Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2020, 20:25

Mike Pompeo apeluje na tureckú vládu, aby zachovala Hagiu Sofiu ako múzeum

Mike Pompeo apeluje na tureckú vládu, aby zachovala Hagiu Sofiu ako múzeum

FOTO TASR - Pavol Demeš

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo je presvedčený, že bývalý pravoslávny chrám Hagia Sofia (Chrám Božej múdrosti) v Istanbule by mal naďalej slúžiť ako múzeum prístupné pre všetkých. Podľa Pompea by sa nemal stať mešitou, ako to chce presadiť súčasné turecké vedenie.

Uvádza sa to v Pompeovej výzve zverejnenej v predvečer oznámenia konečného verdiktu tureckého súdu, ktorý rozhodoje o osude známej istanbulskej pamätihodnosti.

Plán transformovať bývalú katedrálu na mešitu vyvolal veľké napätie vo vzťahoch so susedným Gréckom, ktorého pravoslávna cirkev si v Istanbule udržiava svoj ekumenický patriarchát.

"Vyzývame turecké úrady, aby naďalej zachovali Hagiu Sofiu ako múzeum, čo je príklad ich záväzku rešpektovať kultúrne tradície a bohatú históriu, ktoré formovali Tureckú republiku, a zabezpečiť, aby zostala otvorená pre všetkých," napísal Pompeo vo vyhlásení.

Pompeo - vierovyznaním evanjelikálny protestant, ktorý často hovorí o právach náboženských menšín - dodal, že Spojené štáty dúfajú, že budú udržiavať s Tureckom dialóg o ochrane náboženských a kultúrnych pamiatok.

Inzercia

Táto bývalá bazilika, v ktorej boli korunovaní byzantskí cisári, bola postavená v 6. storočí pri vstupe do Bosporskej úžiny a prírodného prístavu Zlatý roh.

Mešitou sa stala v 15. storočí, po dobytí Konštantínopolu Osmanmi v roku 1453. Ako múzeum začala budova slúžiť v 30. rokoch 20. storočia, za vlády Mustafu Kemala Atatürka, ktorý bol zakladateľom sekulárneho moderného tureckého štátu.

Samotný Erdogan, ktorý sa od svojho nástupu k moci posunul k náboženskému konzervativizmu a politickému islamu, uviedol, že premena Hagie Sofie na múzeum bola "veľkou chybou".

Moslimskí duchovní tam v máji usporiadali modlitebné zhromaždenie, aby takto oslávili výročie dobytia mesta osmanskými vojskami.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 3 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.