Prečo Argentína boj proti potratom zvládla, a Írsko nie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo Argentína boj proti potratom zvládla, a Írsko nie

Ilustračné foto: Flickr.com/Beatrice Murch

Hľadali sme dôvody, prečo v Argentíne neschválili liberalizáciu potratov. 

„V minulom storočí sa svet pohoršoval nad tým, čo robili pre čistú rasu nacisti. Dnes robíme to isté, iba v bielych rukaviciach,“ povedal v júni pápež František, čím kritizoval interrupcie z dôvodu poškodenia plodu. 

Krátko po pápežových slovách zviedla jeho rodná krajina zápas o uvoľnenie potratovej legislatívy. Zatiaľ v ňom obstála. 

Írsky debakel, v Argentíne tesne 

Keď 9. augusta ráno argentínsky senát odmietol v pomere hlasov 38 ku 31 návrh zákona, ktorý by povolil v krajine interrupcie do 14. týždňa tehotenstva, mnohí začali porovnávať situáciu s Írskom. 

Súčasná legislatíva v Argentíne povoľuje potrat v prípadoch sexuálneho násilia a ohrozenia života matky. Írska ústava je prísnejšia, potraty sú legálne len v prípade ohrozenia života matky. 

K téme: 
Debakel po írsky  Zdieľať

V máji sa tam konalo referendum o zrušení 8. dodatku ústavy, ktorý zaručoval nenarodenému rovnaké právo na život ako matke. Zrušenie podporilo 66,4 percenta občanov pri účasti 64,1 percenta oprávnených hlasujúcich. Teraz sa očakáva prijatie zákona o interrupciách, ktoré budú umožnené do 12. týždňa tehotenstva na požiadanie.

V čom boli zápasy o udržanie status quo v Írsku a Argentíne podobné a v čom sa líšili? Ponúka sa niekoľko bodov. 

Iný kraj, iný mrav

Kým Írsko bolo s prísnou potratovou legislatívou ostrovom v mori liberálnych krajín, argentínsky kontext je diametrálne odlišný. 

Vo väčšine krajín latinskoamerického regiónu sú potraty zakázané, respektíve povolené len vo vyhradených prípadoch. Ako uvádza BBC, iba Kuba, Uruguaj, Guyana, Francúzska Guyana, Portoriko a Mexiko City povoľujú potraty do 12. týždňa. 

Úplný zákaz bez výnimiek platí na Haiti, v Nikarague, Hondurase a Salvádore. Vo zvyšných krajinách Latinskej Ameriky je potrat legálny len v prípade ohrozenia života matky, respektíve v niektorých štátoch aj v prípade sexuálneho násilia.  

Vyváženejšia kampaň

Pravdou je, že propotratové hnutie sa šíri aj v týchto krajinách. A podobne ako v Írsku hľadá argumenty, prečo interrupcie povoliť na požiadanie. 

Aktivisti za liberalizáciu potratov v Írsku intenzívne pracovali v kampani s jedným smutným príbehom z roku 2012. Indická zubárka Savita Halappanavar počas komplikácií tehotenstva opakovane žiadala o interrupciu, čo lekári 31-ročnej žene odmietli vykonať s vysvetlením, že plodu stále bije srdce. Napokon Savita zomrela. Hoci existujú aj interpretácie, že Savita zomrela pre zlyhanie lekárov pri nediagnostikovaní sepsy, médiá a aktivisti jej smrť spojili s prísnou potratovou legislatívou. 

Charlie Camosy, profesor etiky na newyorskej Fordham University, pripomína, že aj v Argentíne pracoval pro-choice tábor s nešťastným prípadom. Stal sa v roku 2015, keď 14-ročnú Chiaru Paez dobil na smrť jej priateľ za to, že s ním otehotnela. 

„Rozdiel bol v rozmanitosti pohľadov na potrat v médiách a obzvlášť pri politickom establišmente, čo spôsobilo skutočnú debatu medzi tými, čo majú v Argentíne moc,“ hodnotí Camosy. 

Na rozdiel od Írska bolo v Argentíne výraznejšie počuť hlas lekárov – proliferov. Kým v Írsku tesne pred referendom podpísala spoločné vyhlásenie za uvoľnenie potratovej legislatívy asi tisícka lekárov, v centre Buenos Aires lekári na protest proti návrhu zákona vešali na ploty biele plášte. Niektorí držali maketu plodu. 

Lekárska organizácia Argentínska lekárska spoločnosť návrh zákona podporovala, proti bola Lekárska akadémia, ktorá návrh odmietala s tým, že život sa začína počatím.

Návrh odmietlo aj 300 súkromných nemocníc a zdravotníckych zariadení. Obavy s následným uplatňovaním výhrady vo svedomí vyjadrilo aj združenie gynekológov. 

Minister zdravotníctva Adolfo Rubinstein, ktorý návrh zákona podporoval, vyhlásil, že každý rok sa v krajine vykoná 354-tisíc nelegálnych potratov. Podľa Camosyho sa dá o tomto údaji pochybovať. 

„Toto číslo predstavuje približne polovicu narodených detí v Argentíne. Pritom v USA je počet potratov na počet narodených približne jedna ku štyrom,“ uvádza. 

Protesty za uvoľnenie argentínskej legislatívy boli aj v Mexiku City. (Foto: Flickr.com/Protoplasma K)

Pozícia cirkvi

Na verejnú debatu v Argentíne nepochybne vplýval aj náboženský rozmer. Nemožno ho však preceňovať, veď Argentína už pred ôsmimi rokmi – ako prvá krajina v Latinskej Amerike – schválila manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Napriek tomu cirkev v pápežovej rodnej krajine vystupovala podstatne suverénnejšie ako v Írsku. Írski katolícki biskupi síce vydali pred referendom pastierske listy, ale inak zostali vrchní predstavitelia cirkvi relatívne zdržanliví. Dôvodom je oslabenie postavenia írskej cirkvi po sexuálnych škandáloch, takže pri verejných otázkach nechce príliš vyskakovať. 

V kontraste s týmto asi 70 biskupov v Argentíne zverejnilo na sociálnych sieťach počas kampane svoju fotografiu a transparentom: „Každý život sa počíta.“ 

Politici a zloženie senátu

Hoci proliferi hodnotia argentínsky prípad ako veľké víťazstvo, treba pripomenúť, že dolná komora parlamentu, kongres, návrh zákona tesne schválila. 

Denník Washington Post to vysvetľuje novým ženským hnutím #NiUnaMenos (Ani o jednu ženu menej), ktoré sa vytvorilo po spomínanej vražde Chiary Paez.

Hnutia za práva žien organizovali v poslednom čase viaceré protesty, pričom po jednom z nich líder konzervatívnej strany PRO a prezident Mauricio Macri vyhlásil, že kongres by mal o téme potratov diskutovať.

Diskutoval a návrh tesne prešiel. Čo ho teda zastavilo v senáte? Tu sa názory líšia. Podľa Camosyho boli za tým výrazné prolife ženy – senátorky. 

Napríklad senátorka Silvina Garcia Larraburu zmenila názor a hlasovala proti návrhu, pričom obvinila prezidenta Marciho, že odvádza pozornosť od ekonomickej situácie krajiny a nedostatku sociálnej podpory ženám. Macri, ktorý sa označuje za prolifera, vyhlásil, že ak senát liberalizáciu interrupcií schváli, nebude novú legislatívu vetovať.

Iná senátorka Marta Varela zdôrazňovala pokrytectvo, ktoré má spočívať v postoji za práva žien, hoci mnoho žien trpí pre nekvalitné zdravotné a sociálne služby.

Ďalšia členka senátu Silvia Giacoppo kritizovala názov návrhu zákona „Dobrovoľné prerušenie tehotenstva“ s tým, že „prerušenie“ znamená, že existuje možnosť obnovy. Proti návrhu bola aj viceprezidentka Gabriela Michetti.

Ako upozorňuje Camosy, Argentína je na tom celkovo zle s mierou úmrtnosti matiek (50 na 100-tisíc.). V susednom Čile, kde tiež platí prísna potratová legislatíva, je toto číslo na úrovni 20,5 na 100-tisíc žien.

„Tieto skutočnosti poskytujú dôveryhodnosť argumentom senátorkám, že potratový aktivizmus slúži len ako zásterka pre problémy krajiny: korupciu a nedostatok kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre ženy,“ tvrdí Camosy. 

Liberálny Washington Post vidí dôvod neschválenia návrhu v senáte v samotnej štruktúre senátu. Nazýva ho „najhoršie prerozdeleným“ senátom na svete. 

Každá z 24 argentínskych provincií si volí do senátu rovnaký počet senátorov, bez ohľadu na rozloženie obyvateľstva. Podľa Washington Post tak viac ako polovica členov senátu reprezentuje provincie, kde je medzi obyvateľmi nízka podpora potratov. 

Tak či onak, nateraz to Argentína zvládla. Otázne je dokedy. Potratoví aktivisti už avizovali, že do roka predložia ďalší návrh zákona o uvoľnení interrupcií.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo