Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2020, 09:54

Sulíkov plán

Rúška pre všetkých dôchodcov, opatrenia podľa regiónov

Rúška pre všetkých dôchodcov, opatrenia podľa regiónov

SaS predstavuje plán proti korone. Foto - TASR/Pavel Neubauer

AKTUALIZOVANÉ: Minister zdravotníctva mal tiež pripravený svoj plán. Pred rokovaním krízového štábu ho však stiahol.

Líder SaS Richard Sulík predstavil verejnosti vlastný protipandemický plán, k čomu ho pred časom vyzval premiér Igor Matovič. 

SaS navrhuje opatrenia, ktoré by sa prijímali podľa situácie v regiónoch. Svoj plán nazvali Semafor zdravia, podľa slov ministra hospodárstva sa pri ňom inšpirovali Českom. Sulík hovorí, že boj proti korone prebieha chaoticky, sú ignorované názory odborníkov, opatrenia sa menia zo dňa na deň.

„Ak majú byť opatrenia účinné, je nevyhnutné, aby sa opierali o vedecké dôkazy, kvalitné a aktuálne dáta a skúsenosti z praxe. Zároveň musia zohľadňovať lokálnu pandemickú situáciu. Nepovažujeme za správne uplatniť jednu sadu opatrení na celé Slovnesko bez ohľadu na to, kde je aký počet infikovaných ľudí," vraví Sulík.

Opatrenia by sa mali prijímať na základe tzv. obvodov. SaS ich chce rozdeliť podľa 36 obvodov Regionálnych úradov verejného zdravotníctva. 

„Ak ľudia pochopia význam a dôvod prijatých opatrení, ľahšie sa s nimi stotožnia a vo väčšej miere ich budú dodržiavať."

SaS pripravovala pandemický plán s osemčlenným tímom ľudí zo všetkých oblastí. Nechce ich však menovať, aby neboli ostrakizovaní. Ide však o odborníkov, ktorí sú vo verejnom priestore dobre známi.

Plán SaS pozostáva z ôsmich kapitol:

 • Všeobecné opatrenia platné pre celé Slovensko
 • Špecifické opatrenia platné pre obvod v závislosti od skóre (Semafor)
 • Testovanie
 • Cezhraničný režim
 • Evidencia a trasovanie prípadov
 • Komunikácia
 • Odškodnenie prevádzok
 • Organizačné zabezpečenie protipandemickému plánu

Strana navrhuje, aby sa zohľadňovali faktory celková incidencia, incidencia ľudí nad 65 rokov, nárast počtu infikovaných (rýchlosť šírenia vírusu), pozitivita. „Pozerať sa iba na počet infikovaných je nepostačujúce,“ vraví Sulík.

Jedným z opatrení jeho plánu sú aj rúška pre všetkých dôchodcov. Každý mesiac by mohli dostať poštou 15 kusov. Za diskusiu podľa neho stojí, či pôjde o obyčajné rúška alebo o respirátory. Odhaduje, že rúška pre seniorov by stáli asi 20-30 miliónov eur ročne. Keďže však ide o najzraniteľnejšiu skupinu, považuje to za správny krok.

Malo by tiež dôjsť aj k zníženiu mobility a obmedzenie cestovania MHD alebo vlakov zadarmo.


Zdroj: Semafor zdravia

Špecifické pravidlá by mali platiť aj pri testovaní. Sulík navrhuje testovanie v prípade:

 • výskytu príznakov,
 • po dohľadávaní kontaktov s infikovanou osobu,
 • v regiónoch s vyššou incidenciou,
 • v ohniskách v lokalitách s nižšou prevalenciou (školy, domovy sociálnych služieb, firmy...).

Testovanie sa má využívať:

 • na odhaľovanie ohnísk (napr. testovanie odpadových vôd),
 • pred hromadnou akciou (napr. divadelné predstavenie, športové akcie),
 • celoplošne v oblastiach s vysokou prevalenciou (využiť sa má antigénový test s cieľom odhaliť jednotlivcov s vysokým potenciálom prenosu),
 • na hraničných prechodoch,
 • pre subjekty hospodárskej mobilizácie, podniky kritickej infraštruktúry, ako aj spoločnosť s tisíc a viac zamestnancami.

Plán SaS chce zmeniť aj spôsob dohľadávania kontaktov. Fungovať by mal systém, ktorý vyhľadá mobilné čísla osoby, ktorá bola za posledných sedem dní v menšej ako kritickej vzdialenosti od infikovaného človeka dlhšie ako 15 minút. Systém automaticky pošla SMS s výzvou na testovanie.

Strana sa v pláne zaoberá aj odškodnením rôznych odvetví. Sulík hovorí, že pomoc v podobe dotácií na mzdy, nájomné či odklady splátok alebo daní by mali pokračovať v primeranom rozsahu. SaS navrhuje vytvoriť univerzálny legislatívny rámec, tzv. odškodňovací zákon, na základe ktorého by jednotlivé rezorty mohli v zmysle kompetenčného zákona alebo rozhodnutia vlády poskytovať dotácie na pokrytie aspoň časti vzniknutých škôd.

Taktiež chce vytvoriť dočasné kompetenčné centrum, ktoré by pripravovali konkrétnu pomoc pre príslušné segmenty.

Cezhraničný režim

Sulíkov plán rieši aj režim na hraniciach. Okrem toho, že sa chce zasadiť, aby sa Slovensko aktívnejšie angažovalo v celoeurópskej iniciatíve smerom k trasovaniu a elektronickej evidencii testov, má stáť aj pri vzniku tzv. Covid pasov, ktoré by slúžili ako nástroj na cestovanie (niečo ako register testov, prekonaných ochorení aj budúcej vakcinácie cestujúcich).

Na týždennej báze sa má podľa plánu aktualizovať cestovná mapa krajín EÚ, Nórska, Islandu, Švajčiarska, Lichtenštajnska a Spojeného kráľovstva prostredníctvom databázy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). V dvojtýždňovej frekvencii sa má meniť nastavenie voči tzv. tretím krajinám

Okrem PCR testov by Slovensko malo podľa Sulíkovho plánu uznávať aj antigénové testy. Pre občanov SR a EÚ by tento test na COVID-19 nemal byť starší ako 72 hodín. Občania tretích krajín môžu vstúpiť na územie SR len ak majú zabezpečenú možnosť individuálnej 5-dňovej karantény, po ktorej sa musia podrobiť PCR testu na vlastné náklady.

V prípade hraničného prechodu by malo platiť sedem výnimiek: pre pendlerov, turnusových zamestnancov, vodičov nákladnej dopravy a zásobovania, pre posádky záchrannej služby, pohrebnej služby a študentov prezenčného štúdia. Uvedeným skupinám má stačiť 14-dňový test, nie však starší.

Testy bude možné vykonať aj na vybraných hraničných prechodoch, v rámci ktorých sa navrhuje prenajať priestor súkromným spoločnostiam.

4 pásma

Plán strany SaS má štyri pásma, pre každé platia osobitné opatrenia:

 • Zelené pásmo pre skóre 0 až 20
 • Oranžové pásmo pre skóre 21 až 39
 • Červené pásmo pre skóre 40 až 64
 • Čierne pásmo pre skóre 65 až 100

Pásma pre jednotlivé regióny stanoví podľa Sulíkovho plánu Ministerstvo zdravotníctva. Na základe skóre by ich zverejnilo každý piatok o 16:00 s platnosťou od nasledujúceho pondelka.


Zdroj: Semafor zdravia

Predseda SaS tiež na tlačovke vyhlásil, že jeho strana nepodporí celoplošné testovanie na celom území Slovenska, ako o ňom hovorí premiér Igor Matovič 

„Sme za plošné testovanie tam, kde sú čierne okresy, napríklad Vranov nad Topľou," povedal.

Inzercia

V okresoch ako Lučenec alebo Veľký Krtíš to považuje za vyhodené peniaze.

Zdroj: semaforzdravia.sk

Plán pripravil aj Krajčí

Sulík kritizuje vlastnú vládu za komunikáciu o pandémii. „Komunikuje sa chaoticky na dvojhodinových tlačovkách a aj tak sa opatrenia na druhý deň zmenia,“ tvrdí. Aj preto podľa jeho slov navrhujú samostatnú kapitolu vo svojom pláne o komunikácii.

Dôležité je podľa Sulíka, aby sme mali logický, jednoznačný plán na boj s koronou. Predložili ho aj Ústrednému krízovému štábu. Hovorí, že sú pripravení na diskusiu o možných zmenách. "Ale prijmime už konečne logický a predvídateľný systém, ktorý sa prispôsobuje tomu, kde je aká miera nákazy." Premiérovi ho vraj nepredložil, pretože ten ho verejne odmietol.

Plán, podľa ktorého by sa malo postupovať semaforovým systémom prichystalo aj ministerstvo zdravotníctva. Jeho návrh zverejnil Denník N s tým, že sa ešte môže meniť počas zasadnutia Ústredného krízového štábu.

Napokon sa minister Krajčí rozhodol svoj plán pred rokovaním krízového štábu stiahnuť. Chcel dať priestor odborníkom, aby sa pozreli na návrh SaS.

Premiér Matovič povedal, že Sulíkov plán musia najprv schváliť odborníci. Podľa jeho slov je Semafor zdravia od SaS "cestou do pekla".

Sulík tvrdí, že nevedel o tom, že pandemický plán chystá cez víkend aj Krajčí. Podľa neho nie je dôležité, kto ho predstaví, ale to, aby odborníci vybrali to najlepšie.

Čo obsahoval Krajčího plán

Na príprave plánu z dielne ministerstva zdravotníctva sa podieľali odborníci z ministerského konzília epidemiológov, z Inštitútu zdravotníckych analýz aj odborníci na epidemiológiu a verejné zdravie z viacerých univerzít.

Ako informuje Denník N, plán má šesť fáz a hovorí o takzvanom monitorovacom a signalizačnom systéme, ktorý má poskytnúť včasné varovanie pred nekontrolovaným šírením nákazy. Zohľadňujú sa v ňom epidemiologická situácia, inštitucionálne indikátory a rizikové a regionálne indikátory.

Obsahuje aj celonárodné kritériá, ktoré sú identické s tým, o ktorých hovoril minulý týždeň premiér Igor Matovič. V nemocniciach musí byť menej ako dvetisíc pacientov s ochorením covid-19 alebo podozrením naň  a priemerný týždenný počet nových prípadov nákazy nemôže byť vyšší ako 750 za deň.

Ak sú tieto dve kritériá splnené, budú sa opatrenia riadiť regionálnou situáciou, píše Denník N. Ak splnené nie sú, tak budú opatrenia celoplošné.

Fázy, podľa ktorých sa budú prijímať alebo uvoľňovať opatrenia, sú farebne rozdelené na sivú, zelenú, žltú, oranžovú, červenú a čiernu. V sivej fáze, ktorá ma skóre 0 ide o situáciu mimo epidémie. V zelenej sa vyskytujú sporadické prípady nákazy, v žltej je mierny epidemiologický výskyt, v oranžovej stredný, v červenej vážny a v čiernej kritický.

Podľa plánu by mali byť napríklad v zelenej fáze rúška povinné len v interiéri, v čiernej budú povinné všade. Uvádza tiež, že školy by sa mali zatvárať až v červenej - vážnej fáze. Vysoké školy by mali prejsť na dištančné vyučovanie už v oranžovej fáze. Kostoly by sa mali zatvoriť až v čiernej fáze, kiná a divadlá budú mať aj vtedy povolenú 50-percentú kapacitu.

Plán hovorí aj o plošnom testovaní, v oranžovej fáze by malo byť dobrovoľné a v kritickej by sa mal daný okres plošne otestovať. V čiernej fáze by sa mal aj obmedziť pohyb len v rámci okresu na nevyhnutné nákupy, návštevu lekára či pobyt v prírode.

Semafory by sa mali aktualizovať každý štvrtok na dvojtýždennej báze po konzultácii epidemiologickej situácii so zástupcami jednotlivých regionálnych úradov. Epidemiologická situácia by sa mala určovať podľa Krajčího plánu podľa piatich faktorov: efektívneho reprodukčného čísla, kumulatívnej vekovo váženej dennej incidencie za 14 dní, počtu hospitalizovaných na 100-tisíc obyvateľov z daného okresu, dynamiky 7-dňovej incidencie z týždňa na týždeň a lokálneho zhodnotenie epidemiologickej situácie epidemiológmi.

Gröhling chce školy otvoriť o týždeň

Minister školstva Branislav Gröhling navrhuje, aby sa školy vrátili od 30. novembra ku školskému semaforu. Žiaci a študenti podľa neho potrebujú kontakt s učiteľmi.

Minister plánuje vytvoriť mobilné testovacie jednotky, ktoré by mohli prísť do školy dobrovoľne pretestovať žiakov či zamestnancov. Chce, aby mali tiež mestá a kraje stabilné odberné tímy, na ktoré našiel rezort školstva financie.

Gröhling tiež potvrdil, že sa minulý piatok stretol k téme možného otvorenia škôl s epidemiológmi, ich stanovisko však zatiaľ nie je známe.

Otvorením škôl by sa mal zaoberať Ústredný krízový štáb. Minulý týždeň konzílium epidemiológov diskutovalo o tom, aby sa do škôl mohli vrátiť žiaci končiacich ročníkov začiatkom decembra.

 

 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.

pred 9 hodinami