Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. august 2020, 20:07

Koronavírus

Slovensko je v druhej vlne, vládna komisia schválila pandemický plán

Slovensko je v druhej vlne, vládna komisia schválila pandemický plán

Zasadnutie Pandemickej komisie vlády SR v Bratislave v utorok 11. augusta 2020. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Pandemická komisia tiež navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách.

Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po šesť hodinovom stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách.

Nárast druhej vlny pandémie koronavírusu je podľa Krajčího na Slovensku ešte relatívne dobrý. „Situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ konštatoval s tým, že v okolitých krajinách je situácia komplikovanejšia.

Komisia by však v blízkej dobe mala zadefinovať menej bezpečné regióny iných krajín. Počty chorých rastú napríklad v Česku či Poľsku. Jediná krajina, ktorá je na tom lepšie ako Slovensko je susedné Maďarsko. Aj vzhľadom na situáciu pandemická komisia vlády neodporúča cestovanie do zahraničia. O bezpečnosti cestovania do iných krajín by mal však nakoniec rozhodnúť premiér Igor Matovič.

Deti, ktoré boli v zahraničí, by mali do školy nastúpiť neskôr

Krajčí tiež avizoval, že rodičia by pred nástupom detí do školy mohli podávať čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nebolo posledných 14 dní v zahraničí ani v tábore s medzinárodnou účasťou. V prípade, že v zahraničí boli, budú musieť podstúpiť domácu karanténu aj spolu s rodičmi, ktorý budú môcť čerpať OČR. Ak by však rodičia chceli, aby dieťa nastúpilo do školy skôr, musí mať negatívny test. Ten si však budú musieť zaplatiť, štát ho totiž preplácať nebude.

Odporúčanie na zavedenie tzv. vyhlásenia o bezinfekčnosti detí chce minister zdravotníctva predniesť na stredajšom rokovaní vlády. Toto opatrenie by sa malo týkať aj predškolských zariadení. 

Školy, ktoré disponujú aj internátmi majú teraz podľa ministra za úlohu zistiť koľko miest môžu vyčleniť na prípadnú karanténu pre zahraničných študentov. A to prioritne pre tých, ktorí prichádzajúcich z rizikových takzvaných červených krajín. Práve z nich Slovensko zaznamenalo najviac importovaných prípadov COVID-19. Rovnako však aj pre možných domácich nakazených študentov. Toto opatrenie by sa v súvislosti so začiatkom školského a akademického roka malo okrem univerzít a vysokých škôl dotknúť aj stredných škôl

Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že veľa lokálnych epidémií na Slovensku vzniklo z dôvodu importovaného prenosu, najmä z Ukrajiny, Srbska a Česka. V ďalších prípadoch ide o kontakty s nakazenými.

Veľkým firmám odporúča „oprášiť krízové plány“ a nastaviť pravidlá pre zamestnancov. „Môže sa stať, že budú riešiť epidémie aj v týchto veľkých firmách a budú musieť pre tieto prípady uzatvoriť aj časti prevádzky,“ dodal.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Sme v prvej fáze

Pandemický plán, ktorý v utorok odobrila Pandemická komisia vlády, počíta s viacerými fázami. Ako uviedlo Ministerstvo zdravotníctva, Slovensko sa podľa neho nachádza v prvej fáze.

Inzercia

Rezort priblížil, že pripravuje opatrenia na vykonanie reprofilizácie lôžkového fondu v určených subjektoch hospodárskej mobilizácie. V týchto nemocniciach vyčlení priestor pre pacientov s ochorením COVID-19. Pôjde o 3503 infekčných lôžok. Tie budú v prvej fáze k dispozícii len pacientom s ochorením COVID-19. Ostatné nemocnice budú fungovať v štandardnom režime.

V druhej fáze pandémie by nastalo ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie a ďalší nárast infikovaných osôb. Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení by bola viac ako 50-percentná a vznikali by ohniská nákazy. Minister zdravotníctva Marek Krajčí by v tejto fáze vydal príkaz na vykonanie reprofilizácie lôžkového fondu subjektom hospodárskej mobilizácie, ktorí disponujú infekčnými klinikami a oddeleniami.

V prípade tretej fázy by Slovensko opätovne vyhlásilo núdzový stav. Išlo by o ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie a ďalší nárast počtu infikovaných osôb. Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení by v tejto fáze bola viac ako 75-percentná. Pri nej by vznikali ohniská nákazy, ktoré by príslušné okresné úrady na návrh regionálnych úradov verejného zdravotníctva uzatvorili do karantény.

Podľa rezortu zdravotníctva je cieľom tohto opatrenia spomaliť prenos a zabrániť kolapsu zdravotníctva. Reprofilizácia by platila aj pre ďalšie nemocnice. V pandemickom pláne je zadefinovaná aj štvrtá fáza, v ktorej má ísť o bližšie nešpecifikovaný postupný návrat do tzv. medzipandemického obdobia.

Pandemický plán zavádza semafory

Súčasťou pandemického plánu sú aj tzv. semafory pre zariadenia sociálnych služieb, pre zariadenia primárnej zdravotnej starostlivosti a nemocnice. Podľa týchto semaforov sa budú reprofilizovať zdravotnícke zariadenia počas ďalšieho nástupu pandémie.

"Inštitút zdravotníckych analýz MZ SR vyšpecifikoval 14 indikátorov v troch kategóriách, na základe toho sa opatrenia v danom kraji presunú zo zelenej do oranžovej farby až po čiernu. Tieto údaje budú poskytnuté regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktoré rozhodnú tom, čo ďalej robiť," povedal minister zdravotníctva.

Epidemiologička Avdičová: Neviem, dokedy budeme stíhať vyhľadávať kontakty, fungujeme na doraz Zdieľať

Pandemická komisia zároveň navrhuje zvolať epidemiologické konzílium, ktoré bude jej poradným orgánom. "Slovensko zaznamenáva desiatky ochorení denne, počítali sme s takýmto scenárom, dokonca sme očakávali ešte horší. Môžeme povedať, že ďalšie prípady vznikajú importovaním, v súčasnosti situácia nie je alarmujúca, regionálni hygienici zachytávajú tieto prípady, je to mravenčia práca, ak chceme zachytiť túto druhú vlnu včas," komentoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Okrem toho sa zriadi operačné stredisko pandemickej komisie. V čase pandémie má fungovať ako takzvaná operatívno-technická skupina. Jej úlohou bude výmena informácií o plnení opatrení vyplývajúcich z pandemického plánu v pôsobnosti jednotlivých rezortov, operačných stredísk, krízových štábov okresných úradov v sídle krajov.

Na druhý pokus

Komisia na stretnutí schválila nový viac ako 85-stranový pandemický plán pre Slovensko až na druhý pokus. Odborníci o ňom diskutovali po prvý raz ešte koncom júla, ale neodobrili ho pre viaceré pripomienky. Krajčí priblížil, že plán napovie, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii nového koronavírusu, ale aj pri iných respiračných ochoreniach. Nový pandemický plán nebude používať informácie o kĺzavom mediáne.

„Ten pandemický plán bol prepracovaný v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, stavanie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabezpečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia,“ povedal minister Krajčí.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.