Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. november 2020

Argentína

V pápežovej krajine idú znovu schvaľovať potraty. František podporil proliferov

„Dúfam, že sa pápež nebude hnevať,“ vyhlásil argentínsky prezident – katolík Fernández.

V pápežovej krajine idú znovu schvaľovať potraty. František podporil proliferov

Demonštranti za legalizáciu potratov pred argentínskym Kongresom 18. novembra 2020. Foto: AP Victor R. Caivano.

Argentína smúti za legendárnym futbalistom Diegom Maradonom, no Argentínčan na čele Katolíckej cirkvi prežíva v týchto dňoch zármutok ešte z iného dôvodu. V pápežovej domovine sa totiž po dvoch rokoch opäť chystá schvaľovanie umelých potratov.

Prezident Alberto Fernández predložil ešte 17. novembra kongresu návrh zákona, ktorý legalizuje potraty na požiadanie. Hlava štátu sa k tomu vyjadrila o pár dní neskôr. Prezident Fernández dostal pri tom otázku, či sa nebojí, že sa pápež veľmi nahnevá.

„Dúfam, že nie, pretože on vie, ako ho obdivujem, ako si ho cením a verím, že pochopí, že musím vyriešiť problém v oblasti verejného zdravotníctva v Argentíne. Napokon, Vatikán je štát v rámci Talianska, kde sú potraty povolené už mnoho rokov. Takže dúfam, že to pochopí,“ cituje argentínskeho prezidenta americká Catholic News Agency.

Fernández dodal, že v prípade schválenia potratovej legislatívy nebudú do potratov nútení ľudia, ktorí s tým majú problém pre svoje náboženské presvedčenie.

Nie som prezident len katolíkov

Argentínsky prezident je katolíkom, čo deklaroval aj v spomínanom vystúpení. Na svoju obhajobu sa Fernández odvolal na prípad francúzskeho prezidenta z rokov 1974 – 1981 Valéryho Giscard d'Estainga, za ktorého éry boli schválené potraty. Keď sa pápež vtedy pýtal, ako môže katolík niečo také schvaľovať, d'Estaing mu vraj odkázal, že vládne mnohých francúzskym občanom, ktorí nie sú katolíci, a musí vyriešiť zdravotnícky problém.

Prezident Fernández tiež priznal, že sa nestotožňuje s logikou cirkvi v tejto téme. Argumentuje, že krajina sa musí pozrieť do tváre reality, ktorú predstavujú nelegálne aborty vykonávané potajomky.

Keď o tom vo videoposolstve na sociálnych sieťach Fernández hovoril, mal zelenú kravatu – farbu propotratového hnutia, všimli si Buenos Aires Times.

Potratovú legislatívu chcel predložiť už v marci – ide o jeho sľub z prezidentskej kampane v roku 2019. Lockdown mu to vraj na jar znemožnil. „Išlo vždy o môj záväzok, že štát by mal sprevádzať všetky tehotné ženy počas ich materstva a postarať sa o život a zdravie tých, ktoré sa rozhodli prerušiť svoje tehotenstvo. Štát nesmie ignorovať žiadnu z týchto realít,“ vyhlásil.

Popri návrhu zákona legalizujúceho potraty by mal byť predstavený aj druhý zákon, ktorý vytvorí tzv. „program tisíc dní“. Podľa Fernándeza má posilniť starostlivosť o ženy a ich deti počas prvých rokov života, cieľom je pomôcť chudobnejším rodinám, aby si nezvolili potrat z ekonomických dôvodov.

Podľa argentínskeho prezidenta nie je debata o povolení potratov vyjadrením súhlasu alebo nesúhlasu s nimi. „Dejú sa nelegálne a spôsobujú riziko ženám,“ tvrdí s tým, že každoročne skončí v nemocnici pre potrat okolo 38 000 žien a od obnovenia demokracie v roku 1983 zomreli z toho dôvodu viac ako tri tisícky žien.

V súčasnosti je v Argentíne povolený potrat len v prípade znásilnenia alebo ohrozenia života tehotnej ženy. Za nedodržanie legislatívy v oblasti potratov hrozí trest do štyroch rokov za mrežami. Vilmar Ibarra z legislatívneho odboru prezidenta uvádza, že ročne sa v krajine vykoná od 370-tisíc do 520-tisíc nelegálnych potratov.

S podobnými číslami pracovali predkladatelia zákona aj pred dvoma rokmi, vtedajší minister zdravotníctva Adolfo Rubinstein hovoril o 354 tisícoch nelegálnych potratoch ročne. Podľa kritikov išlo o pochybné číslo, keďže predstavuje približne polovicu narodených detí v Argentíne. Pritom v USA je počet potratov na počet narodených približne jedna ku štyrom, upozorňoval v roku 2018 Charlie Camosy, profesor etiky na newyorskej Fordham University.

Pápež prolife ženám: Krajina je na vás hrdá

Echo o správach z rodnej krajiny sa dostali aj k pápežovi Františkovi. Len nedávno sa diskutovalo o jeho skutočnom postoji k registrovaným partnerstvám, v otázke potratov však nenechala hlava cirkvi nikoho na pochybách.

Ako uvádza Vatican News, na pápeža sa obrátili prolife aktivistiky zo združenia Mujeres de las villas a žiadali ho o podporu svojho úsilia proti legalizácii umelého potratu. Podľa ich slov zákonodarcovia ani médiá nechcú počúvať ich hlas, preto oslovili pápeža.

„Premáha nás chladná hrôza pri pomyslení na to, že tento návrh zákona je zacielený na pestovanie idey, že umelý potrat je ďalšou z možností v palete antikoncepčných metód a že jej hlavnými adresátmi sú chudobné dievčatá,“ napísalo osem žien, ktoré pôsobia v troch chatrčových častiach Buenos Aires.

Inzercia

František reagoval listom z 22. novembra, ktorý adresoval argentínskej poslankyni Victorii Morales Gorleriovej. Tá pápežovi sprostredkovala vyjadrenia spomínaných prolife aktivistiek.

„Obdivujem ich prácu a svedectvo, zo srdca im ďakujem za to, čo robia a nech pokračujú v tom ďalej. Krajina je hrdá, že má také ženy,“ píše pápež poslankyni v liste, ktorý zverejnil vatikanista Sandro Magister.

Pápež sa v liste dotkol aj samotnej témy potratu. Podľa neho nejde primárne o náboženskú otázku, ale o otázku ľudskej etiky, ktorá je ešte pred akýmkoľvek náboženským vierovyznaním. „Je dobré položiť si dve otázky: je správne zničiť ľudský život na vyriešenie problému? Je vhodné najať si vraha na vyriešenie problému?“ pýta sa František.

Odporcovia potratov pred Kongresom 18. novembra 2020. Foto: AP Victor R. Caivano.

Neistý výsledok

O legislatívnom návrhu by sa malo rokovať v Argentíne počas decembra. Krajina má v čerstvej pamäti posledné schvaľovanie potratového zákona spred dvoch rokov. Hlasovanie v roku 2018 sprevádzali masívne demonštrácie oboch názorových táborov.

Catholic News Agency pripomína, že v júni 2018 dolná komora argentínskeho parlamentu schválila potratový zákon v pomere 129 ku 125. Napokon ho však odmietol senát, kde sa proti vyjadrilo 38 členov, za bolo 31. Išlo o návrh, ktorý povoľoval interrupciu v prvých 14 týždňoch tehotenstva.

Prezident Fernández sa vyjadril, že jeho návrh by mal mať dostatočnú podporu v zákonodarnom zbore.

Buenos Aires Times píše, že „zelený tábor“ počíta s tým, že má podporu v dolnej komore. „Modrí“, teda proliferi, zase upierajú nádej na senát, kde sú počty zatiaľ nejasné. Pred dvomi rokmi bol však prezident Mauricio Macri v tejto téme neutrálny. Očakáva sa, že k hlasovaniu sa dostanú poslanci skôr ako pred dvoma rokmi, keď im debata trvala tri mesiace.

Odporcovia návrhu kritizujú načasovanie zákona. „Niet čas na diskusiu o potratoch, nachádzame sa uprostred pandémie,“ uviedla Kresťanská aliancia evanjelikálnych cirkví.

Napriek pandémii sa skupiny demonštrantov z oboch táborov objavili v uliciach hneď na druhý deň po tom, čo prezident Fernández poslal návrh zákona do parlamentu.

Túto sobotu sa uskutočnili veľké protesty proti legalizácii potratov, do ulíc naprieč krajinou sa vydali tisícky ľudí, informuje o tom napríklad Deutche Welle. Protesty zvolalo 150 organizácií za podpory Katolíckej cirkvi a evanjelikálnych hnutí. Najväčší dav sa zišiel pred budovou parlamentu v Buenos Aires. Symbolom prolife demonštrantov boli argentínske vlajky a belasé šatky.

Aktivisti z opačného tábora vyzvali svojich podporovateľov „vymaľovať Argentínu najbližšie týždne na zeleno“ – keďže zelená je farba zástancov legalizácie potratov.

Tak ako nebola úplne pokojná rozlúčka s Maradonom, neustanú v pápežovej vlasti vášne zrejme ani v najbližších týždňoch.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.