Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. júl 2020, 15:53

Diplomovka

Po Kollárovi má mať pochybný titul aj minister školstva Branislav Gröhling

Po Kollárovi má mať pochybný titul aj minister školstva Branislav Gröhling

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Podľa zistení Denníka N získal minister školstva titul magister za diplomovú prácu, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu. Do diplomovky mal skopírovať takmer celú svoju bakalársku prácu.

Denník N dal Gröhlingovu diplomovú prácu prekontrolovať cez český systém, podľa ktorého je miera zhody na úrovni 57 percent. Po problémoch so záverečnou prácou predsedu parlamentu Borisa Kollára minister požiadal Paneurópsku vysokú školu o stiahnutie jeho práce z internetovej databázy knižnice.

Minister školstva za stranu SaS ešte minulý týždeň na sociálnej sieti napísal, že si dal svoju prácu overiť a výsledok bol podľa neho v súlade so súčasnými normami.

Klub stany SaS tiež pred časom vyzýval Borisa Kollára, aby kvôli svojej diplomovej práci odstúpil z funkcie predsedu parlamentu. 

Šéf rezortu školstva reagoval na zistenia týkajúce sa jeho diplomovej práce statusom na sociálnej sieti, v ktorom píše, že jeho diplomová práca tematicky aj obsahovo nadväzovala na bakalársku. „V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 % diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. Túto hranicu som dodržal.“

Prácu podľa svojich slov písal v rámci vtedajších možností a schopností. „Tak ako všetci, čo sa pozrú po rokoch na svoju prácu, aj ja si hovorím, že by som ju dnes napísal lepšie,“ dodal s tým, že je však zvláštne, že práve teraz sa bulvarizuje otázka jeho záverečnej práce.

„Neviem, no...,“ reagoval premiér Igor Matovič, keď sa ho novinári pýtali otázku, či by mal minister školstva Branislav Gröhling odstúpiť po zverejnených zisteniach o jeho diplomovke. 

„Dostal s ministerkou spravodlivosti domácu úlohu, aby vypracoval zákon o plagiátorstve. Možno na základe neho príde o titul,“ tvrdí Matovič a nechcel kauzu viac komentovať.

„Poučený kauzou okolo diplomovky Borisa Kollára si dovolím pomlčať. Nech sa k tomu vyjadrujú SaS a minister. Bolo by mi však ľúto, ak by sme o neho prišli.“

Inzercia

Podpredsedu Národnej rady Juraja Šeligu mrzí, že sa na slovenskej politickej scéne opäť rieši téma záverečných prác. Myslí si, že občania už toho majú "plné zuby". Napísal to na sociálnej sieti.

"Teraz je na pánovi ministrovi, aby odpovedal na všetky otázky, nejasnosti a pochybnosti. Podľa mňa je fér, aby mal možnosť veci vysvetliť," skonštatoval. Rovnakú možnosť veci vysvetliť mali podľa Šeligu doteraz všetci politici, u ktorých boli podozrenia na problémy so záverečnými prácami. "V ostatnej dobe napríklad aj pán Boris Kollár, ktorý sa tiež snažil veci vysvetliť," poznamenal podpredseda parlamentu.

Akékoľvek otázky treba podľa neho aktuálne adresovať ministrovi, aby ich mohol zodpovedať, a tak vyvrátiť akékoľvek pochybnosti, ktoré sa medializovali. "Z toho, ako ja vnímam pána ministra Gröhlinga, určite otázkam uhýbať nebude," uviedol Šeliga.

 

 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 2 hodinami

Hlavný hygienik prosí ľudí, aby boli obozretní a čo najviac sa chránili. Mobilita sa zvyšuje a ľudia by podľa jeho slov mali stráviť čo najmenej času v obchodoch. Počas Vianoc by však podľa Mikasa mohli byť čiastočne povolené návštevy v domovoch sociálnych služieb s podmienkou negatívneho testu návštevníka.

pred 3 hodinami

Situácia je vážna aj podľa hlavného hygienika Jána Mikasa a tvrdý lockdown počas Vianoc sa úplne vylúčiť nedá. Na Pandemickej komisii vlády sa však podľa neho o ňom nediskutovalo. Na tému lyžovania hygienik uviedol, že momentálne vo vyhláške nie je obmedzené. Podľa neho sa bude v tejto téme hľadať kompromis a téma ešte nie je uzavretá. Podľa infektológa Pavla Jarčušku však postup krajín Európy určite nebude jednotný.

pred 3 hodinami

Epidemiológovia pretestovali tri marginalizované komunity na protilátky, aby zistili stupeň premorenia. Išlo o dobrovoľné testovanie v komunitách, kde bol vysoký výskyt koronavírusu. Prišlo 681 ľudí, najmä mladí. Podľa infektologičky Aleny Koščálovej mal pilotný projekt zmysel a dá sa využiť napríklad v oblasti otvárania škôl.

pred 3 hodinami

Pandemická komisia prerokovala aj pripravovaný semafor. Minister Krajčí avizoval, že po zapracovaní pripomienok jednotlivých rezortov bude predstavený najskôr Ústrednému krízovému štábu a následne na vláde. Semafor podľa ministra bude ľudí motivovať k zodpovednosti, pretože v prípade zlepšenia situácie dôjde k uvoľneniu opatrení. Počet úmrtí na ochorenie Covid-19 neklesá. Stále ide v priemere o 30 obetí denne. 

pred 3 hodinami

„Je pred nami nová vlna,“ povedal minister zdravotníctva, podľa ktorého sa vývoj na Slovensku zhoršuje. Päť okresov je v treťom stupni varovania, pri zhoršení situácie by daným okresom hrozil už len tvrdý lockdown. Okresy by mali byť podľa ministra pretestované. „Musíme rýchlo konať,“ tvrdí minister. Okrem toho sa podľa neho zhoršuje aj situácia v nemocniciach. V karanténe je 2221 zdravotníkov. Epidemiologická situácia sa podľa neho v Európe zlepšuje, a to najmä v tých krajinách, v ktorých bol zavedený lockdown. V súčasnosti je najhoršia situácia v Chorvátsku, Slovinsku a Litve.