Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Spoločnosť
08. júl 2020

Letné tábory

Niektorých rodičov odradil strach, väčšina podujatí sa však konať bude

Saleziáni aj eRkári hlásia vysoký záujem.

Niektorých rodičov odradil strach, väčšina podujatí sa však konať bude

Ilustračné foto – TASR/Radovan Stoklasa

Hoci sa denné či pobytové detské tábory konajú v čase školských letných prázdnin, ich usporiadatelia začínajú s prípravami už niekoľko mesiacov vopred.

Tento rok poznačený pandémiou koronavírusu im však letné plánovanie skomplikoval, rovnako ako rodičom, ktorí dlho netušili, či budú môcť v lete rátať s výpomocou o starostlivosť svojich detí formou táborov.

Koncom mája Úrad verejného zdravotníctva rozhodol, že letné tábory sa za stanovených podmienok budú môcť realizovať. Hygienici vydali usmernenie o tom, čo všetko musia účastníci tzv. zotavovacích pobytov dodržiavať.

Na stretnutí so zástupcami ÚVZ a Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr bol aj Juraj Lizák, predseda Rady mládeže Slovenska, ktorá stretnutie iniciovala. Toto združenie zastrešuje organizácie, ktoré každoročne pripravia až okolo štyristo táborov, na ktorých sa zúčastní približne dvanásťtisíc detí.

„Z našich informácií vieme, že väčšina táborov sa chystá tak ako za normálnych okolností,“ hovorí pre Postoj Lizák. „Musia sa však držať hygienických opatrení, ktoré boli stanovené.“

Podľa jeho slov prípravy dlho brzdila najmä nejasnosť v tom, či vôbec budú letné tábory povolené. Čakalo sa na rozhodnutie o hromadných podujatiach, na ktoré sa viažu aj tábory. Organizátori v prípravách pokračovali napriek tomu, že nevedeli, či ich energia nevyjde navnivoč. „Odporúčali sme im, aby akcie presunuli na augustové termíny, viaceré z nich sa však konajú aj teraz.“

Lizák tvrdí, že väčšina podujatí ostala napriek špecifickej situácii zachovaná, niektoré však upravili a prispôsobili svoju činnosť. „Prešli z formy pobytového tábora na denný alebo sa dohodli na kratších víkendových výletoch.“

Problematické sú akcie pre zahraničných študentov, ktorí sem chodievajú na výmenné pobyty spojené s brigádou. Tie sa takmer vôbec podľa Lizáka nerealizujú.

Hlavnou zmenou v tohtoročných táboroch bude zrejme zvýšená hygiena. Prevádzkovatelia musia nakúpiť dostatok dezinfekcie a pravidelne čistiť priestory, v ktorých budú akcie prebiehať. Hygienici im tiež odporúčajú, aby sa na výlety presúvali radšej súkromným dopravcom. Verejná preprava však vyslovene zakázaná nie je.

„Hoci sa väčšina táborov bude konať tak ako bežne, zaznamenali sme znížený záujem zo strany rodičov, ktorí cítia neistotu a strach kvôli pandémii,“ tvrdí predseda Rady mládeže. „Niektorí už leto naplánovali deťom bez táborov, dajú ich radšej trebárs k starým rodičom.“

Lizák je zároveň šéfom Ústredia Slovenského skautingu. Hovorí, že pre skautov spočíva toto leto hlavná zmena v obmedzenom cestovaní do zahraničia. „Máme rôzne medzinárodné podujatia, no všetko sa zrušilo alebo preložilo. Skauti teda do zahraničia tento rok cestovať nebudú, do táborov, na výlety či na stanovačky sa však pôjde,“ dodáva.

Podmienky pre letné tábory

• rúško nie je povinné v rámci miesta konania detského tábora, ako ani pri pobyte vo voľnej prírode
• všetci účastníci (vrátane animátorov, vedúcich či kuchárov) musia doložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti
• odporúča sa využívať súkromnú hromadnú dopravu pri presunoch (napríklad na výlety)
• účastníci musia prejsť vstupným zdravotným filtrom
• pravidelne sa musia upratovať a dezinfikovať priestory podujatia


Pandémia skomplikovala život aj komerčným poskytovateľom letných táborov. Hoci sú internetové stránky stále plné ponúk a viaceré z podujatí majú ešte voľné miesta, našli sa aj také, ktoré to vzhľadom na súčasnú situáciu pre toto leto radšej zabalili.

Najmä pre obavy veľkej skupiny rodičov z možnej druhej vlny nákazy sa toto leto ruší Gospelový hudobný tábor, ktorý už niekoľko rokov profesionálne organizuje združenie Dobrý svet. „Vôbec nás to neteší, ale tentokrát si dávame prestávku,“ hovorí šéf organizácie Lukáš Marťák.

„Kontaktovali nás mnohí rodičia s tým, že v súčasnej neistej situácii majú strach poslať dieťa do tábora. Jeden z nich sa napríklad rozhodol tábor pre svoje dieťa zrušiť po tom, ako sa minulý týždeň dozvedel, že sa deti nakazili na športovom sústredení na Orave.“

Marťák tvrdí, že obavám rodičov rozumie a sám si uvedomuje riziká, ktoré sú spojené s organizáciou tábora v súčasných podmienkach. Pri pobytovom podujatí s masívnou účasťou detí v tejto situácii nie je jednoduché zabezpečiť napríklad ani dôslednú dezinfekciu či dodržať všetky opatrenia. „Je iné vybrať sa na výlet s rodinou a iné zodpovedať 24 hodín denne za desiatky ďalších ľudí a pamätať pritom na najmenšie detaily.“

Inzercia

Hlavný organizátor Dobrého sveta vraví, že medzi dôvodmi, pre ktoré sa viacerí rodičia rozhodli neprihlásiť deti na tábor, sú aj financie.

„Mnohí sa v dôsledku pandémie už dnes dostali do neľahkej finančnej situácie a v ich rodinnom rozpočte na tábor nezostal priestor. Osobne mi je to ľúto najmä kvôli deťom z ťažkých sociálnych podmienok, s ktorými sme dlhodobo spolupracovali v rámci špeciálnej ponuky táborov. Tie pre nich boli často jediným väčším letným či celoročným zážitkom a stali sa aj motiváciou pre zvládnutie náročných skúšok v domácich podmienkach,“ dodáva Marťák s tým, že mnoho rodičov sa už teraz zaujíma o ďalší ročník táborov v Dobrom svete a chcú, aby naň mohli deti budúce leto znovu prísť.


Ilustračné foto – TASR/Henrich Mišovič

Saleziáni aj eRko hlásia zvýšený záujem

Viac ako stovku táborov usporiadajú každoročne po celom Slovensku aj dobrovoľníci z Hnutia kresťanských spoločenstiev detí eRko. Letné tábory sú pre účastníkov vyvrcholením celoročného stretávania v jednotlivých spoločenstvách. Každé leto sa do nich zapojí okolo šesťtisíc detí.

„Aj my sme dlho čakali na rozhodnutie hlavného hygienika,“ hovorí predseda eRka Juraj Králik. „Našich dobrovoľníkov sme v apríli a máji povzbudzovali, aby napriek neistej situácii pokračovali v prípravách programu táborov. Vedeli sme, že teraz to môže byť cenná pomoc pre rodičov mnohých detí, ktorí si už nemôžu vziať dovolenku a uvítajú tak možnosť dať dieťa do tábora.“

Počet táborov bude toto leto podľa jeho slov osemdesiat, z toho asi dvadsať sa „premenilo“ na denný tábor. Približne ďalších dvadsať museli zrušiť, nie každý z táborov sa totiž stihol pripraviť. „Povolenie pre tábory prišlo až začiatkom júna a niektorí organizátori nestihli obvolať rodičov a zabezpečiť všetko potrebné. Pripraviť tábor pre štyridsať detí nie je ľahké a zvyčajne sa naň vedúci chystajú už od februára či marca. Ak navyše nenájdu dobrovoľníci podporu vo farnosti či od rodičov, je to ešte ťažšie,“ vraví Králik.

Spomína prípad, keď kňaz v jednej farnosti tak demotivoval dobrovoľníkov, že tábor sa nakoniec rozhodli zrušiť, hoci by boli ochotní a schopní ho pripraviť aj v aktuálnych podmienkach.

Tohtoročnú osemdesiatku táborov považuje Králik za veľký úspech.

Ako ďalej hovorí, všetkým vedúcim táborov poslali manuál, ako v súčasnej situácii komunikovať a riešiť prípadné problémy s rodičmi, kňazmi či prevádzkovateľmi chát, na ktorých sa budú tábory konať. „Podmienky majú teraz naši vedúci táborov o niečo sťažené, preto s nimi intenzívne komunikujeme, monitorujeme stav a snažíme sa im pomôcť.“

Podľa Králika tohtoročný záujem o tábory eRka je mierne nad očakávania. Vysvetľuje si to tým, že na jar to rodičia ešte neriešili a po dlhých týždňoch doma radi využili možnosť prihlásiť dieťa do tábora. „O vyššom záujme ako po iné roky som počul aj od saleziánov,“ dodáva.

Jeho slová potvrdzuje dlhoročná animátorka Adela Uhrová z bratislavského saleziánskeho strediska na Mamateyovej ulici. U saleziánov, ktorí sa venujú najmä deťom a mládeži, sú letné detské tábory známe tým, že sa ich snažia pripraviť na kvalitnej úrovni s prepracovaným programom.

„I keď teraz museli viacerí animátori upustiť od vysokých kritérií, myslím, že viacerým sa podarilo naplánovať pre účastníkov hodnotný program,“ vraví Uhrová. „Zaznamenali sme výrazne vyšší záujem ako po minulé roky. Za dva-tri dni bolo všetko obsadené.“

Na „Mamateyke“ pripravujú saleziáni s animátormi, podobne ako v iných strediskách, viacero táborov – dievčenský, chlapčenský aj prímestský. „Niekde sme pre vysoký záujem zvyšovali kapacity. Zároveň sme tak museli navýšiť aj počet animátorov. Našťastie, mnohí z nich boli ochotní pomôcť, a tak sa to podarilo vyriešiť.“

Aj u saleziánov sú podľa jej slov na súčasné podmienky pripravení. Nakupovali bezdotykové teplomery, ktorými zmerajú deťom pred vstupom do strediska teplotu a požadovať budú aj potvrdenie od rodičov o bezinfekčnosti a od lekára o zdravotnej spôsobilosti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame