Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
01. december 2020, 12:12

Gréckokatolíci

Emeritný biskup Marián Andrej Pacák bude pôsobiť v kláštore v Starej Ľubovni

Emeritný biskup Marián Andrej Pacák bude pôsobiť v kláštore v Starej Ľubovni

Foto - Postoj/Andrej Lojan

„Služba eparchialného biskupa v Toronte bola pre mňa veľmi náročná, pochopil som, že presahuje moje ľudské možnosti,“ vyhlásil vladyka Pacák, ktorý sa zriekol pôsobenia v Kanade. 

Plné znenie vyhlásenie vladyku Mariána Andreja Pacáka, emeritného torontského biskupa

Hneď na úvod sa chcem Svätému Otcovi Františkovi úprimne poďakovať, že 20. októbra 2020 prijal moju úprimnú prosbu a uvoľnil ma z úradu pastoračného riadenia Eparchie svätých apoštolov Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského rítu v Kanade.

Táto služba eparchialného biskupa v Toronte bola pre mňa veľmi náročná, a to z viacerých aspektov. S pomocou Božej milosti som pochopil, že presahuje moje ľudské možnosti. Preto, po dôkladnom zvážení, modlitbe, a tiež po konzultácii s kompetentnými predstavenými, som slobodne a dobrovoľne požiadal Svätého Otca o uvoľnenie z úradu.

Po uvoľnení z úradu Apoštolská nunciatúra na Slovensku potvrdila, že, v súlade s Kódexom kánonov východných cirkví a Partikulárneho práva našej cirkvi, som členom Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku, s právami a povinnosťami vyhradenými emeritnému biskupovi. Na jej odporúčanie, prebývať na Slovensku v niektorom kláštore redemptoristov, som sa po konzultácii s rehoľnými predstavenými rozhodol, že ako emeritný biskup budem nateraz prebývať v Kláštore redemptoristov v Starej Ľubovni.

Ako emeritný biskup ostávam k plnej dispozícii Apoštolskému Stolcu, našej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, naším hierarchom a podľa možností spolubratom redemptoristom.

Na záver sa chcem úprimne poďakovať Jeho Eminencii Leonardovi kardinálovi Sandrimu, prefektovi Kongregácie pre východné cirkvi, Jeho Excelencii Mons. Giacomovi Guidovi Ottonellovi, apoštolskému nunciovi na Slovensku, bratom v biskupskej službe, a tiež všetkým, ktorí mi v poslednom období pomáhali.

Sláva Isusu Christu!

+ Marián Andrej Pacák CSsR
emeritný torontský biskup Slovákov byzantského rítu

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. (tasr)

pred hodinou

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla. Viac v článku Pavla Rábaru.

pred hodinou

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)

pred hodinou

Bratislavský okresný súd pre pandémiu zrušil termín procesu s Pavlom Ruskom a spol. v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej naplánovaný na budúci štvrtok. Vo veci sa naposledy konalo koncom novembra, keď vypovedali bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, bývalý spoločník Mikuláša Černáka Ján Kán, bývalý vojak a ochrankár bosa a ďalší spoločník Černáka v stavebnej firme. (tasr)