Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2020, 21:26

Turecký súd oznámi verdikt o premene múzea Hagia Sofia na mešitu do 15 dní

Turecký súd oznámi verdikt o premene múzea Hagia Sofia na mešitu do 15 dní

Foto - TASR/AP

Turecko chce niekdajšiu kresťanskú baziliku opäť premeniť na miesto moslimských modlitieb.

Turecký súd rokoval vo štvrtok o prípade premeny bývalého pravoslávneho chrámu Hagia Sofia zo 6. storočia v Istanbule naspäť na mešitu a svoj záverečný verdikt oznámi do 15 dní.

Informoval o tom právnik, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Táto kauza zmeny Hagii Sofii, ktorá je v súčasnosti múzeom prístupným pre všetkých, vyvolala obavy medzinárodného spoločenstva.

Obnoviť štatút mešity v tomto veľkolepom kresťanskom chráme z čias Byzantskej ríše navrhol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Hagia Sofia (Chrám Božej múdrosti) je v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí k najnavštevovanejším pamiatkam v Turecku.

K téme
Mike Pompeo apeluje na tureckú vládu, aby zachovala Hagiu Sofiu ako múzeum Zdieľať

Bývalá bazilika, v ktorej boli korunovaní byzantskí cisári, bola postavená v 6. storočí n.l. pri vstupe do Bosporskej úžiny a prírodného prístavu Zlatý roh. Mešitou sa stala v 15. storočí, po dobytí Konštantínopolu (Istanbulu) Osmanmi v roku 1453.

Ako múzeum začala budova slúžiť v 30. rokoch 20. storočia, za vlády Mustafu Kemala Atatürka, ktorý bol zakladateľom sekulárneho moderného tureckého štátu. Súd rozhodne v spore o to, či táto premena mešity na múzeum bola zákonná.

Hagia Sofia bola popredným chrámom kresťanstva 900 rokov a potom, po dobytí Konštantínopolu osmanskými Turkami, 500 rokov jednou z najvýznamnejších mešít islamu, zosumarizovala agentúra Reuters.

Podľa nedávnych prieskumov väčšina Turkov podporuje zmenu štatútu múzea.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)

pred 3 hodinami

V liturgickom kalendári si veriaci pripomínajú svätého arského farára Jána Mária Vianneyho. Relikvia jeho srdca bude tento rok v októbri putovať po Slovensku. Svätec je patrónom farárov, spovedníkov a všetkých kňazov. (TASR)