Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2020, 13:59

Diplomovka

Minister Gröhling neodstúpi, Paneurópska vysoká škola nevidí morálne pochybenie

Minister Gröhling neodstúpi, Paneurópska vysoká škola nevidí morálne pochybenie

Minister školstva Branislav Gröhling počas brífingu k jeho diplomovej práci v Bratislave. Foto TASR - Jaroslav Novák

Na sociálnej sieti Branislava Gröhlinga podporil aj Vladimír Palko, ktorý je prodekanom Fakulty informatiky PEVŠ.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) neodstupuje zo svojho postu a v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii.

„Nebudem tvrdiť, že tá práca je hviezdna a super, ale nepovažujem za správne, aby sme tieto práce z minulosti posudzovali podľa aktuálnych podmienok,“ myslí si minister.

Gröhling uviedol, že keď sa po rokoch pozrel na svoju prácu, tak by ju v súčasnosti napísal lepšie. Za svojím titulom si však stojí a odmieta, že by sa k nemu dostal podvodom. Tvrdí, že prácu napísal podľa vtedy platných pravidiel, ktoré povoľovali 50-percentnú zhodu.

„Nemali sme žiaden limit na použitie zdrojov,“ doplnil. Na margo možných chýb pri citáciách Gröhling uviedol, že mu je ľúto, ak pochybil, avšak vtedy mu to nevytkli.

K faktu, že jeho prácu odstránili z internetu po 11 rokoch, sa vyjadril, že ju museli odstrániť na základe licenčnej zmluvy. „Práca je zverejnená v knižnici a môžete si ju tam pokojne pozrieť. To, o čom sa včera písalo, bol iba internetový zdroj,“ vysvetlil Gröhling.

K téme
Po Kollárovi má mať pochybný titul aj minister školstva Branislav Gröhling Zdieľať

Tlačová konferencia bola reakciou na informácie zverejnené Denníkom N, podľa ktorých minister Gröhling získal magisterský titul za diplomovku, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu, a odkopíroval do nej skoro celú svoju bakalársku prácu.

„V čase škandálu Borisa Kollára Paneurópsku vysokú školu požiadal, aby stiahla jeho práce z webu knižnice,“ uviedol denník.

Premiér Igor Matovič ešte v pondelok reagoval, že by mu bolo ľúto, ak by vláda o Gröhlinga ako o ministra školstva prišla.

Tlačový brífing ministra školstva SR Branislava Gröhlinga

Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Utorok 14. júla 2020 Zdieľať

Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) nevidí po posúdení diplomovej práce ministra Gröhlinga v kontexte času jej vzniku žiadne porušenie predpisov a morálne pochybenia autora, ktoré by odôvodňovali výzvy na jeho odstúpenie.

TASR o tom informoval rektorát školy, zdôrazňujúc, že autor nikdy nepožiadal o utajenie záverečnej práce.

Škola tvrdí, že medializované informácie týkajúce sa diplomovej práce šéfa rezortu školstva sú „zavádzajúce“, a že ide o „preukázateľne nepravdivé tvrdenia“.

„Diplomová práca vždy bola, je a bude prístupná v Akademickej knižnici PEVŠ k prezenčnému zapožičaniu a štúdiu. Na základe licenčnej zmluvy, ktorá je súčasťou všetkých záverečných prác, bola diplomová práca sprístupnená akademickej obci. V rozpore so znením licenčnej zmluvy bola práca prístupná aj v knižničnom informačnom systéme. Po upozornení bola táto chyba odstránená a autorovi sme sa ospravedlnili,“ komunikovala PEVŠ.

Rektorát tiež dodal, že práca bola vypracovaná v súlade s interným predpisom, ktorý rieši aj možnosť využitia vlastnej bakalárskej práce. Zdôraznil, že pri citovaní a parafrázovaní bola použitá vtedy platná norma.

Inzercia

„Samozrejme, tieto dokumenty si novinári pred zverejnením kontroverzného článku a vynesením súdov nepovažovali za potrebné overiť,“ uzavrela PEVŠ.

Nuž, nemôžem si pomôcť. Téma plagiátorstva bakalárskych prác a magisterských diplomových prác sa začína trochu vymykať...

Uverejnil používateľ Vladimír Palko Pondelok 13. júla 2020 Zdieľať

Vysokoškolský pedagóg Vladimír Palko, ktorý je v súčasnosti prodekanom Fakulty informatiky PEVŠ, na sociálnej sieti napísal, že kritika plagiátorstva Gröhlingovej diplomovej práce sa mu nejaví ako kompetentná.

„Ak v magisterskej práci ďalej rozvíjal tému, ktorú rozoberal už bakalárskej práci, je prirodzené, že mohol pasáže z bakalárskej práci použiť v tej magisterskej, pokiaľ to nové, čo pridal, malo dostatočný rozsah, čo zdá sa, že malo. Veď to je normálny rozumný postup. Hovoriť o plagiátorstve nie je v takom prípade na mieste,“ uviedol prodekan Palko.

„Vysokoškolské štúdium, vrátane diplomových prác, má mať svoju kultúru serióznosti. A odhaľovanie prešľapov ju má mať tiež,“ dodal Vladimír Palko. 

K téme
V kultúrnej krajine by Boris Kollár odstúpil Zdieľať

S ministrovou argumentáciou sa chce bližšie oboznámiť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pre TASR to uviedol hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Zdôvodňuje to tým, že podľa utorkových vyjadrení šéfa rezortu školstva by to znamenalo, že štandardy súvisiace s posudzovaním záverečných prác na fakulte, na ktorej štúdium ukončil, boli v minulosti nastavené veľmi nízko.

Prezidentka pripomína, že so súčasnou vládou sa spájajú oprávnené očakávania verejnosti k uplatňovaniu politickej kultúry aj politickej zodpovednosti. „Pre budovanie dôvery v spravodlivosť a inštitúcie je veľmi dôležité dodržiavanie presne takých istých princípov, ktoré predstavitelia koalície žiadali v minulosti od svojich politických oponentov," dodala.

K téme sa vyjadril aj podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený), ktorý zatiaľ nezachytil, že by chcel minister Gröhling urobiť politické gesto v súvislosti so svojou záverečnou prácou. Minister by sa podľa Pellegriniho mal k prípadu postaviť „chlapsky". Vládna koalícia sa v tejto veci podľa Pellegriniho bude podporovať.

Predseda Smeru-SD Robert Fico nechcel Gröhlinga komentovať. V tejto súvislosti označil súčasnú koalíciu za nekompetentnú partiu.

Pellegrini si myslí, že keď politické gesto neurobil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ako druhý najvyšší ústavný činiteľ, tak by sa „možno viac chlapsky" mal k veci postaviť minister školstva, ktorý má byť podľa jeho slov etalónom čestnosti a vzorom pre všetkých študentov „a nie svoju prácu žiadať utajiť alebo ju stiahnuť z internetu".

„Bolo by to veľmi dobré politické gesto a keďže tak nemieni spraviť a asi tak nespraví, myslím si, že si ľudia pomyslia celkovo o strane SaS svoje, pretože si budú púšťať vyjadrenia predstaviteľov SaS z minulého týždňa vo vzťahu k Borisovi Kollárovi a teraz budú vidieť zase to 'salto mortale', keď už ide o ich vlastného ministra, je všetko naopak," priblížil podpredseda parlamentu.

Pellegrini si myslí, že prípad netreba nechať zamiesť pod koberec. „Nakoniec sa z koalície stane banda, čo sa bude navzájom podporovať, len aby im neprišli na tieto pofidérne záverečné práce," dodal.

Smer-SD si podľa Fica zachová svoju vnútornú integritu, keď nekomentoval ani prípad Kollárovej práce, ani rigoróznej práce niekdajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka. Fico podľa svojich slov nemá dostatok informácií a nechce vynášať súdy. Dodal len, že „takáto nekompetentná partia ľudí„ nikdy na Slovensku nevládla. „To, že niekto opísal diplomovku, je vrchol ich spôsobu života," skonštatoval.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Počasie: Dnes bude premenlivá, prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach prehánky do cca 400 m snehové. Ojedinele snehové jazyky a záveje. Denná teplota vystúpi na 3 až 8 stupňov, na severe miestami -1 až 3 stupne. Fúkať bude západný až severozápadný vietor do 45, v nárazoch ojedinele okolo 65 km/h. Na horách prudký vietor až víchrica. (shmú)

pred 10 hodinami

Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon zo Škótskej národnej strany (SNP) sa dostala v posledných dňoch pod silný tlak kritikov kvôli prípadu transrodovej ženy menom Isla Bryson. Ešte pred svojou tranzíciou sa ako muž menom Adam Graham dopustil dvoch znásilnení v rokoch 2016 a 2019. Bryson bola po usvedčení najskôr poslaná do ženskej väznice, kde si mala počkať na výmer trestu. To viedlo k pobúreniu verejnosti, ktorá sa obávala ohrozenia ostatných väzenkýň. Viac v texte Lukáša Krivošíka.

pred 11 hodinami
pred 11 hodinami

Summit Ukrajiny a Európskej únie sa tento piatok uskutoční v Kyjeve, potvrdil predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ. „Skutočnosť, že sa tento summit bude konať v Kyjeve, je silným signálom pre partnerov i nepriateľov,“ vyhlásil ukrajinský premiér. Detaily o účastníkoch z EÚ neposkytol. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.