Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. jún 2020

Pohľad zvonka

Splnomocnenec, ktorý vydrží viac ako týždeň

Ak premiér nechce zažiť ďalší trapas, treba sa nabudúce lepšie pripraviť. Splnomocnenec pre náboženskú slobodu môže byť ten vydarený príklad.

Splnomocnenec, ktorý vydrží viac ako týždeň

Foto: TASR/AP – Obete útoku islamistov na tri kresťanské dediny v nigérijskom štáte Plateau.

Neschopnosť vysvetliť agendu, pochybná osoba, nedostatočná komunikácia s verejnosťou, vraj dobrovoľné odstúpenie. Aj takto sa niekedy končia politické improvizácie. Vláda však bude menovať ľudí do funkcií a tvoriť nové štruktúry aj v budúcnosti. Jednou z nich bude aj úrad vládneho splnomocnenca na ochranu slobody náboženstva alebo viery.

Ak chcú vládni politici predísť tomu, aby sa pri vytvorení tohto úradu strhla mediálna búrka, treba pripraviť seba aj verejnosť. Treba začať o tejto téme verejne hovoriť, vysvetľovať jej význam a komunikovať už aj konkrétnu agendu, ktorá nového splnomocnenca bude čakať.

Náplňou práce takýchto úradov je vstupovať do medzinárodného dialógu, snažiť sa diplomaticky pôsobiť na predstaviteľov štátov, v ktorých nie je dodržiavaná náboženská sloboda, alebo organizovať konkrétnu pomoc.

V subsaharskej Afrike bomba netiká. Už vybuchla

Jedným z príkladov je subsaharský región Sahel. Pred rokom sa uskutočnilo zasadnutie Rady Európskej únie, na ktorom boli prítomní aj naši ministri zahraničia a obrany. V záveroch sa píše, že tento región je jednou z priorít pomoci, ktorá smeruje z EÚ.

Sahel je pás krajín južne od saharskej púšte, ktorý siaha od Senegalu po Džibuti. Je domovom pre takmer 442 miliónov ľudí a jeho populácia je jedna z najrýchlejšie rastúcich na svete. Očakáva sa, že do roku 2040 sa počet obyvateľov zdvojnásobí.

Za dva roky v krajinách ako Burkina Faso, Mali alebo Nigéria vzrástol počet extrémistických útokov zo 180 na 800. Počet mŕtvych stúpol z 225 na 2000 ročne. Utiecť z domovov muselo dovedna 900-tisíc nevinných ľudí. (Zdroj: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi)

Útok na kresťanov = útok na Západ

Rada Európskej únie diplomaticky hovorí, že je „znepokojená nárastom teroristického násilia, ako aj medzikomunitného násilia“. Skutočnosť je taká, že teroristi pochádzajú z radov moslimských extrémistov, pre ktorých sa útok na kresťanov stal dobrou náhradou za útok na štát alebo západný svet. Kresťania sú vraždení, pretože sú bezbranní a neuznávajú násilie.

Kresťania v tamojších oblastiach, rovnako ako predstavitelia cirkví, hovoria, že s moslimami žili dlhé roky v mieri. Ich vzťahy boli pokojné až do takej miery, že medzi nimi vznikali aj manželstvá. Veci sa začali meniť vtedy, keď sa z Egypta a z Blízkeho východu vrátili zradikalizovaní mladší moslimovia, ktorí „študovali“ u tamojších wahhábistických duchovných. Tí si od svojich lídrov priniesli nielen „radikálnu“ vieru, ale aj názor na riešenie problémov.

Využívajú bolestivú situáciu sahelských štátov. Ponúkajú mladým mužom vidinu lepšieho života, sľubujú im, že ich „vyslobodia z otroctva“, že im pomôžu vziať život do vlastných rúk. Dospievajúcich chlapcov najprv takto naverbujú, potom im dajú pocítiť príslušnosť ku skupine a naučia ich používať zbrane. Na záver ich zradikalizujú používajúc náboženstvo.

Inzercia

Mladé dievčatá zase trpia unášaním, znásilňovaním, nútenými náboženskými konverziami. Nakoniec ich predávajú na sobáše.

Nečinný štát

Predstavitelia štátov stoja pred ťažkou voľbou. Síce nechcú, aby násilie pokračovalo, no ak sa postavia verejne za vraždených kresťanov, je veľká šanca, že extrémisti ich označia za antiislamských a kolotoč násilia sa spustí znova. Ostávajú tak nečinní a aj pre ich mlčanie nemajú náboženské menšiny – teda kresťania, ale aj príslušníci kmeňových náboženstiev – nikoho, kto by sa ich zastal.

V dedine Koza v Kamerune sa 13. februára tohto roku objavil takýto plagát:

Milí ľudia, ktorí žijete v Koze. Radi by sme vám niečo povedali. Dobrý deň, dobrý večer. Zdraví vás Boko Haram. Vypálime veľa domov. Pripravte sa na vojnu. Motorky, autá, ľudia, všetko zhorí. My, Boko Haram, vám ukážeme, že sme tu. Ak nám nedáte vaše dievčatá a chlapcov, spravíme všetko, čo vieme, a začne sa vojna. Je na vás, ako sa rozhodnete.“ (Zdroj: ACN)

Násilie má jasne náboženský charakter. Pri streľbe kričia islamské heslá. Terčom útokov sú bežní ľudia, ale aj predstavitelia komunít či duchovní. Najnovším typom útoku je takzvaný „udri a uteč“. Extrémisti prídu vo veľkej tlupe na motorkách, najprv zastrelia vojakov či policajtov a ak sa podarí, prejdú aj dedinou a vraždia obyvateľov na úteku. Najčastejšie bezbranných – ženy, deti, starých, chorých…

Čo s tým má Slovensko?

Ak sa táto situácia nebude riešiť, budú sa opakovať utečenecké vlny a postupne bude narastať medzinárodné napätie. Západné demokratické krajiny budú posielať stále ďalšie peniaze na krízovú pomoc. No a my na Slovensku si budeme znova vyberať, ku komu sa prikloníme v migračnej politike. To má určite premyslené Ivan Korčok, ale asi nie Igor Matovič.

Najdôležitejšie však je, že budú zomierať nevinní ľudia len preto, že chcú žiť podľa viery a svedomia.

 

Odporúčame