Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2020, 14:12

Boj o Náhorný Karabach

Azerbajdžan a Arménsko sa opäť obviňujú z porušovania humanitárneho prímeria

K obvineniu došlo len niekoľko hodín po tom, ako hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany uviedla, že Azerbajdžan v nedeľu po polnoci, iba pár minút po tom, čo prímerie vstúpilo do platnosti, vypálil delostrelecké granáty a rakety.

Azerbajdžan v nedeľu obvinil arménske armádne zložky z porušenia humanitárneho prímeria v spornom území Náhorného Karabachu. Správa prichádza bezprostredne po tom, ako Arménsko z rovnakého činu obvinilo Azerbajdžan, informuje AFP.

"Arménske bezpečnostné zložky hrubo porušili ďalšiu dohodu," uviedlo azerbajdžanské ministerstvo obrany a obvinilo Arménsko, že v skorých ranných hodinách zaútočilo pozdĺž frontu, pričom vypálilo delostrelecké granáty a rakety.

K obvineniu došlo len niekoľko hodín po tom, ako hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany na sociálnej sieti Twitter v nedeľu ráno uviedla, že Azerbajdžan v nedeľu po polnoci, iba pár minút po tom, čo prímerie vstúpilo do platnosti, vypálil delostrelecké granáty a rakety.

Sobotňajšie prímerie - tento týždeň už druhé - sa podarilo dohodnúť po veľkej eskalácii napätia, kedy pri raketovom útoku na druhé najväčšie azerbajdžanské mesto Gjandža (Gäncä) zomrelo 13 ľudí, vrátane malých detí. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev za útok prisľúbil "pomstu".

Predchádzajúce prímerie z 10. októbra, ktoré sprostredkovalo Rusko, s cieľom umožniť bojujúcim stranám výmenu zajatcov a tiel padlých a zahájenie "zásadných" rozhovorov, však rýchlo stroskotalo. Obe strany sa navzájom obviňovali z jeho porušovania.

Dve bývalé sovietske republiky Arménsko a Azerbajdžan na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal približne 30.000 obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali viac ako 700 obetí vrátane civilistov. Mŕtvych je však pravdepodobne oveľa viac, keďže Azerbajdžan nezverejňuje svoje vojenské straty, pripomína AFP.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Profesor Krčméry je od začiatku roka v plnom nasadení - v krízovom štábe, v sociálnej práci s bezdomovcami, s migrantmi. V Postoj TV hovorí o tomto náročnom období, o možnosti, ako s vírusom uhrať aspoň remízu, aj o tom, z čoho pramení jeho optimizmus, že to zvládneme.

pred 24 minútami

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž sa v niektorých prípadoch podieľala na nelegálnom zatláčaní člnov so žiadateľmi o azyl v Egejskom mori späť do tureckých vôd. Informovali o tom niektoré médiá vrátane nemeckého týždenníka Der Spiegel s odvolaním sa na získané dôkazy.

pred hodinou

,,Mrzí ma, že v niektorých obciach boli také dlhé čakacie doby. Ďakujem vám za Vašu trpezlivosť a ospravedlňujem sa za čakanie. Všetci kompetentní robia čo môžu, aby to čakanie bolo čo najkratšie," poďakoval sa na sociálnej sieti Juraj Šeliga. 

pred 2 hodinami

Slovenský tenista Martin Kližan sa prebojoval do finále dvojhry na challengerovom turnaji v Istanbule. V sobotnom semifinále si poradil s Chorvátom Bornom Gojom 6:4, 7:5. V nedeľňajšom finále sa stretne s víťazom súboja medzi Bielorusom Iľjom Ivaškom a Francúzom Benjaminom Bonzim.

pred 2 hodinami

Slovenská obchodná a priemyselná komora na základe požiadaviek podnikateľských subjektov jednoznačne žiada, aby firmy s viac ako 250 zamestnancami mohli svojich pracovníkov testovať samy. Takéto testovanie by malo byť uznané za rovnocenné s testovaním, ktoré realizuje ministerstvo zdravotníctva.

Inzercia

Inzercia