Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. júl 2020, 15:53

Diplomovka

Po Kollárovi má mať pochybný titul aj minister školstva Branislav Gröhling

Po Kollárovi má mať pochybný titul aj minister školstva Branislav Gröhling

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Podľa zistení Denníka N získal minister školstva titul magister za diplomovú prácu, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu. Do diplomovky mal skopírovať takmer celú svoju bakalársku prácu.

Denník N dal Gröhlingovu diplomovú prácu prekontrolovať cez český systém, podľa ktorého je miera zhody na úrovni 57 percent. Po problémoch so záverečnou prácou predsedu parlamentu Borisa Kollára minister požiadal Paneurópsku vysokú školu o stiahnutie jeho práce z internetovej databázy knižnice.

Minister školstva za stranu SaS ešte minulý týždeň na sociálnej sieti napísal, že si dal svoju prácu overiť a výsledok bol podľa neho v súlade so súčasnými normami.

Klub stany SaS tiež pred časom vyzýval Borisa Kollára, aby kvôli svojej diplomovej práci odstúpil z funkcie predsedu parlamentu. 

Šéf rezortu školstva reagoval na zistenia týkajúce sa jeho diplomovej práce statusom na sociálnej sieti, v ktorom píše, že jeho diplomová práca tematicky aj obsahovo nadväzovala na bakalársku. „V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 % diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. Túto hranicu som dodržal.“

Prácu podľa svojich slov písal v rámci vtedajších možností a schopností. „Tak ako všetci, čo sa pozrú po rokoch na svoju prácu, aj ja si hovorím, že by som ju dnes napísal lepšie,“ dodal s tým, že je však zvláštne, že práve teraz sa bulvarizuje otázka jeho záverečnej práce.

„Neviem, no...,“ reagoval premiér Igor Matovič, keď sa ho novinári pýtali otázku, či by mal minister školstva Branislav Gröhling odstúpiť po zverejnených zisteniach o jeho diplomovke. 

„Dostal s ministerkou spravodlivosti domácu úlohu, aby vypracoval zákon o plagiátorstve. Možno na základe neho príde o titul,“ tvrdí Matovič a nechcel kauzu viac komentovať.

„Poučený kauzou okolo diplomovky Borisa Kollára si dovolím pomlčať. Nech sa k tomu vyjadrujú SaS a minister. Bolo by mi však ľúto, ak by sme o neho prišli.“

Inzercia

Podpredsedu Národnej rady Juraja Šeligu mrzí, že sa na slovenskej politickej scéne opäť rieši téma záverečných prác. Myslí si, že občania už toho majú "plné zuby". Napísal to na sociálnej sieti.

"Teraz je na pánovi ministrovi, aby odpovedal na všetky otázky, nejasnosti a pochybnosti. Podľa mňa je fér, aby mal možnosť veci vysvetliť," skonštatoval. Rovnakú možnosť veci vysvetliť mali podľa Šeligu doteraz všetci politici, u ktorých boli podozrenia na problémy so záverečnými prácami. "V ostatnej dobe napríklad aj pán Boris Kollár, ktorý sa tiež snažil veci vysvetliť," poznamenal podpredseda parlamentu.

Akékoľvek otázky treba podľa neho aktuálne adresovať ministrovi, aby ich mohol zodpovedať, a tak vyvrátiť akékoľvek pochybnosti, ktoré sa medializovali. "Z toho, ako ja vnímam pána ministra Gröhlinga, určite otázkam uhýbať nebude," uviedol Šeliga.

 

 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 5 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 6 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)