa treba sústrediť na očkovaciu kampaň

Konkrétny návrh riešenia organizácie celoplošného testovania ešte premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím podľa Veroniky Remišovej nepredložili.

„Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah,“ uviedla šéfka strany Za ľudí.

Strana podporuje testovanie v najviac postihnutých okresoch, kde má najväčší význam, a tiež v podnikoch, ktorým treba pomôcť vytvoriť infraštruktúru na testovanie. „Čo sa týka konkrétneho návrhu riešenia, ten premiér s ministrom zdravotníctva ešte nepredložili. Vyjadrím sa, keď riešenie uvidím,“ reagovala na zámer celoplošného testovania.

Podľa Remišovej sa treba sústrediť na očkovaciu kampaň, pretože očkovanie sa zatiaľ ukazuje ako jediné trvalé riešenie pandémie. „Tu navrhujem zlepšiť komunikáciu a osvetu medzi ľuďmi. Pre úspech očkovania a dodržiavanie opatrení je komunikácia zo strany vlády mimoriadne dôležitá,“ dodala.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga súhlasí s celoplošným testovaním, iba ak sa tým neohrozia kolabujúce nemocnice a vyťažený personál. Verí, že sa nájde model, ako to spraviť.

„Testovanie je dobrý krok, ale nesmieme rezignovať na poctivejšie dodržiavanie zásad R-O-R a zníženej mobility, ráznejšiu kontrolu lockdownu, prísnejšiu kontrolu hraníc, ako aj zapojenie zamestnávateľov do testovania,“ napísal Šeliga na sociálnej sieti.

Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár i jeho hnutie vítajú každý krok, ktorý by mohol zvrátiť pandémiu a pomohol znížiť krivku počtu nakazených. „Je dôležité, aby sme podľa možností uprednostnili názory odborníkov,“ dodala Linda Tribusová z tlačového oddelenia Sme rodina.

Riešením je cielené, nie celoplošné testovanie, vravia lekári

Slovenská lekárska komora vidí zmysel v cielenom testovaní, nie však v celoplošnom. Označuje to za mrhanie ľudskými kapacitami. Dôležitosť kladie skôr na využívanie zdravotníkov pri očkovaní.

Plánované celoplošné testovanie v súčasnej epidemickej situácii nepovažuje komora za prostriedok, ktorý pomôže zvládnuť pandémiu. „Naopak, skôr sa obávame, že pri ňom môže dôjsť k ohrozeniu zdravia našich občanov, a to nielen vzhľadom na počasie, ak si uvedomíme, že by mali dlhé hodiny čakať v mrazoch, ale aj na fakt, že zápasíme s novou, oveľa infekčnejšou formou vírusu,“ pripomenula SLK.

Inzercia

SLK je za cielené testovanie, ktoré by sa realizovalo v ohniskách nákazy, vo veľkých podnikoch, v domovoch seniorov, na školách a v zdravotníckych zariadeniach. „Zároveň navrhujeme, aby štát podľa kapacitných možností vyčlenil mobilné odberové miesta pre vyslovene suspektných pacientov, aby nedochádzalo k miešaniu ľudí. Rovnako je dôležité pokračovať v tvrdom lockdowne minimálne do 24. januára,“ navrhuje SLK.

Komora by skôr privítala, keby vláda sústredila materiál a zdravotníkov na očkovanie. Za dôležité považuje tiež to, aby boli čo najskôr po zdravotníkoch zaočkované najstaršie vekové skupiny obyvateľov, ktoré majú aj najťažšie priebehy ochorenia. „Inak nám úmrtnosť nezačne klesať,“ dodala SLK.

Presun sestier na mobilné odberové miesta v rámci celoplošného testovania môže spôsobiť, že budú chýbať v nemocniciach pri lôžkach pacientov či v ambulanciách. TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober. Pripomenul, že úspech testovania a očkovania proti novému koronavírusu a aj poskytovania zdravotnej starostlivosti závisí od dostatku ľudských zdrojov v systéme zdravotníctva.

Kober hovorí aj o tom, že prekážkou pri celoplošnom testovaní môžu byť pracovné podmienky zdravotníkov v mobilných odberových miestach. „Mínusové teploty v exteriéroch v súčasnom období budú predstavovať ďalšiu záťaž nielen pre zdravotníkov, ale aj pre samotných občanov,“ doplnila organizácia.

Únia miest Slovenska žiada v prípade testovania rešpektovať požiadavky samospráv

Únia miest Slovenska rešpektuje rozhodnutie vlády o ďalšom plošnom testovaní obyvateľstva. Apeluje však na to, aby štát zároveň rešpektoval aj požiadavky miest a samospráv a ich reálne možnosti zvládnuť v súčasných podmienkach ďalšie kolá testovania.

Členovia ÚMS sa dohodli, že otázkami týkajúcimi sa plošného testovania sa budú ďalej zaoberať a svoje stanoviská prostredníctvom zástupcov únie prednesú na ďalších rokovaniach so štátom.

Prezident ÚMS Richard Rybníček po utorkovom online rokovaní zástupcov členských miest zopakoval, že v bezprecedentnej epidemiologickej situácii chcú mestá pristupovať k riešeniu a plneniu rozhodnutí vlády maximálne zodpovedne a súčinne. Rovnako sú pripravené podať pomocnú ruku aj okolitým obciam tak, aby náročný proces prípravy a realizácie dokázali zvládnuť.

„ÚMS požaduje od štátu, aby zabezpečil finančnú, materiálnu pomoc, ako aj súčinnosť okresných úradov so samosprávami tak, aby sa mestá mohli maximálne sústrediť na prípravy a realizáciu ďalšieho testovania. Rovnako tak únia požaduje od štátu dôslednejšiu a prísnejšiu kontrolu dodržiavania aktuálnych epidemiologických opatrení, bez ktorých je ďalšie testovanie mimoriadne riskantný projekt,“ zdôraznil Rybníček, primátor Trenčína.

O organizácii testovania diskutujú zúčastnení aktéri vrátane samospráv. Koordinátorom testovania by mali byť okresné úrady v súčinnosti so samosprávami, takisto s pomocou armády. Detaily sa majú spresňovať.

Prečítajte si tiež:
Matovič ide poraziť koronu/Atómovou zbraňou však už nie je testovanie, ale očkovanie Zdieľať

Poslanec Národnej rady za stranu Za ľudí a primátor Hlohovca Miroslav Kollár je presvedčený o tom, že vláda by sa mala najprv dohodnúť na jednoznačných podmienkach celoplošného testovania a potom ich prezentovať verejnosti a samosprávam. Je presvedčený o tom, že ak budú jasné podmienky a štátna správa bude pripravená, samosprávy sa dokážu za týždeň na testovanie pripraviť.

Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová zasa upozornila, že opakované celoplošné testovanie úplne ochromí všetky ostatné činnosti v hlavnom meste. Zdôraznila, že okrem podpory štátu je nevyhnutná i ochrana osôb v prvej línii, ktoré úlohu majú zabezpečiť.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Remišová hovorí, že je v záujme všetkých koaličných partnerov, aby súčasná vláda vydržala. "Fico, Pellegrini a extrémisti sú najhoršou cestou pre Slovensko." Nechcela povedať či si vie predstaviť Eduarda Hegera na poste premiéra. 

 

 

pred 5 hodinami

"Ak by som ja mala stáť v ceste, som ochotná ponúknuť svoju pozíciu. Na Kolíkovej to vôbec nestojí," hovorí ministerka spravodlivosti. Remišová tvrdí, že ju na odchod z postu nikto nevyzval, ale opakuje, že na stole sú všetky možnosti. 

pred 5 hodinami

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová nekonkretizovala výsledky dnešných rokovaní. Hovorí, že v diskusiách budú naďalej pokračovať. Na stole sú podľa nej všetky alternatívy, nepovedala, či sú Matovič alebo Krajčí naklonení odchodu zo svojich funkcií. Hovorí, že chce, aby parlament pokračoval v takom zložení, ako bol zvolený vo voľbách. "Rekonštrukcia na pôdoryse týchto volieb," vysvetlila. Viackrát opakovala, že si to vyžaduje dlhé diskusie. Priznáva, že poslanci Za ľudí majú problém so spôsobom vládnutia.

pred 5 hodinami

Podľa šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej v koaličnej kríze "nejde o Sputnik ani o politikárčenie." Vážne diskusie si podľa nej vyžadujú svoj čas. Neustále hádky vo vláde ju znechucujú, avšak dodáva, že "tí, čo čakajú na svoju chvíľu v súčasnej opozícii, by boli pre Slovensko katastrofou."

Do koalície strana Za ľudí vstupovala preto, že sme chceli zmenu. Zmenu v kultúre a slušnosti vládnutia. Zmenu v...

Uverejnil používateľ Veronika Remišová Streda 3. marca 2021
pred 5 hodinami

"Nikto nechce pád vlády," povedal Boris Kollár. "Dúfam, že budeme mať dosť pudu sebazáchovy, aby sme to neurobili." S prezidentkou sa neplánuje stretnúť. "Nemám prečo," hovorí s tým, že prezidentka do toho môže vstúpiť, ak by vláda padla. Predsedníctvo sa podľa neho na diaľku zvolať nedá.

Inzercia

Inzercia