Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Komentáre a názory
09. január 2021

Dezinformačný Christianitas

No tak si nalejme čistého vína

Nie je to tradicionalistický portál. Je to portál, ktorý spochybňuje učenie a disciplínu Cirkvi a šíri nezmysly a demagógiu.

No tak si nalejme čistého vína

Foto: FB/Christianitas

„Hovorcu sme sa spýtali, či by napríklad vedel uviesť dezinformačné články, ktoré zdieľal napríklad tradicionalistický portál Christianitas, ktorý sa od iných spomenutých médií líši,“ napísala Eva Struhárňanská v článku denníka Štandard. Priznám sa, trochu ma to prekvapilo. Som totiž presvedčený, že čo len trochu sčítaný kresťan pri detailnejšom pohľade na portál Christianitas veľmi dobre vie, odkiaľ vietor fúka.

Preto má Martin Kramara úplnú pravdu, keď tvrdí, že „viaceré weby, ktoré sú brané ako kresťanské, a medzi veriacimi preto ako spoľahlivé, publikujú všetko možné, aj dobré informácie, avšak nielen tie. Miešajú ich s dezinformáciami. Jedny zámerne, druhé možno preto, aby zaujali, ďalšie z nedôslednosti. Ľudia to čítajú, zdieľajú a neraz tak – aj s dobrým úmyslom – môžu šíriť polopravdy alebo aj úplné nezmysly“.

Ale aby sme nehovorili len tak všeobecne, nalejme si v otázke portálu Christianitas poriadnu čašu čistého vína. Nie, nie je to portál, ktorý je len zameraný tradicionalisticky. Je to portál, ktorý skutočne šíri dezinformácie, konšpirácie a nezmysly.

Spochybňovanie Druhého vatikánskeho koncilu

Videnie tých najtradičnejších a najpravovernejších je veľmi jednoduché: za všetko zlé, čo sme v Cirkvi za posledných 50 rokov mali, môže... Druhý vatikánsky koncil. Veľmi často používané klišé, ktoré už nie je zaujímavé. Ale prečítať si, že „škandály McCarricka sú spojené s novou morálkou po II. vatikánskom koncile“, to už je fakt iný level.

Dočítať sa môžete, že z koncilu ,vzišla‘ ,nová morálka‘, ktorá objímala svet a menila pohľad Cirkvi na sexualitu. Konštitúcia Gaudium et spes prevrátila ciele manželstva a tradičnému primárnemu cieľu manželstva, ktorým bolo vždy plodenie a výchova detí, dala menší význam ako aspektu manželskej lásky a podpory. Prevráteným cieľom manželstva sa otvorila cesta k láske nezávislej od plodenia – čím sa nepriamo otvorila cesta k homosexuálnej ,láske‘“.

Neuveriteľné! Druhý vatikánsky koncil nepriniesol žiadnu novú morálku, nepriniesol žiadne prevrátenie cieľov manželstva a už vôbec neplatí, že plodenie a výchova detí je cieľom s menším významom. Nie je to odôvodnená kritika, je to popretie platného učenia Cirkvi (pretože implicitne popiera dobro manželov ako cieľ manželstva). Toto je jednoducho znôška nezmyslov a dezinformácií.

Prijímanie na ruku je vraj znesvätením Eucharistie

Vieme, že obraz je silné médium. Viete, aký ponúkal portál Christianitas najčastejšie v súvislosti s podávaním sv. prijímania na ruku? Je to obraz ležiaceho ukrižovaného Krista, ktorého pošliapavajú ľudia, idúci zo sv. prijímania a roznášajúci otlačky obuvi z Kristovej krvi.

A pod obrazom popis: Následky prijímania na ruku. Treba rozhodne povedať, že takáto ilustrácia je hrubou a nepravdivou manipuláciou. Je postojom, ktorý ignoruje fakt, že podávanie Eucharistie na ruku je Svätou stolicou v mnohých krajinách dovoleným spôsobom sv. prijímania, a nie je žiadnym znesvätením. Absolútne nepodloženou špekuláciou sú slová, ktoré si taktiež môžete prečítať na tomto portáli, že možno predpokladať, že Ježiš dal Chlieb priamo do úst každého apoštola“.

Je úplne v poriadku, pokiaľ niekto preferuje prijímanie Eucharistie do úst, je to, koniec koncov, riadna forma podávania Eucharistie. Avšak manipulovať, že podávanie sv. prijímania do rúk je jeho znesvätením, je postoj, ktorý ide mimo učenia Cirkvi.

Portál Christianitas ho ponúka ako každodenný chlieb.

Pápež a slobodomurárstvo?

Nezvykle vyhranene portál Christianitas reagoval na ostatnú encykliku pápeža Františka Fratelli tutti.

Povedzme, že polemika, či dokonca nesúhlas by bol prípustný, hoci oficiálne učenie pápežov je súčasťou Učiteľského úradu Cirkvi (hoci, pochopiteľne, nejde ani o dogmu a ani o učenie ex cathedra).

Prečo však na portáli čítame v súvislosti s pápežom Františkom a jeho encyklikou Fratelli tutti tak často o slobodomurároch? Čo tým chce portál naznačiť? Aké posolstvo posúva slovami, že „nie je od veci na konci súhrnného pohľadu na Fratelli tutti pripomenúť práve slobodomurárstvo“? Pravdepodobne je dôvodom myšlienka všeobecného bratstva medzi ľuďmi, ktorá je jednou z hlavných tém encykliky Fratelli tutti.

COVIDo dezinformácie

Článok, ktorý si za cieľ kladie nájsť „najčastejšie dezinformácie uctievačov koronavírusu“, napríklad ako dezinformáciu spomína tvrdenie, že izolácia spomaľuje prenos koronavírusu. Človek až žasne, keď číta, že „počet úmrtí na Covid-19 nepresahuje rámec úmrtí na každoročne sa opakujúcu chrípku“ alebo keď si autor kladie otázku „neviem odkiaľ sa zrazu vzal mýtus o ,hrdinskom lekárovi‘, ktorý s vypätím posledných síl bojuje proti koronavírusu“.

Na druhej strane sa kňaz spriatelený s portálom veľkolepo pýta, či COVID nie je znamením príchodu Antikrista. Odpoveď síce nezaznie, ale pôsobí to tak mysticky! Rovnako ako v prípade zmienok o slobodomurárstve, aj tu možno badať inšpiráciu arcibiskupom Viganòm, o ktorom som písal v minulosti.

Inzercia

Iným typom je autor Branislav Michalka, ktorý píše o pláne na „veľký reset“, ktorý bol vraj prediskutovaný na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Jeho súčasťou je vraj „predĺženie covidovej dymovej clony“ či vakcinácia. Wau!

Nevšedne veľkorysý priestor pre hlasného kritika pápeža

Arcibiskup Viganò má na portáli špecifické postavenie. Je predstavovaný ako „prominentný a prenasledovaný“ arcibiskup, ktorý sa od kritiky pápeža Františka musí ukrývať.

Dočítať sa môžete napríklad, že „štátny tajomník kardinál Tarcisio Bertone interpretoval slová fatimského proroctva ako proroctvo pokusu o atentát na Jána Pavla II., aby viedol ľudí k presvedčeniu, že fatimské posolstvo z roku 1917 nemá nič spoločné s krízou Cirkvi a s manželstvom modernistov a slobodomurárov, ktoré sa uzavrelo v zákulisí Druhého vatikánskeho koncilu (1962 – 1965)“.

Alebo že „Carlo Maria Viganò prišiel o všetko – úrad, pocty, pokoj, slobodu, a ak bude vo svojich listoch pokračovať, možno príde aj o život“.

Hádajte, kto zrejme číha arcibiskupovi na život? Pred kým sa vraj nutne potrebuje ukrývať?

Čo sa to portál Christianitas snaží naznačovať?

A na záver niečo osobné.

V tomto článku nenájdete jediný odkaz na uvedený portál. Je to zámer. Odmietam tomuto portálu, ktorý spravuje nadácia Slovakia Christiana, zvyšovať internetový traffic.

Mám k tomu aj jeden osobný dôvod. Keď som pred časom písal o výrokoch pápeža Františka, mohol som na portáli nájsť tieto riadky: „Signifikantný je v tomto smere článok od Miroslava Lettricha s názvom Poznáte pravdu a pravda vás oslobodí, publikovaný na slovenskom portáli Postoj. V ňom sa nielenže priznáva autenticita výroku pápeža Františka ohľadom homosexuálnych partnerstiev, ale zároveň sa obhajuje táto myšlienka ako niečo, o čom by sa malo uvažovať a diskutovať.“

Ostal som šokovaný, ale v duchu toho, čo portál predvádza, nemôžem byť prekvapený.

Zo žiadneho môjho článku, nielenže z uvedeného, nie je možné usúdiť, že myšlienku registrovaných partnerstiev obhajujem ako niečo, o čom by sa malo uvažovať a diskutovať. Je to nechutná manipulácia, ktorá sa ma snaží vykresliť ako liberála a čo ja viem čo ešte. Nebudem to viac akceptovať.

Takže toto je pohľad na to, čo portál Christianitas ponúka. Úplné spochybňovanie Druhého vatikánskeho koncilu, bludy o znesvätení Eucharistie podávaním na ruku, rafinované útoky na pápeža, prominentné miesto pre posolstvá vraj arcibiskupa-disidenta a nebotyčné hlúposti o pandémii.

Takže nie, nie je to tradicionalistický portál.

Je to portál, ktorý spochybňuje učenie a disciplínu Cirkvi a šíri nezmysly a demagógiu.
 

Diskusii sa nebránim, ani tu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame